Kossuth jó szívvel térhetne vissza régi debreceni szobájába
Puritán elegancia, tekintély: ezek mentén készült el a Régi Városháza belső felújítása 1,8 milliárd forintért; a 181 éves épületben még idén vezetett séták indulnak, hogy az érdeklődők jobban megismerhessék jelentős eseményekben, vendégekben bővelkedő történetét. Debrecen polgármestere még az október 10-i alakuló közgyűlést megelőzően vitte végig a sajtó munkatársait a hivalkodást mellőző, méltóságot sugárzó tereken.
– Nem kell álszerénynek lennünk, mert ez a rekonstrukció tényleg magával ragadta a városháza valamennyi munkatársát. Szinte sajnálom, hogy véget ér, annyira lélekerősítő módon hatott ránk az, hogy hozzájárulhatunk az épület szellemiségének megújításához. Egy polgármester ideig-óráig dolgozik ebben a házban, tehát nem a városvezetésnek, hanem a jövőnek szólt a beruházás a múlt teljes körű tiszteletben tartása mellett; azért, hogy meséljen Debrecen nagyszerű történetéről – hangsúlyozta Papp László.
A polgármesteri bemutató az újragondolt, a város tekintélyét már a belépéskor megjeleníteni hivatott előtérben indult. A bejáratot áthelyezték a volt Tourinform irodába, ahol jelenleg még tart egy igényes recepció és váró kialakítása. A kivitelezőnek ugyanis a beruházás egészével majd decemberre kell elkészülnie (ez valószínűleg már novemberre megtörténik). Maga az előtér valójában egy oszlopcsarnok, a középpontjában egy földbe süllyesztett, vastag üveggel fedett, hatalmas Debrecen makettel.
– E gyönyörű oszlopcsarnokot az elmúlt évtizedekben alig vettük észre, az érkezők minél előbb igyekeztek beljebb kerülni a lépcsőházba, hogy megkeressék azt, akihez ügyintézésre jöttek. Holott hatásos, Debrecen tekintélyét megjeleníteni képes térről beszélünk. A lábunk alatt húzódó, a 2024-es állapotokat rögzítő városmakett is azt üzeni, „itt minden Debrecenről szól”. Ha az ember rálép az üveglapra, olyan érzése van, mintha a város felett lebegne – mondta az újságíróknak Papp László, hozzátéve, az előtér rendezvénytérként is funkcionál majd a jövőben az udvarral együtt (erre volt már példa adventi és virágkarneváli alkalmak során).
Debrecennek ez a pontja egyébként közel 500 éve a helyi közigazgatás „szívcsakrája”. 1843-ig jellegtelen épületek álltak a mai Régi Városháza helyén, csak 1802-ben határozták el, hogy méltó „közházat” emeljenek a célra. Az előkészítés, tervezés, pénzszerzés folyamata évtizedeken át tartott, de maga a építkezés gyorsan lezajlott.
A belső udvarra átsétálva elhangzott, a kockaköveket bazaltkockákra cserélték, és főkertészi útmutatással növénytelepítés, gyepesítés kezdődik. Ezekkel együtt lesz élményszerű az udvar, amely szintén sokkal több közösségi esemény helyszíne lesz a későbbiekben.
A Simonffy-terem előtt Papp Lászlótól megtudhattuk, a szocializmus időszakában lerakott vörös mészkőburkolatot süttői mészkőre cserélték, a halványsárgában, halványszürkében és fehérben játszó terek világossá, elegánssá váltak. Kossuth Lajos mellszobra új talapzatot kapott, míg a világítótestek kifejezetten a városházának készültek.
A szabadságharc alatt fegyverrel szolgáló Simonffy Imre ügyvéd 1875 és 1902 között állt Debrecen élén, e 27 év alatt – a dualizmus korában – a város levetve falusias karakterét, jól látható fejlődésen ment keresztül, a kereskedelmet és az ipart is beleértve. Ennek tudatában nem meglepő Papp Lászlóék választása.
A termet a klasszicista jellegéhez igazodóan, a kálvinista puritanizmus, egyszerűség, a hivalkodás mellőzése jegyében újították fel. – Cicoma nem, elegancia, tekintély igen. A terem egyik legszebb eleme a hatalmas csillár, aminek a belső és a külső ívére is részletet véstek a régi főbírói eskü szövegéből. „Debrecen városának használatára, javára, megmaradására”, ez az eskü leghangsúlyosabb mondata, az elköteleződés üzenete a közgyűlés tagjai számára – közölte Papp László. Ez a sor tehát mostantól valóságosan is megjelenik a képviselők feje felett.
A termet technikai korszerűsítésen is átesett, modern szavazatszámláló rendszer, szavazókészülékek, mikrofonok, hangosítás segíti a döntéshozást. A tanácskozóhelyet bérelhetővé teszik, van rá igény.
A felújítás egyik legjobb része, hogy visszatér a közhöz a valaha Kossuth Lajos szobájaként is funkcionáló helyiség – immár könyvárként. Jellemző, hogy a városháza e szeglete hosszú időn át konyhaként működött… – Vissza akartuk adni az épület történelmi jelentőségét. Hiszen alig adták át 1843-ben, hat év múlva, 1849 januárjában a magyar kormány Debrecenbe tette át székhelyét és Kossuth Lajos a családjával májusig a városházán lakott. A sors iróniájaként később itt szállt meg I. Ferenc József osztrák császár és felesége, Erzsébet magyar királyné (Sissi). De megfordult benne Széchenyi István, később itt zajlott Kádár János 1977-es találkozója Nicolae Ceaușescuval. A háznak tehát számos elmesélendő sztorija van – emlékeztetett Papp László.
Debrecen élen járt a könyvnyomtatásban, a városházán sokáig nyomda is működött. Ezért a Kossuth-teremben Polgármesteri Kézikönyvtár elnevezéssel olyan könyvtárat alakítottak ki, amelyben Debrecenről szóló, a településsel kapcsolatos könyveket, jelentős okiratokat helyeztek el és eltökélt cél e gyűjtemény növelése. E bibliotéka a jövőben a Méliusz Juhász Péter Könyvtár hálózatában működne és látogathatóvá tennék a tagok számára (a hivatalos megalapításról a közgyűlés a későbbiekben dönt). A polcok fölött a város egykori polgármestereinek portréi láthatók, a festményeket letétben helyezte el a városházán a Déri Múzeum.
A Régi Városháza külső rekonstrukciója 2014-2015-ben lezajlott, akkor új tetőszerkezetet és nyílászárókat kapott az épület. A 2022-ben megkezdett, 2024 végén befejezendő belső felújítással hosszú idei nem kell hozzányúlni a város egyik ékességéhez.
Ratalics László