Közel negyvenmilliárdos fejlesztéssel birkóznak Debrecen közelében
Egyelőre eredménytelen az a tízmilliárdos nagyságrendű közbeszerzés, amelyet a Keleti-főcsatorna Felszínivíz Tisztítómű (KFCS) fejlesztésére írt ki 2023 októberében a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM); az első körben érkezett ajánlatok meghaladják a projektre szánt, a kormány által meghatározott összeget; az Átlátszó.hu – valószínűleg elhamarkodottan – vészharangokat kongat, a debreceni önkormányzat nyugtat.
A Keleti-főcsatornából évi 4,5 millió köbméter ivóvizet előállító KFCS hazánk egyik legnagyobb kapacitású – állami tulajdonú – tisztítóműve, ebből fedezik a debreceni ivóvizigény harmadát és további három kisebb települését teljes egészében.
A történelmi léptékű debreceni iparosítás, az azzal összefüggő szürkevíz-technológia kialakítása és a lakosságszám várható jelentős emelkedése miatt – az üzembiztonságot fokozandó – felszíni vízbázisból egészítenék ki a felszín alatti vízbázisokból termelt vízmennyiséget. Ez indokolja a KFCS kapacitásbővítését, amely során – leegyszerűsítve – fejlesztenék a telep felszíni vízkivételi gépészetetét, műtárgyait és tisztítástechnológiáját (teljesítmény: napi 47 700, óránkéni 2400 köbméter), valamint felújítanák a nyersvízvezetékeket.
A beruházásra egy 2023. áprilisi kormányhatározat legfeljebb bruttó 37 milliárd forintot szán, az összeg 2024 és 2027 közötti ütemezett rendelkezésre állásának biztosítása a pénzügyminiszter feladata. A kormányhatározat arról is rendelkezett, hogy az ÉKM kössön mintegy 36 milliárd forint értékű támogatási jogviszonyt a KFCS vagyonkezelőjével, a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt-vel.
Az ajánlati felhívás szerint az engedélyes tervek elkészítése a nyertes kivitelező feladata, a teljes megvalósításra 4 évet ad a beruházó, azaz az ÉKM.
Most szeptember végén elkészült a pályázatok összegzése, amely szerint a Mészáros és Mészáros Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. nettó 37,3, az EuroAszfalt Építő és Szolgáltató Kft. 38,5, valamint a Szabadics Építőipari Zrt. 39,1 milliárd forintos ajánlata egyaránt meghaladja a rendelkezésre álló forrást.
Az ajánlatok elbírálásáról szóló összegzés szerint a közbeszerzés eredménytelennek minősül, mivel a legalacsonyabb ajánlati ár is meghaladja a pénzügyi keretet és azt a jövőben sem fogják biztosítani. Ezt a szöveget az Átlátszó.hu-nál úgy értelmezték, mintha a kormány magára a 36-37 milliárdosra tervezett beruházásra mondana nemet, de szerintünk nem erről van szó.
Ezt támasztja alá a debreceni önkormányzat október 22-i közleménye, amelyben hangsúlyozzák: a közbeszerzést azért nyilvánították eredménytelennek, mert az árajánlatok meghaladták az előírt fedezetet. Nem pedig azért, mert a beruházó nem kívánja megvalósítani a fejlesztést.
– A Tiszamenti Regionális Vízművek által üzemeltetett víztisztítómű kapacitás-helyreállító és kapacitásnövelő beruházására kiírt, eredménytelenül zárult közbeszerzést az ÉKM-tól származó információ szerint újra elindítják – írták.
Hozzátették, Debrecen víziközmű-fejlesztése megfelelő ütemben halad, amelynek köszönhetően mind ivóvíz, mind felszíni víz tekintetében jelentős többletkapacitás alakult ki a városban, hozzájárulva a lakosság és a gazdaság számára egyaránt fontos ellátásbiztonsághoz.
A beruházás kormányzati leállítása azért sem életszerű, mert Lázár János a múlt héten járt Debrecenben munkaértekezleten és a találkozó utáni sajtótájékoztatón éppen az ipari parki, a közlekedési, az oktatási és a kulturális projektek ütemezett haladásáról számolt be Papp László polgármesterrel, beleértve a vasútállomás koncepcióváltáson átesett megújítási szándékát.
Ratalics László