Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Kettős jubileumot ünnepelt a hajdúsámsoni bölcsőde

Cívishír | 2025. 05. 09. | 13:39:35
Óriási változáson ment keresztül a hazaival együtt és a város kisgyermekellátása is.
Kettős jubileumot ünnepelt a hajdúsámsoni bölcsőde
A bölcsőde modern épülete (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
A Hit Gyülekezet Eszterlánc óvodájának Mókus csoportja is adott műsort (Fotó: Cívishír)

A bölcsőde fennállásának 25., az új bölcsőde átadásának 10. évfordulóját ünnepelte az intézmény és a fenntartó május 9-én. A tetszetős küllemű, a berendezése és felszerelése által „itt jó gyermeknek lenni” hangulatot árasztó, modern gyermekintézményben tartott eseményen Antal Szabolcs, Hajdúsámson polgármestere, Terdik János, a Nyíradonyi Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatási Központ intézményvezetője, valamint Nagy Béláné, a Debreceni Egyesített Bölcsődék intézményvezető-helyettese mondott beszédet.

Előttük Szabóné Varga Gyöngyi intézményvezető köszöntötte a vendégeket. Hangsúlyozta: meg kell becsülni a mát, még akkor is, ha sok a program, a megoldásra váró feladat az életünkben. Azonban szükségszerű olykor megállni, ünneplőbe öltözni és számot adni arról, amit addig csináltunk. Nagy feladat a gyermeknevelés. Az általuk nevelt gyerekekből lehetnek a következő generáció politikusai, tudósai; nem tudhatjuk, mivé válnak majd az itt nevelkedő kisgyerekek. – Feladatunk van; hiszen teremthetnek színes világot a gyerekek felnőttként, de ha nem ilyen példát adunk, az rossz világot is hozhat. A jól letett alapokra lehet csak építkezni – beszélt munkájukról a bölcsőde vezetője, hozzátéve, meg kell látniuk a szükséges változtatásokat, és ha eljön az ideje, akkor változtatni kell a nevelésen. Szeretet, tisztelet, megbecsülés, ezek az alapok, ezeken keresztül lehet kapcsolatot keresni az újgenerációs szülőkhöz.

Bővítik a bölcsődét

Antal Szabolcs úgy fogalmazott, a város akkori vezetői a bölcsőde alapításával nagyon jó döntést hoztak. A Rákóczi utcai épület azonban hamar kicsivé vált – bővíteni és korszerűsíteni kellett, majd újat építeni. A bölcsőde dolgozói kiváló munkát végeztek és végeznek azzal együtt, hogy a bölcsődével szembeni igények folyamatosan változtak. Mint fogalmazott a városvezető, sok szülő dilemmázik azon, hozza-e a bölcsődébe a gyerekét vagy sem. Ő maga úgy látja, jó döntés, ha bölcsődébe adják, hiszen a kisgyermek közösségben van, ami olyan pluszt adhat, ami az óvodában és az iskolában előnyt jelent. Ez a gyermekintézmény szinte már második otthonnak tekinthető, hiszen a helyes értékrend, a követendő értékek felé tereli őket. – Változik a világ, ideológiai irányzatok jönnek és mennek, az viszont változatlan, hogy a legfontosabb, amit egy intézménynek adnia kell, hogy embereket neveljen, emberségre és becsületre tanítson. Itt ezt kapják a gyerekek, így később felkészülten tudnak a kihívásoknak eleget tenni. Remek intézményünk van, amit hamarosan bővíteni kell, hiszen Hajdúsámsonban növekszik a gyermekek száma. Két csoportszobával és a hozzá tartozó kiszolgáló egységekkel bővítjük a bölcsődét – jelentette be Antal Szabolcs polgármester.

Antal Szabolcs polgármester (Fotó: Cívishír)

Terdik János ismertette a hajdúsámsoni bölcsőde történetét, és emlékeztette a hallgatóságot, hogy Nyíradony és Hajdúsámson közös intézményben lát el gyermekjóléti feladatokat. A sámsoni önkormányzat 2012-ben nyert a bölcsődei pályázaton, és 2015-ben átadták a három csoportszobás, 42 férőhelyes bölcsődét, amit az elmúlt években 54 gyermek ellátására tettek alkalmassá. Ezt megelőzően azonban – együttműködve az intézményvezetővel – korszerűsítették, modernizálták azt, egyebek mellett parkosították az udvart, sószobát adtak át és klimatizálták a helyiségeket. A tárgyi feltételek mellett a személyiekre is odafigyeltek, közfoglalkoztatottból mosónő és dajka, dajkából kisgyermeknevelő lett. – Fontos, hogy itt szeretetteljes, biztonságos, családias légkörben nevelkedhetnek a gyerekek. A gondjaikra bízottakból a világra nyitott, önálló, a közösségi szellem elfogadására kész gyermekeket nevelnek – zárta beszédét Terdik János.

Terdik János (Fotó: Cívishír)

– Elértünk egy határkőhöz, emlékezzünk a csodákra. 173 éve nyílt meg az első bölcsőde az országban. Akkor csak a gyermekekre felügyeltek. Ma viszont már egy országos módszertani egyesület tagjaként, egységes szemlélet alapján működik a bölcsődei nevelés, ahol jogszabály írja elő a személyi és tárgyi feltételeket, és napjainkban már kisgyermeknevelők dolgoznak a bölcsődékben – osztotta meg a bölcsődei nevelés fejlődésének irányát Nagy Béláné. Munkatársai között egyre több a diplomás, akik egyebek mellett pszichológiát, pedagógiát, konfliktuskezelést és játékpedagógiát is tanulnak. – Az élet első ezer napja meghatározza, milyen felnőtté leszünk. Ha így nézzük, kimondhatjuk: a gyermekekkel foglalkozó intézmények közül a legnagyobb kockázatvállalású a bölcsőde. Ha jól alapoztunk, akkor abból él az óvoda, az iskola. Ha jól alapoztunk, jó felnőttek lesznek a mai gyermekek – beszélt munkájuk felelősségéről, majd a jövő felé tekintett a vezető-helyettes: – Mások a mai szülők és a gyerekek, és ez így jó. Ha ők mások, új ismereteket kell szereznünk nekünk is. Megtanulni, megérteni az újabb generációt.

A bölcsődei életre visszaemlékezők között Tarné Hajdú Judit háromgyermekes anyaként szólt az ünneplőkhöz. Az ő három gyermeke közül kettő járt bölcsődébe, ma a fiú 26 éves és informatikus, a lány 18 éves és érettségizik. Felidézte, milyen jó visszaolvasni a bölcsőde és a szülői ház közötti kapcsolattartó tájékoztató füzetbe leírtakat, hogy mit evett, mit játszott a gyermek, és emlegette-e ott az édesanyát. Összeségében hálás; pozitív érzés tölti el, ha anyaként a bölcsődére gondol.

Tarné Hajdú Judit (balról) a bölcsőde múltját bemutató tablót ajándékozott Szabóné Varga Gyöngyi intézményvezetőnek (Fotó: Cívishír)
Az önkormányzati Csodaváró Óvoda Napsugár csoportjának óvodásai is szerepeltek (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Kamion hajtott árokba Berettyóújfalunál
Kamion hajtott árokba Berettyóújfalunál
A sofőrt kórházba vitték.
Közlekedési táblát loptak a 35-ös főúton
Közlekedési táblát loptak a 35-ös főúton
Hajdúböszörmény és Görbeháza között.
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Hármas karambol Hajdúnánáson
Hármas karambol Hajdúnánáson
A Móricz Zsigmond utcában forgalmi akadályra kell számítani.
Balmazújváros idén is kitett magáért
Balmazújváros idén is kitett magáért
A Motoros Fesztivál remek hangulatban telt.
Balmazújváros: szabadság, szerelem, motorozás
Balmazújváros: szabadság, szerelem, motorozás
Megkezdődött a nagy motoros show.
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
Hirdetés
Hirdetés
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Az Eb-ezüstérmes birkózó 11. emeleti lakásának erkélyéről a mélybe zuhant.
Gazdaság
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.