Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A hatalom lábaköze

| 2012. 08. 18. | 01:10:47
Ha valaki, hát ez a befőtt-kommunista megszokhatta már, hogy figyelni kell... Bereczki-Csák Helga jegyzete
A hatalom lábaköze
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Lázadozni sokféleképpen lehet. Például kollektív egyetértésben nem megyünk be dolgozni, mert megalázóan kevés a lecsó. Odaforrasztjuk magunkat lánccal együtt a kerítéshez, mert unjuk már, hogy még szembe is röhög az, aki a fenekünkbe (pénzért) százas szögeket döfköd – később ki is tüntetik érte. Vagy éppen nem eszünk napokig. Aztán ha már elvette a hangunkat a bánat, csendesen csak mécseseket gyújtogatunk. Úgy is lehet tiltakozni. Meg úgy is, hogy lezárjuk az egyik sávot az úton MTZ-vel, a fészerben meg közben kiegyenesítjük a kaszát.

Látva látszik: a politikusok ingerhatárát mostanra olyan bevehetetlen magasságba nyaldosta, fényesítette ez a fene nagy béke, hogy káprázik a szemünk. Ezek az égvilágon egy fia tüntetőt nem vesznek komolyan. Néha odaballag hozzájuk, a tematika (oktatás, tejtermelés) mentén szerveződött csoportosuláshoz egy parlamenti fűtő. Az elveszi tőlük a városon átvonszolt petíciót, aztán viszlát. Értelme? Van; hogyne volna – jobban ég, mint a tegnapi Blikk.

Amíg nem borogatnak autót, fognak fegyvert, amíg nem vernek félholtra egy kisebb tömeget, ezek ott fenn úgy lehetnek vele, hogy a demonstrálók hozzátartoznak a műsorhoz: itt vannak, elkurjongatnak a saját szórakozásukra, aztán majd haza is mennek ugyanazon az úton, amin jöttek, ahogy tanulták. Félő, hogy az irodában még köpnek is egyet a markukba. Meglehet, a melegek, leszbikusok és transzneműek vonulásakor azért mégiscsak kinéznek az ablakon, hogy lássanak pár bugyit világosban.

Aztán ott vannak a rendszert a művészettel pofozók, a lánglelkű poéták, a zenészek minden korban. Határozottan szimpatikusak. Elegánsak. Szeretem, hogy Petőfi fehér inget húzott a Nemzeti dalhoz és hogy Bródy János is fehér inget húzott a Sárga rózsához. Úriemberként is lehet izzani, gyalázni, üzenni, ölni, nem kell hozzá minden áron Molotov-koktél.

Mindez nem áll a Pussy Riotra. A világot lázban tartó orosz punk trió akcióban (színpadon, háztetőn, mikor hol énekelnek) úgy néz ki, mintha három ufót idefelé jövet megerőszakolt volna három bohóc. A lányokat pár órája két-két év börtönbüntetésre ítélték – idézem – vallási gyűlölet által motivált garázdaság miatt, mert még februárban a moszkvai Megváltó Krisztus Székesegyházban nyomtak egy meghökkentő performanszot: maszkban, gitárral imádkoztak Szűz Máriához, hogy űzze el Putyint. Oroszról magyarra úgy fordítanám: elküldték az elnököt a halál fa**ára. Lett belőle ordenáré nagy balhé. Kirill pátriárka például egyenesen azt mondta, kinevette őket (ortodoxok hívőket) az ördög.

Tudvalevő, a Pussy Riot ("Punci Lázadás") nem egy Rolling Stones, de még csak Pink retiküljét se vihetik, hiszen feltűnéssel, de különösebb muzikalitás és művészi érték hozzáadása nélkül nyomulnak az áporodott szagú orosz miafenében, szövetségi köztársaságban. Ami az ottani többség szerint is inkább nyomortanya. Amire most három huszonéves, középosztálybeli, képzett nő miatt felfigyelt a világ – alulról, és nem Putyin szemüvegén át. A brit baloldali liberális lap, a The Guardian a nyugati médiumok közül elsőként nemrég exkluzív interjút készített a Pussy Riot tagjaival. Az újságíró hétköznapi lányokról számol be, akik okosak, kedvesek, de nem félnek kiállni az igazukért. Sosem mutatkoztak még nyilvánosság előtt a saját arcukkal. Miért is tették volna? Családjuk, kicsi gyerekeik vannak. Attól még lehet véleményük. Csak nem Oroszországban. A produkciót az ottani tolómérő szerint egy kicsit elszabták. (Egy hasonló megmozdulásra Nyugaton is felállítottak volna valami parlamenti bizottságot, bár két évet sehol nem mertek volna rájuk sózni). Pedig csak annyit akartak mondani: látszatmegoldásokkal, látszatpolitikusokkal, látszatvilágban, a putyini rezsim erkölcsi csődjében élnek, ahol még mindig elnyomják a nőket.

De hogy a szokatlan Üdvözlégy főszereplőjét ki ne hagyjuk, hát mit csinálhat most Putyin? Ha valaki, hát ez a befőtt-kommunista megszokhatta már, hogy figyelni kell, hiszen KGB-eminensként nyugodt léptekkel haladt Jelcin fenekéig. Aki aztán 1999-ben azt találta mondani: öcsém, ami rendet én raktam, te majd megerősíted. Konszolidálsz, míg élsz; ideje nyugalomban meginnom pár dupla vodka-narancsot. Így is lett: Jelcin hagyott hátra egy kis területi vitát, egy kis csecsen háborút, de jó volt az olaj ára, gáz meg arrafelé akkor is van, ha nincs. Ja, és hát ez itt a világ legnagyobb országa, öcsém, azaz azt csinálsz, amit akarsz. És Putyin ügyesen dzsúdózta szét a problémákat, stabilizálta a gazdaságot, szóba elegyedett még a lengyelekkel is, míg el nem kezdte imádni magát (biztos az ottani éles levegő munkája van e szép szokás hátterében). És ebbe a jól kimunkált, medveölős-atomhatalmas-vadászpilótás-komolyan nézős imidzsbe nem fér bele a Pussy Riot, nem fér bele holmi tátogó női nemi szerv. Mert Putyin nem egy művészlélek. Az undergroundért főleg nincs oda. A bohócoktól meg kölyökkora óta fél. Ő csak figyel. Ahhoz ért. Gyenge pontja: nem szereti, ha nem szeretik. Márpedig a punk tüntetők mellett minden világvárosban és valamire való európai fővárosban kiálltak zenészek, művészek, de még traktorosok is. Nem a külsejükért vannak oda, hanem a merszükért. (Budapest nem kapcsolódott be. Tüntetőleg, minden bizonnyal).

Élvhajhász szalagcímek azt kérdik, megdönthetik-e a punk asszonyok az orosz elnök hatalmát? Nem tudni. De könnyen lehet, Petőfi is csak kávézni indult aznap.

Bereczki-Csák Helga
csak.helga@civishir.hu

További híreink
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Élmény
Élmény
Sok mindenre számított, de volt, amire egyáltalán nem.
Csak élet van
Csak élet van
Sírni nem volt miért.
Hétezer-ötszáz darab írólap
Hétezer-ötszáz darab írólap
Ennyi röpdolgozatra már az anyaméhben is késő elkezdeni felkészülni.
Gyermeknapi tanítgatás
Gyermeknapi tanítgatás
Amit szabad, és amit nem.
Egy egész népet tanítani
Egy egész népet tanítani
Az első újságíró másfél perc után falfehéren támolygott ki a 32-es szobából.
Életed nője
Életed nője
Nem veszi, hanem készíti a körözöttet, ismeri a villanyóra-leolvasót és sötétben is összepárosítja a zoknikat.
Bőr a bőrön
Bőr a bőrön
Hogy mi a siker? Kezdetben az is, ha eljön a reggel. (Az anyatejes táplálás világnapjára).
Barbie, a zseni
Barbie, a zseni
Szemtanúnak lenni minden túlfőtt-túlpirult álomvilág összedőlésénél szórakoztató és szimpatikus.
Hirdetés
Hirdetés
Debreceni tehetségek – átadták a 2026. évi ösztöndíjakat
Debreceni tehetségek – átadták a 2026. évi ösztöndíjakat
Sportolókat, középiskolásokat és egy színházi rendezőt díjaztak.
Hirdetés
Hirdetés
Megszűnik a Hajdú-bihari Napló mint napilap
Megszűnik a Hajdú-bihari Napló mint napilap
Hetilapként folytatja a Debrecenben megjelenő újság.
A CATL belső vizsgálatot indított
A CATL belső vizsgálatot indított
Személyi sérülés nem történt a debreceni incidenskor - írták.
Hirdetés
Hirdetés
Újabb két kapust igazolt a DVSC
Újabb két kapust igazolt a DVSC
A debreceniek kerete egy fiatal és egy rutinos cerberus bővült
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Gép- és eszközbeszerzéseken, valamint az új urnafalak létesítésén túl van a település; tervben a gondozási központ felújítása.
Családi ház égett Balmazújvárosban
Családi ház égett Balmazújvárosban
A Kodály Zoltán utcában dolgoznak a tűzoltók.
Gazdaság
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
A kormányhivatal több bírságot is kiszabott a Semcorpra, az önkormányzat feljelentést tett.
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
A város önkormányzati képviselő-testülete szerint akkumulátoriparhoz kapcsolódó tevékenységnek nincs helye a településen.
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Több mint száz lakás épül a debreceni Apolló-tömbben.
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Környezetszennyezés történt a debreceni gyárban.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Támogatott tartalom
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.