Együttműködést ajánl ellenfeleinek Balmazújváros új polgármestere
A balmazújvárosi önkormányzati képviselők letették az esküt, majd az ellenzék kivonult a teremből és határozatképtelenné vált az egyebek mellett az alpolgármester és a bizottsági tagok megválasztására, valamint a Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ) módosítására hivatott alakuló ülés. Az SZMSZ-ben az átmeneti időszak előtti állapotot szerették volna visszaállítani, mert a leköszönő polgármester számos feladatát a képviselő-testületnek delegálta. Ezt az új városvezető és csapata nem tartotta korrektnek, már csak azért sem, hogy ne az elődje határozza meg a következő időszak működési elvét.
A korábbi évek helyi vezetésében kialakult patthelyzet tehát semmit sem változott a június 9-i helyhatósági választásokat követően.
Az előző érához képest csupán annyi a különbség, hogy most a Fidesz-KDNP adja a polgármestert, mégpedig Varga Marina személyében, akit öt képviselő támogat, míg az ellenzékben hat képviselő (Közösen Balmazújvárosért Egyesület), köztük a korábbi polgármester, Hegedűs Péter van.
Átadás-átvétel
– A város rosszabb állapotú, mint gondoltam. Balmazújváros jelen pillanatban mind gazdaságilag, mind morálisan mélyponton van. Sajnos minden túlzás nélkül mondhatom, hogy egy csőd szélén lévő települést vettünk át. A polgármesteri hivatalban azzal kellett szembesülnünk, hogy 56 hivatali státuszból csak 22 van betöltve. Ennek legfőbb oka, hogy a volt polgármester olyan politikai nyomást helyezett az alkalmazottakra, ami már sokak számára tarthatatlan volt. Persze nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy városunkban közel 400 dolgozó négy hónapig munkabér nélkül maradt, emiatt is veszített az önkormányzat szakembereket. Ez az állapot egyébként a mai napig okoz nehézségeket, de végtelenül hálás vagyok a dolgozóknak, hogy mindennap erőn felüli munkát végeznek Balmazújvárosért, egymásért – részletezte Varga Marina polgármester, hogy mivel szembesült hivatalba lépésekor, majd azzal folytatta:
meglátása szerint a leköszönő polgármesternek és csapatának az átmeneti időszak arról szólt, kiaknázzon minden lehetőséget arra, hogy az új városvezetésnek nehezebb legyen megkezdenie tevékenységét.
Mivel hónapokon át nem volt jegyző, szeptember közepétől aljegyző, ezért az SZMSZ szerint a jegyzői jogkört a titkársági osztályvezető látta el, aki az átadást követően minden tájékoztatás nélkül eltűnt. Sem az osztályvezető, sem előtte az aljegyző nem gondoskodott a megüresedett jegyzői álláshely betöltésére irányuló pályázatról. Azért, hogy jegyzőt tudjanak felvenni – ez megtörtént a többéves aljegyzői tapasztalattal rendelkező Angyalosiné Kecskés Marietta személyében –, hosszú hivatali procedúrát kellett lefolytatni.
Az átadás-átvételből nem maradtak ki a közelmúlt településfejlesztési pályázatai sem.
– Nincs olyan pályázati eljárás, ami probléma vagy visszafizetési kötelezettség nélkül zajlott volna le. Ilyen például – ami sajnos jelenleg is aktuális – a bölcsőde esete. Azt a kampányidőszakban nagy körítéssel adta át a leköszönő városvezetés. Az új épület azonban beázott, emiatt több helyiség használhatatlan, emiatt a garanciával kapcsolatos eljárás folyik. Továbbá a tudomásunkra jutott, hogy a kivitelezés során olyan munkafolyamatokat végeztek el, amelyek a büntetőjogi felelősségre vonás lehetőségét is kilátásba helyezhetik. Az átadás-átvételt követő második héten keresett meg egy végrehajtó, hogy immár sokadik alkalommal inkasszálnia kell a hivatal számláját, mégpedig egy sikertelen pályázatból fakadó, évek óta húzódó jogerős, közel 40 millió forintos követelés behajtása miatt. Az ezt követő sikeres tárgyalásoknak és a felek kompromisszumkészségének köszönhetően az inkasszóra nem került sor. Az inkasszó lehetőségét az idézte elő, hogy a volt polgármester ígérete ellenére nem rendezte az adósságot, viszont ezzel egy időben több mint húszmillió forint jutalmat osztott ki – többségében a távozó munkavállalóknak. Ezt a város ebben az anyagi helyzetben egyszerűen nem engedhette volna meg magának – jelentette ki a polgármester.
Többször is próbálkozott
Varga Marina a városvezetővé választása után a Cívishíren keresztül már tájékoztatta a nyilvánosságot a terveiről. Ezek között első helyen szerepelt a nyitottság, a kompromisszumkészség és a folyamatos egyeztetés, párbeszéd a hat ellenzéki képviselővel, merthogy mindannyiukat a balmazújvárosiak választották vezetőikké, és ezt alapul véve közös érdekük városuk fejlesztése, az ott élők boldogulásának segítése. A polgármester hangsúlyozta, a hivatal ajtajai továbbra is nyitva állnak mindenki előtt. Továbbá a kompromisszum, az építő párbeszéd lehetőségének megteremtése elengedhetetlen a város fejlődése és a lakosság jóléte érdekében. Ez pedig, mint fogalmazott, elsősorban nem politika, hanem intelligencia és hajlandóság kérdése. A polgármester kérdésünkre elmondta: telefonon kereste meg Hegedűs Pétert egy jó hónapja, hogy találkozzanak, első körben leülnének mind a tizenketten egy egyeztetésre. Ezt azonban a leköszönő polgármester visszautasította. Több alkalommal tett kísérletet a Közösen Balmazújvárosért Egyesület képviselőivel való egyeztetésre, mert a megoldást most is a közös munkában látja. Ezzel igyekszik tiszteletben tartani a lakosság június 9-i választáson hozott döntését.
Természetesen nem kell mindenben egyetérteniük, egy dologban viszont igen, és ezt minden önkormányzati képviselőtől elvárja: hogy Balmazújváros érdekeit szolgálja.
Végtelenül szomorúnak tartja, hogy a Közösen Balmazújvárosért Egyesület ez idáig nem volt hajlandó a konszenzusra. Mindaddig, míg elhatárolódnak az informális megbeszélésektől, a képviselő-testületi ülések maradnak az egyeztetések helyei is. Feltéve, ha a jövőben nem áll szándékukban bojkottálni azokat.
Varga Marinának felvetettük: az alakuló ülésen a civil szervezet hat képviselője sérelmesnek találta, hogy ők a Fidesz-KDNP képviselői mögött, a második sorban kaptak helyet. – Ez egy új ülésrend, eddig a két képviselőcsoport tagjai szemben ültek egymással, és úgy gondoltam, jobb lenne, ha a képviselők az egymás mögötti sorokban foglalnának helyet, mint ahogy az több környező településen is így van. Ezzel is az ellentéteket szerettem volna oldani. És ha hajlandóak lettek volna az egyeztetésen részt venni, a mindenki számára elfogadható ülésrendet is kialakítottuk volna – mondta, majd hozzátette: nem gondolja, hogy neki hatalma lenne, bár sokan annak minősítik azt, hogy ő a városvezető. A polgármesterséget szolgálatnak tekinti, amire a választók hatalmazták fel. – Kizárólag azért vagyok itt, hogy tudjak adni valami jót Balmazújvárosnak, ezáltal pedig a lakosságának. Én nem vágyom hatalomra. Amire vágyom, az egy konstruktívan együttműködő képviselő-testület, mert erre van szüksége Balmazújvárosnak, ez az első lépés, ez az alappillére mindennek – fogalmazott.
Így látja Hegedűs Péter
– Sosem kezdeményezett találkozót velem, sem telefonon, sem máshogy. Javaslom, jobb lett volna, ha írásban kéri a találkozót, mert akkor nem tud mást állítani, mint ami van – ezt már Hegedűs Péter leköszönt polgármester, a Közösen Balmazújvárosért Egyesület listáján önkormányzati képviselői mandátumhoz jutott képviselője mondta Varga Marina polgármester szavaira a Cívishír megkeresésére. – Én egy civil szervezet képviselőcsoportjának tagja vagyok, és a csoport úgy döntött, hogy együttesen akarunk a polgármesterrel egyeztetni. Nem vagyunk kíváncsiak a fideszes képviselőcsoportra, mert nem a tagjait akarjuk megismerni, hiszen évek óta ismerjük őket. A polgármesterrel a személyi elképzeléseiről akartunk beszélni, hogy tudjuk azt egyeztetni. Ő viszont azt mondta, hogy csak akkor jön, ha a csapata is ott van. Ezt azonban úgy nevezik, hogy képviselő-testületi ülés, meg bizottsági ülés – jelentette ki Hegedűs Péter.
A képviselő beszélt az alakuló ülésen történtekről is. Szerinte sajátos volt az ülés napirendje, mert abban benne volt az eskütétel. Ha akkor azt nem fogadják el, akkor nincs eskü, nem alakul meg a képviselő-testület. A polgármester nem egyeztetett velük az SZMSZ-módosításról, az előterjesztés hiányos volt, nem csatolták a mellékleteket. Azt, hogy a civil szervezet frakciója mit kifogásolt az előterjesztésben, Lajter Ágnes képviselő olvasta fel, továbbá kétségeik voltak a törvényességéről abban a tekintetben is, hogy az ülésen a pulpituson ülő osztályvezetőt ki vette fel, mert akkor sem jegyző, sem aljegyző, tehát munkáltatói jogokat gyakorló személy nem volt a polgármesteri hivatalban.
Hegedűs Péter meglátása szerint nem kötelező az eskütétel után elfogadni bármit is, azokat a napirendi pontokat a következő testületi ülésen is beterjesztheti a polgármester.
– Ami a városnak jó, azt megszavazzuk, amit pedig úgy látunk, hogy a beterjesztett formájában nem jó, arról tárgyalunk. A civil szervezet képviselői közül kettővel kezdeményezett személyes találkozót Varga Marina. Át akarta csábítani őket vagy ismerkedni akart. Maradjunk annyiban, hogy a mi csapatunk együtt mozog – szögezte le a volt polgármester.
CH