A bihartordai családi napon tüntették ki a sportembert

Hagyományosan augusztus végén tartja Bihartorda a családi napját, amely most A hajdú hagyományok nyomában vármegyei rendezvénysorának is része. Az augusztus 26-án a kastélykert hatalmas fái alatt megtartott esemény déli megnyitójára már sokan kilátogattak a rendezvényre. Délután a helyi és vendégcsoportok fellépésire azonban még többen voltak kíváncsiak. Volt kutyás bemutató, a helyi karatecsoport is megmutatta tudását, közben Balogh László szórakoztatta a közönséget. A késő délután és az este már a sztárvendégeké: mások mellett fellép Oláh Gergő, Liszter Sándor és a Vadrózsák csapata, a műsorfolyamat pedig a Cheops koncertje zárja.
Ne szaladjunk azonban annyira előre, hiszen az augusztus végi kánikula forró levegőjébe vegyülő kellemes illatok is csábították a vendégeket. Rögtön a bejárat mellett hat üstben birkapörköltöt, ötben pedig babgulyást főztek a szakácsok a falunap vendégeinek. Az ebédet ha nem is ingyen, de rendkívül baráti áron mérték a tányérokba a szakácsok.
Kicsit távolabb sportemberekből álló baráti társaság marhapörköltet, slambucot és egy erdélyi vendég tiszteletére csorbát főzött. – Mi vagyunk a Sárréti Szamurájok karateegyesület – mutatott körbe vezetőjük, Pántya László, majd maga mellé hívta debreceni edzőtársát, Jámbor Istvánt. Minden alkalommal kint vannak a bihartordai falunapon, ezúttal nem túlságosan nehéz, de annál látványosabb alapiskolát, formagyakorlatokat mutatnak majd be a közönségnek.
Egy elkerített részen honfoglaláskorabeli öltözetben és kezükben hadi felszerelésekkel fiatalokból álló kis csoport készült bemutatóra. Megtudtuk, ők a bihartordai íjászok, kiegészülve a partiumi Székelyhídról érkezett barátaikkal. Az érdeklődőket a régmúlt hőseinek történeteivel, továbbá a fegyverek ki- és az öltözet felpróbálásával a több mint ezer évvel ezelőtti korba viszik vissza.
Mindeközben a színpadon már gyülekeztek az eseményt megnyitó helyi és térségbeli vezetők. – Ez az összetartozás rendezvénye – jelentette ki köszöntőjében Petrucz Sándor polgármester. – Hétköznapokon a munkahelyi, majd a házimunka köti le az embereket, és ami kis idejük van, azt a családjukkal töltik. Ma viszont együtt szórakozhatnak, találkozhatnak az elszármazottakkal, és itt vannak a testvértelepülések képviselői is – mondta a faluvezető, akit Vitányi István országgyűlési képviselő követett a mikrofonnál. A politikus előrebocsátotta, sajnos nem tud hosszasan időzni, mert Tépéről érkezett Bihartordára, és már megy is tovább Esztárba, ahol az utolsó lecsófesztivált tartja a falu. Elmondta még, hogy július és augusztus a vidéki kistelepüléseken a falunapokról szól. Ezeken nem egy helyen a lakosságszámot meghaladóan vesznek részt, jelezve, hogy a szomszédos helységekből is átrándulnak, de ott vannak az elszármazottak is. Kiemelte: külön öröm itt, Bihartordán, hogy eljöttek az országhatáron túli testvértelepülések, Torontáltorda és Aranyostorda képviselői is, majd reményét fejezte ki, hogy hamarosan eltűnnek az országhatárok, és szabadon, akadály nélkül juthatunk el Erdélybe.
Kis Kornélia, a Szerbiában lévő Torontáltorda képviselője köszöntőjéből kiderült, régóta járnak Bihartordára, erősítik a kapcsolatot a bihartordaiakkal és az aranyostordaiakkal. Szabó Csilla, az aranyostordai testvérvárosi bizottság vezetője a három Tordát a jó, a szép és az értékes megtestesítőjének nevezte. Hangsúlyozta, hogy három országból vannak, de egy nyelvet beszélnek, és mindannyiuknak ugyanazok az értékek, a hungarikumok. A testvértelepülések kapcsolatát a lámpások fényéhez hasonlította: minél régebbi, annál fényesebben világít. Ők erős és tündöklő fényei egymásnak.
A köszöntők után a műsorvezető a színpadra szólította a bihartordai önkormányzat képviselő-testülete kitüntetésének ez évi várományosát, Pántya Lászlót. A sportember vette át Petrucz Sándor polgármestertől a Bihartorda nívódíjat. Az elismerés átadását követően Papp Ferenc képviselő-testületi tagtól a közönség megtudta, hogy Pántya Lászlót ő javasolta a díjra. Mégpedig azért, mert látta, milyen színvonalas szakmai munka folyik a szakosztályban.
Az edzéseken nemcsak a karatetudás átadása folyik, hanem pedagógiai munka is. Mindennek eredménye a versenyeken elért sok szép siker. A képviselő nem mellékesen jegyezte meg, hogy Bihartorda történetében még nem volt olyan, hogy a helyi sportegyesületnek két szakosztálya legyen. Most a labdarúgó mellett a shotokán karate is működik.
– CH –






























