Régen látott ekkora ellenzéki tömeget Debrecen; Kósa Lajosnak is üzent Magyar Péter
A családi pótlék jelenlegi gyermekenkénti 12 ezer forintos összegének megduplázását, a „kivéreztetett védőnői rendszer visszaépítését”, környezetvédelmi minisztérium felállítását, a környezetvédelmi hatóságok és az ellenőrzi mechanizmus megerősítését ígérte Magyar Péter Debrecenben.
A Tisztelet és Szabadság Párt (TISZA) vezetőjének május 5-i választási eseménye az elmúlt két évtized kétségtelenül legnagyobb ellenzéki kampánygyűlését hozta az egyébként 1998 óta masszívan fideszes vezetésű városban. A résztvevők száma elérhette a 10 ezret; a főtér teljesen megtelt, a tömeg a Csapó és a Bajcsy-Zsilinszky utcákig terjedt.
– A kormánypropaganda azt sulykolja, hogy egy belpesti médiahack vagyunk. Az ellenzéktől pedig 14 éve azt hallgatjuk, hogy Orbánékat ilyen körülmények között nem lehet leváltani, hogy vidékre nem érdemes menni, a fiatalokat nem érdekli a politika, a propaganda falát nem lehet átütni… nézzetek körül, mi a valóság!
– reflektált Magyar Péter a nemzeti trikolortól a székelyen át az EU-s zászlókig, mindenféle lobogókat, transzparenseket felvonultató gyűlésre, amelyet az „utóbbi évtizedek legnagyobb vidéki politikai demonstrációjának” nevezett.
Szerinte mára a döntő többségnek elege van a „hatalmi elit összefonódásából, a gyűlöletből, az apátiából, a propagandából és a mesterséges megosztottságból, a magyarok együttműködésre, szeretetre, összekapaszkodásra és békére vágynak”. Ezért ő – jelentette ki – lezárná az utóbbi 20 évet, ami Magyarországot az Európai Unió második legszegényebb és a legkorruptabb tagállamává tette.
Közölte: biztos, kiszámítható, békés jövőkép kell, hogy a családokat a megélhetési körülmények ne korlátozzák a gyermekvállalásban, ezért kétszeresére növelné a 2013-ban befagyasztott családi pótlék összegét 12 ezer 200 forintos összegét és inflációkövetővé tenné azt, amennyiben kormányra kerülnének.
Magyar Péter nem hagyta szó nélkül, hogy éppen május 5-re virradóan szűnt meg az adás az önkormányzat által üzemeltetett online köztéri kamerán, miközben a Fidesz neki címzett plakátjaival lett tele a belváros.
– Az állampárt éjszakára kikapcsoltatta a webkamerákat és Kósa Lali suttyomban, ahogy a bűnözőkhöz illik, az adófizetők pénzén nadrágszíjas képeket akasztott a lámpaoszlopokra. Köszönet Kósa Lajosnak, hogy megértette az idők szavát és segít a TISZA-nak még erősebben áradni
– mondta. Hozzátette: a Fidesz a szülészetek bezárásával, az oktatási rendszer szétverésével, a gyermekorvosi ügyeletek és a reprodukciós intézetek szétverésével „tiszteli” az édesanyákat.
Óvatosabban fogalmazott a kínai és dél-koreai akkumulátoripar magyarországi térnyerésével kapcsolatban, amely megfelelő, szakmai engedélyezés-ellenőrzés mellett szerinte akár biztonságosan is működtethető. Kritizálta viszont a kormányt amiatt, hogy bár milliárdokat költenek el nemzeti konzultációra, a gyárakat befogadó települések lakóit valahogyan elfelejtették megkérdezni arról, akarnak-e ilyen üzemek közelében élni.
– A környezetvédelmi hatóságot szándékosan szétverték, a jogszabályi háttér és a stratégiai környezetvédelmi vizsgálat nem készült el idejében. A kérdés az, hogy a környezetvédelmi előírásaink megteremtik-e azokat a jogszabályi feltételeket, amelyeket aztán a legszigorúbban számon lehet kérni az iparágon. A jelenlegi magyarországi környezetvédelmi követelmények a hivatalos állásponttal ellenkezően éppen megengedőbbek a németországinál. A helyzetet rontja, hogy az előző évek intézkedései szétzilálták a környezetvédelmi hatóságot, szakmai felkészültségét, ellenőrzési potenciálját – jelentette ki.
Az eseményen az is kiderült, hogy a Magyar Péter elárverezett – a megafonosok szerint nőies – napszemüvege után befolyt 3 millió forintot három hajdú-bihari szegény család kapja meg a berettyóújfalui Igazgyöngy Alapítvány koordinálásával.
A felszólalók között volt a mikepércsi Kozma Éva, aki ismételten az akkumulátoripari üzemek létesítése ellen beszélt. Vele tavaly ősszel interjúztunk, az álláspontja nem változott: elárulva érzik magukat az állam által, hiszen lakóhelyüktől másfél kilométerre az ország legnagyobb – számos környezetre veszélyes, mérgező anyagot használó – ipari létesítményeinek egyikét építik fel.
Az eseményen Rost Andrea Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes többször dalra fakadt a tömeggel közösen. Zenei kísérete azért nem volt, mert a zenész, akivel fellépett volna, az utolsó pillanatban lemondta a szereplést, mert „megijedt”.
Ratalics László