Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Óvodai hitvallás, Debrecen, 2012.

| 2012. 01. 30. | 18:35:56
Debrecen – Itt, ahol élünk, szabad vallásgyakorlat van. Ami a valóságban úgy néz ki, hogy mindenki ahhoz imádkozik, akihez akar – magában, a templomban. És szabad óvodaválasztás. Ami a valóságban úgy néz ki, hogy 290 forint egy buszjegy, 425 egy liter benzin, tehát séta.
Óvodai hitvallás, Debrecen, 2012.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elmondom, hogy megy ez Debrecenben. Ha a szülő megteheti, szájhagyomány útján kimarketingelt óvónőt és pedagógiai programot, felszereltséget, innovációt és nyelvi képzést, sószobát és udvari fajátékokat választ. Vagy drága magánovit, családi napközit extra figyelemmel, korai tehetséggondozással, búzacsíra levével; ígéretes alapítványit. Ha nem teheti meg, vagy az igény és az utca szerencsésen összeér, akkor az elszegényedő (de még így is elég tisztesen helyt álló) állami jut: megy a gyerek a körzetesbe vagy a munkahelyhez legközelebb eső intézménybe, aminek kapujában anya és apa nagyon bízik abban, hogy ma Magyarországon nincs státuszban a pályájára alkalmatlan óvodapedagógus. Éppen ezért gyakorlatilag teljesen mindegy, hova jár a gyerek – a hatszínű EU-szabvány kalandpark sem tanítja meg hamarabb köszönni a szomszédnak az utódot, legfeljebb korábban elalszik este, mert jobban elfárad. Az a helyzet, hogy a paradicsomos káposztát a zöme mindenhol ugyanúgy a falra köpné, ha tehetné, és a Tavaszi szél sem hangzik másképp a város egyik végében, mint a másikban.

Hogy a Sípos utcai óvoda bánki telephelyén konkrétan mi történt, azt az érintetteken és a többi ott dolgozón kívül csak az Isten tudja – hogy melyik vallásé, az most ne legyen kérdés. Röviden: a vezetőnő állítólag „prédikált”, szekált és jellemzéseket készíttetett, aztán letagadta. A szekatúra elszenvedője az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordult – az érdekvédő fórum a vezetőnőt elmarasztalta. Vélhetően felülvizsgálati kérelmet nyújt majd be, fellebbezni azonban nem tud, mert annak nincs helye. Hogy mindebből mit éreznek a gyerekek? Megkockáztatom: semmit. Ahogy azt sem gondolom, gyorsan kitépnének onnan a szülők egy fél csoport gyereket csak azért, mert összekülönbözött két nevelő. (Majd ha imaszőnyeget terítenek le, én csak akkor kezdenék aggódni a kicsikért).

A sértődések elkerülése végett maradjunk nálam. Ha tőlem a munkahelyemen megkérdezné a kolléganőm, elmegyek-e vele vasárnap a misére, nemet mondanék, de nem venném hittérítésnek. Ha mégis elmennék vele, aztán meghívna egy kávéra, ahol nem a tavaszi cipődivatról beszélgetnénk, hanem a katekizmusról és a búcsúcédulákról, gyanút fognék. Ha ezek után napi szinten „istenes” zaklatásban részesítene, én is feljelenteném (valahol), de még a bokszoló barátainknak is szólnék. A Sípos utcára az Egyenlő Bánásmód Hatóság már megküldte a saját balegyenesét. Az ő hitük és feladatuk a diszkrimináció felszámolása – tudja ezt a helyi önkormányzat is, ahogy azt is, hogy nem bohócok ülnek ott: széles körű nemzetközi tapasztalattal rendelkező jogászokból áll a tanácsadó testület. Bármilyen döntés születik, senkinek az életében nem következik be minőségi változás. Az igazság a világtörténelemben nem túl nagy tömegeket tett eddig boldoggá, legfeljebb diadalittassá. A vasárnap lehet, hogy vidám lesz, de a hétköznapok egy ideig nem annyira. Mondhatni: tulajdonképpen egyik fél se ment semmire. Az egyik nem tért meg, de igaza lett, a másik viszont kap egy jó nagy fenntartói búcsúcédulát, esetleg kegyelmet, aminek aligha tud majd felhőtlenül örülni.

A debreceni óvodák dolgozói programjukat nyilvánosan összegzik. Két mondatot kiemelnék attól, amelyiknek a munkáját épp ismerem. 1. segítik megőrizni a gyerekek lelki egészségét, képességüket a harmonikus szociális kapcsolatok kialakítására. 2. Ennek pozitív kisugárzása lehet a családok életvitelére – köszönjük, mi ennél többet nem is kérünk. (Persze kevesebbet se). A Sípos utcai hitvallás semmivel sem laposabb: ott az egészséges életmódra nevelésen dolgoznak.

Hogy hogyan? Mindenki munkáját Jézus Krisztus fogja megítélni. Nem én mondom, a Hit Gyülekezete utal ezzel egy helyen a Bibliára (1 Korinthus 3,11-13). Legyen igazuk!

Bereczki-Csák Helga
csak.helga@civishir.hu

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Élmény
Élmény
Sok mindenre számított, de volt, amire egyáltalán nem.
Csak élet van
Csak élet van
Sírni nem volt miért.
Hétezer-ötszáz darab írólap
Hétezer-ötszáz darab írólap
Ennyi röpdolgozatra már az anyaméhben is késő elkezdeni felkészülni.
Gyermeknapi tanítgatás
Gyermeknapi tanítgatás
Amit szabad, és amit nem.
Egy egész népet tanítani
Egy egész népet tanítani
Az első újságíró másfél perc után falfehéren támolygott ki a 32-es szobából.
Életed nője
Életed nője
Nem veszi, hanem készíti a körözöttet, ismeri a villanyóra-leolvasót és sötétben is összepárosítja a zoknikat.
Bőr a bőrön
Bőr a bőrön
Hogy mi a siker? Kezdetben az is, ha eljön a reggel. (Az anyatejes táplálás világnapjára).
Barbie, a zseni
Barbie, a zseni
Szemtanúnak lenni minden túlfőtt-túlpirult álomvilág összedőlésénél szórakoztató és szimpatikus.
Hirdetés
Hirdetés
Orvosokat avattak Debrecenben
Orvosokat avattak Debrecenben
Átvették diplomájukat a végzősök.
Hirdetés
Dupla debreceni siker Csehországban
Dupla debreceni siker Csehországban
A DEAC lovasa kiválóan szerepelt.
Hirdetés
Hirdetés
Osztrák védőjével hosszabbított a Debrecen
Osztrák védőjével hosszabbított a Debrecen
További egy évig a Loki játékosa marad.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Pályafelújítás Debrecenben: villamos helyett busz jár
Pályafelújítás Debrecenben: villamos helyett busz jár
A Nagyállomás és Kálvin tér között.
Debreceni ezüst a vívó-világbajnokságon
Debreceni ezüst a vívó-világbajnokságon
Nagy Blanka, a DSI Debrecen színeiben versenyzett.
Gazdaság
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Az egyes kutakon az árak lényegesen eltérhetnek.
Hamarosan végeznek a hosszúpályi főutca felújításával
Évtizedes adósságot törlesztenek; újabb utcák kapnak aszfaltburkolatot, és a külterületen is jelentős fejlesztés készül.
Árat emel a Magyar Telekom, a Yettel és a One
Eddig tartott az önkéntes árkorlátozás.
A kormány elrendelte a dohány- és kaszinókoncessziók felülvizsgálatát
Bizonyos szereplők több mint 10 milliárdos profitra tesznek szert - így Vitézy Dávid.
Corvinus-alapítvány: lemondott Hernádi Zsolt
A MOL elnök-vezérigazgatója levélben indokolta döntését.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.