Amikor majdnem kirobbant a harmadik világháború
Azt tudtuk, hogy a skandinávok krimisorozatokban kiemelkednek a nemzetközi mezőnyből, de az a meglepetés erejével hatott, hogy a svédek összehozták az utóbbi évek legjobb politikai szatíráját is hat epizódban, Whiskey on the Rocks (Whiskey a sziklákon) címen, amely a héten debütált a Disney+-on.
Az igaz történet ihlette sorozat a hidegháború időszakába repít vissza, amikor minden bizonnyal egy banális félreértés miatt atomkatasztrófa szélére sodródott a világ, a Szovjetunió és az Egyesült Államok indulatokkal teli viszonya, éles szembenállása maitt.
Máig homály fedi, hogy miként futott zátonyra 1981 őszén Svédország partjainál egy U-137-es szovjet atomtengeralattjáró, de a sorozat készítői most előálltak egy történettel. Minden epizód előtt tudatják a nézővel, hogy nemzetbiztonsági okok miatt néhány helyszínnek és szereplőnek a nevét megváltoztatták, de ezzel arra is utalnak burkoltan, hogy maga a sztori valós lehet. Vagyis a szovjet tengeralattjáró úgy futott zátonyra Karlskrone közelében, a svéd fennségvizeken, hogy a legénység tejfakasztót ünnepelve ájulásig itta magát, és rossz koordinátákat írtak a műszerbe. Vagyis szó sem volt előre eltervezett szovjet provokációról, ahogy azt a Fehér Házban sejteni vélték.
Az eset olyan lavinát indított el, hogy a világ rendőre szerepében bugyuta viccekkel tetszelgő Ronald Reagen amerikai elnök és az akkor már demenciával és alkoholproblémákkal egyszerre küzdő Leonyid Brezsnev pártfőtitkár kis híján kirobbantották a harmadik világháborút. Szerencsére a birkatenyésztő svéd miniszterelnök – aki ha gondolkodik, nem veszi fel a telefont sem Reagennek, sem Brezsnevnek, sem a feleségének – nem roppant össze a nagy teher alatt, és a szexi szovjet nagykövettel karöltve felvette a harcot a békéért.
A helyzet abszurditása, hogy a zátonyra futást csak 18 óra elteltével jelentették a svéd hatóságok, mert akkor szereztek tudomást róla. A késés okát úgy jelenítették meg a sorozatban, hogy a közeli szigeten lakó két öreg halász előbb hallotta, majd látta is szovjet atomtengeralattjáró malőrjét, de azért nem szóltak a körzeti „nemzetőrnek”, mert az még mindig nem vitte vissza nekik a húsz éve kölcsönkért kalapácsot…
Ez viccnek durva lenne, tehát komoly – ötlik fel az emberben az aranyköpés szinte mindegyik jelenet láttán, és ez a sorozat varázsa.
A Whiskey ont he Rocksban a svédek magukból is kellően hülyét csinálnak, nem csak az amerikaiakból és a szovjetekből. Műfaji keveredést látunk, a sorozat egyszerre politikai szatíra, vígjáték, súlyos emberi dráma és thriller, de talán értelmetlen is skatulyázni. Egyszerűen elég annyi, hogy lebilincselő.