Megmászták a bakonszegi almafákat a polgármesterek

Vidám társaság népesítette be a bakonszegi önkormányzat közel 800 fából álló almáskertjét április 3-án reggel. A fákat metszeni érkezett 15 dél- és közép-bihari, valamint sárréti polgármester, és az eseményre a házigazda Gara Péter, Bakonszeg polgármestere meginvitálta a Cívishírt is.
Gyűszűnyi pohárban almapálinka köszöntőnek – már aki nem vezet –, az asztalon tepertő, szalonna, szalámi, kolbász sajt, lágy kenyér és persze zöldhagyma, retek, paprika, paradicsom, mert azért Bihar legjavát magukkal hozták a településvezetők. Aztán hogy a kezük se fázzon, meleg tea került a kétdecis poharakba...
A reggeli után kocsikból létrák, ágvágók és metszőollók kerültek elő, igaz, kicsit később, mint ahogy tervezték, hiszen a reggeliző asztal körül terítékre került a közmunkaprogram, a Versenyképes Járások Program, a Magyar Falu Program, de még az is, hogy mi van a gyerekekkel, az unokákkal, meggyógyult-e a család az influenzából, és el tudnak-e menni a nyáron szabadságra.
– Ez a lényege az összejövetelünknek, hiszen ez a metszés egy kötetlen beszélgetésre alkalmat adó program a polgármestereknek, segítőiknek, miközben dolgozgatunk
– foglalta össze a nap eseményeit Gara Péter, akinek segítségével megismertük az almáskert történetét. 2012-ben indult a bakonszegi közmunkaprogram mezőgazdasági része. Először az önkormányzat bérelt, majd megvett egy félhektáros almáskertet, amit akkor még a közmunkások tartottak rendben, köztük a fákhoz értő emberekkel. Később fél hektárral egészült ki a kert, azt is almafákkal ültették be, így most 320 öreg és több mint 400 fiatal alma- és birsalmafa van a falu almáskertjében. Csakhogy a közmunkások idővel találtak jobb kenyérkeresetet, akik maradtak, nem feltétlenül ismerik a metszés szakmai fogásait. Ezt alapul véve Gara Péter két éve meghívta a környező öt-hat falu polgármesterét, hogy egy termékeny beszélgetés közben segítsenek megmetszeni a fákat.
– Az idén Komádi, Újiráz, Csökmő, Darvas, Zsáka, Vekerd, Furta, Bakonszeg, Szentpéterszeg, Gáborján, Váncsod, a Sárrétről Bihartorda, Nagyrábé és Bihardancsháza polgármesterét hívtam meg. Eltöltünk egy napot, besegítenek az almafák metszésébe. Együtt van a polgármesteri csapat, jó hangulatú, mégis tevékeny órákat töltünk el együtt. Ezekkel a településekkel mi együtt dolgozunk a közmunka tekintetében is, akár barter, akár oda-vissza szolgáltatásokkal. A mi almánkból kapnak más önkormányzatok is, ők pedig meggyet hoznak, amit mi feldolgozunk. Van egy közmunkára alapított, zöldséget és gyümölcsöt feldolgozó nonprofit kft-énk. Így vált térségivé ez a nap. Jövőre folytatjuk, szeretnénk hagyományt teremteni ebből az összejövetelből
– részletezte Gara Péter, majd a munkavédelmi szabályok ismertetéséhez hívta polgármester kollégáit.
Az együttlét a lényeg
Mi is a rügyfakadás közben lévő fák felé vettük az irányt, és közben kiderült, hogy a polgármesterek között bizony vannak, akik ismerik az almafametszés fortélyait, merthogy magyarázták kollégáiknak, miként fogjanak a fák lombjának alakításához. Ebben Kiss Gábor (Szentpéterszeg), Juhász István (Vekerd), Gácsi József (Furta) és Tóth Ferenc (Komádi) vitte a prímet. Közben mellénk szegődött a társaság korelnöke, Krucsó Antal, Furta 22 év után tavaly leköszönt polgármestere, aki fél éve Bakonszeg társadalmi megbízatású alpolgármestere.
– Ennek az összejövetelnek a gyökere kilenc-tíz évre nyúlik vissza, amikor környékbeli polgármesterek, hatan-heten, rendszeresen összejöttünk, beszélgettünk, megültük egymás név- és születésnapját, és volt, hogy hétvégenként mentünk összetartásra is. A mai nap is arról szól, hogy érezzük jól magukat, kovácsolódjon össze a társaság. A kört bővítettük a Sárrét szomszédos településeinek vezetőivel – mondta.
Azzal a házigazda és a társaság tökéletesen tisztában volt, hogy a kert összes fájának megmetszésére kevés az egy nap, még akkor is, ha az ágvágók és a metszőollók is gyorsan jártak. Közben az is kiderült, hogy a polgármesterek nem csak létrára, hanem fára is remekül tudnak mászni, és hogy szinte mindegyikőjüknek van legalább két olyan sztorija, amin a környezete nagyot kacagott. Persze a Cívishír munkatársai sem tétlenkedtek, végezték a munkájukat. Így Juhász István elmondta, hogy a nap lényege az együttlét, a beszélgetések közben pedig kibuknak olyan témák, amelyekből tanulni lehet.
– És ha év közben elmegyek az almáskert mellett, úgy is tekinthetek ezekre a fákra, hogy ezeket én is metszettem. Kicsit jobban figyelünk erre az ültetvényre is
– tette hozzá. Faszomszédja, Major József, Nagyrábé polgármestere is a kapcsolattartást hangsúlyozta, hozzátéve a kollegialitás jelentőségét. Őt ugyan csak tavaly júniusban választotta vezetőjévé a sárréti falu, de korábban 13 évig Bihardancsháza első embere volt, így ismerősök közé érkezett.


















































