Meghozta első döntéseit a balmazújvárosi képviselő-testület
Minimális szinten ugyan, de van együttműködés a balmazújvárosi önkormányzati képviselő-testületben a hatfős Fidesz-KDNP és az ugyancsak hatfős Közösen Balmazújvárosért Egyesület (KBE) között. Legalábbis erről tanúskodik a november 4-én megtartott képviselő-testületi ülés, amelyen a város egészségügyi ellátásával kapcsolatos előterjesztést, valamint az öt bizottság felállítását és azokba öt-öt tag delegálását megszavazták a képviselők. Az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ) módosítása azonban a szavazáson nem kapott többséget, így nem választottak alpolgármestereket. A polgármesteri előterjesztésben Tóth Attila (Fidesz-KDNP) főállású, valamint Demeter Pál (KBE) társadalmi megbízatású alpolgármesterként szerepelt. A KBE tagjai nem tartották indokoltnak a főállású alpolgármester státusz létrehozását.
A november 4-i képviselő-testületi ülésnek azonban volt előzménye, nevezetesen egy október 30-ra összehívott ülés, amelyre a KBE képviselői nem mentek el. Varga Marina (Fidesz-KDNP) polgármester a korábbi történésekről is tájékoztatta a Cívishírt. Az alakuló ülésen a napirendet fogadták el és az esküt tették le a képviselők, majd távoztak. Ezzel – fogalmazott Varga Marina – már akkor törvénysértő állapotot idéztek elő, hiszen nem kerülhetett sor az SZMSZ felülvizsgálatára, továbbá sem az alpolgármester, sem a bizottságok megválasztására. Ezt nem tudja másként értékelni, mint a város működésének akadályozása.
A súlyosabb állapotot azonban az október 30-i ülésről való módszeres távolmaradásuk idézte elő, mikor is olyan fontos ügyeket tárgyaltunk volna, mint a tűzoltóság, és ami mindennél fontosabb, a gyermekorvosi ellátás zavartalan működésének biztosítása. Ebben a kérdéskörben a KBE képviselői csoport hanyag magatartásával sem Balmazújváros polgármestereként, sem édesanyaként nem vagyok hajlandó azonosulni. Nem vagyok hajlandó politikai kérdést és politikai színteret biztosítani senkinek gyermekeink egészségügyi ellátásával kapcsolatban. A testületi üléseken való részvétel egyebekben nem kívánságműsor, hanem kötelezettség és felelősség. A város pedig nem játszótér, aki nem megtisztelő szolgálatként tekint képviselői teendőire, akiben nincsenek meg az ehhez szükséges alapvető kompetenciák, mint például a kompromisszumra való képesség, esetleg a jövőben sem kívánja ellátni képviselői feladatait, tisztelettel kérem, kérjen elnézést a választópolgároktól és most adja vissza a mandátumát, mert ebben az esetben ezzel is a lakosság és a város érdekeit szolgálja
– tudatta a polgármester.
A KBE képviselőcsoport tagjai közül a Cívishír telefonon több alkalommal is kereste Hegedűs Péter képviselőt, korábbi polgármestert. Hegedűs azonban napokig nem reagált hívásainkra, SMS-ünkre, ezért az október 30-ra összehívott képviselő-testületi ülés témájában a KBE Facebookra feltöltött információi alapján tájékozódtunk. Ezekből kiderült, hogy javasolták a polgármesternek, hívjon össze november 4-re egy rendkívüli képviselő-testületi ülést, azon két napirendi pontot tárgyaljanak meg, köztük a gyermekorvosi ellátást. Ha ez megtörténik, ők ott lesznek és megszavazzák az előterjesztéseket. Az ülés megvolt, döntéseket is hoztak a képviselők. Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni a KBE oldalán lévő videófelvételek tartalmából azt sem, hogy hiányolják a képviselő-testületi ülések élő közvetítését, aminek teljesüléséért mindent el fognak követni.
Hegedűs Péter egyik megszólalásában úgy fogalmozott, hogy a KBE irányába merev az elzárkózás. Ennek ellenére ők Balmazújváros érdekeiért hajlandók egyeztetni, szavazatukkal támogatni a megfelelően előkészíttet és törvényes döntéseket. Nem szeretnének bojkottálni, blokkolni, a városnak kárt okozni olyan elvtelenül, ahogyan az a másik oldal részéről korábban történt. Az érvek hatására hajlandók korrigálni, módosítani korábbi álláspontjukon, így a frakciójuk az eredeti elgondolásuktól eltérően másként is dönthet a szavazáskor.
Mivel Balmazújvároson az előző és a mostani választási ciklusban is hiányoztak képviselők az önkormányzati testületi ülésekről, a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal álláspontját kértük arról, hogy tolerálhatók-e, és ha igen, akkor meddig, a képviselői hiányzások, azokat mivel lehet szankcionálni. A hat-hatos képviselő-testületi felállásra is rákérdeztünk – ebben a helyzetben a választók kezdeményezhetik-e az általuk megválasztott képviselők visszahívását; már csak azért is, mert jelenleg szinte vezethetetlen a város.
A vármegyei kormányhivatal tájékoztatása szerint az önkormányzati képviselők törvényben meghatározott joga és kötelezettsége megjelenni a testületi üléseken, részt venni a képviselő-testület munkájában és döntéshozatali eljárásában. Az ezeket nem teljesítő képviselőkkel szemben a törvényben és az adott önkormányzat SZMSZ-ében meghatározott szankciót kell alkalmazni. Balmazújváros esetében a képviselő tiszteletdíja és egyéb juttatása – az önkormányzat SZMSZ-ében meghatározottak alapján – testületi döntéssel csökkenthető, vagy akár meg is vonható. A képviselő a szankciók alól kizárólag akkor mentesül, ha a testületi ülésről hivatalos ügyben van távol és azt a polgármester igazolja, vagy ha orvosi igazolást mutat be. A törvény a választópolgár számára egyébként nem teszi lehetővé a képviselő visszahívását. Az önkormányzati képviselő megbízatása azonban megszűnik, ha az első elmulasztott ülésnek az időpontjától egy éven át nem vesz részt a képviselő-testület ülésein.
CH