Kijárási tilalom idejére ajánljuk: véres történet a világ legbátrabb nőiről

Nyolcrészes miniszériával tiszteleg az amerikai streamingszolgáltató, a Hulu a kurd nők előtt, akik fegyvert ragadva vívtak kíméletlen gerillaharcot az Iszlám Állam (ISIS) terroristái ellen, és akik jelentős érdemeket szereztek abban, hogy az ISIS halálosztagai megsemmisültek Szíria északi részén.
Bár a világ legnagyobb állam nélküli nemzeteként számon tartott kurdok is muszlimok, Irak és Szíria autonóm kurd területein a nők ugyanolyan jogokkal rendelkeznek, mint a férfiak. Az iraki kurd regionális kormányzatban a nők aránya (30 százalék) nagyobb, mint a legtöbb európai országban, nem kell burkát, hidzsábot sem viselniük, és ez nem új vívmánya a kurd feminizmusnak. Már a középkorban is sokkal emancipáltak voltak a kurd nők, például szóba állhattak idegen férfiakkal, ami sok fundamentalista iszlám országban ez máig tiltott.
A kurd nők fegyvert is foghatnak, és mivel a dzsihádista fegyveres nem harcol nők ellen, mert attól tart, hogy ha nő keze által hal meg, akkor nem kerül a paradicsomba a szüzek közé, a női kurd osztagok szellemi fenyegetettséget is jelentenek a közel-keleti pokolban.
Ebben az etnikailag forrongó térségben játszódik a Senkiföldjén (No Man’s Land) című sorozat. A feleségével jó anyagi körülmények között élő, éppen lombikprogramban lévő párizsi építészmérnöknek akkor fordul nagyot az élete, amikor egy, a közel-keleti harcokról szóló francia híradásban megpillantja az elidegenedett, halottnak hitt húgát. Azonnal a nyomába ered, mit sem sejtve arról, hogy milyen borzalmakba csöppen a Közel-Keleten. Ugyanakkor egy Londonban radikalizálódott, majd az Iszlám Állam egyik észak-szíriai sejtjéhez csatlakozó baráti trió szemüvegén keresztül bepillantást nyerhetünk a sötét oldal életébe is.
Az esemény lendületesen pörög, szinte tapintható a feszültség, időben és térben ugrálunk, megismerjük a gyilkológépekké változott szereplők korábbi énjeit, a külön történetek átfedik a sorozat egészét, majd a szálak összefutnak, fokozva az izgalmat. Időnként úgy érzi ez ember, hogy kissé erőltetett, szájbarágós a vonalvezetés, de tudjuk be annak, hogy bár a szereplők európaiak, és egytől egyig nagyszerűek, a megrendelő amerikai.
A közel-keleti dráma Magyarországon az HBO kínálatában érhető el, de aki nem talál kivetnivalót az internetes kalózkodásban, az „sajátos” úton is hozzájuthat a nyolc epizódhoz, angol felirattal.
Cs. Bereczki Attila



























