Jég és aszály sújtotta Hajdú-Bihar mezőgazdaságát

Egyhangúlag fogadta el a Hajdú-Bihar Vármegyei Önkormányzat közgyűlése a március 28-án, pénteken a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Hajdú-Bihar Vármegyei Szervezetének 2024. évi tevékenységéről, aktuális feladatairól, valamint a vármegye növénytermesztésének helyzetéről szóló beszámolót.
Ezt megelőzően Szólláth Tibor kamarai elnök az agrárgazdasági kamara munkájáról beszélt. Több mint háromezer föld adás-vétellel kapcsolatos ügyintézés volt előttük tavaly, számos nagyrendezvényt szerveztek, köztük kiemelkedő a Farmerexpo, a társadalmi felelősség vállalás keretében a Magyarok Kenyere programjában hajdú-bihari gazdák nagyon jól szerepeltek. Beszélt a problémákról is, köztük első helyen az Európai Uniós 2027-től átalakuló agrárfinanszírozásáról. Ennek következtében sok gazda lehetetlenülne el. Ugyancsak probléma, hogy egyre több élelmiszeralapanyag érkezik Dél-Amerikából, továbbá, ha Ukrajna az európai közösség tagja lesz, elviheti az összes agrártámogatást. Ukrajna EU tagsága ellen tiltakozva már 250 ezer aláírást gyűjtött össze a gazdatársadalom - mondta.
Napjaink kihívásairól szólva a víz visszatartásra, a vízmegtartásra hívta fel a figyelmet. Egy ilyen program fut Újiráz térségében. Hajdú-Biharban egyébként jelentős a csatornahálózat, amelyekbe – kérték a szakembereket – télen is tartsanak vizet, mert ez javítja a környező területek talajának víztartalmát, kedvezően hat a klimatikus viszonyokra, továbbá a vadállomány is könnyebben juthat ivóvízhez. A kamarai elnök fontos stratégiai kihívásnak nevezte az élelmiszer-önrendelkezést. Beszélt még arról is, hogy vármegyénkben 18 szakember belépésével bővült a falugazdászi hálózat, továbbá az ágazat legnagyobb kihívása közé tartozik a szakemberutánpótlás. Ugyanis komoly presztízsveszteségen ment át a mezőgazdaság.
Pusztító jégesők
A közgyűlési előterjesztés anyaga részletesen beszámolt Hajdú-Bihar múlt évi mezőgazdaságáról. Vármegyénk 56 talajgenerátorból álló jégkárelhárító hálózatát a működésének hét éve alatt a múlt év állította a legnagyobb kihívás elé, mivel még a korábbi évekhez képest is szélsőségesebben alakult az időjárás. A 169 napos védekezési szezonban 93 napon alakult ki jégveszélyes felhőzet hazánk felett, ebből 32 napon extrém módon jégveszélyesek voltak a zivatarok. Hajdú-Bihart június 1-én egy jelentős jégesőt hozó szupercella érte el, ami Biharagybajom, Hajdúszoboszló, Ebes és Debrecen térségében okozott nagy károkat. Voltak 100 százalékos kártételről szóló gazdálkodói jelzések. A kalászosok szárának megdőlése mellett a szemek kiverése okozott problémát, a napraforgó és a kukoricaszárakat kettétörte a jégeső és a vihar. A gazdálkodók országosan 47 ezer 192 hektárra jelentettek be jégkárt, amiből vármegyénk sajnos jelentős részt tudhatott magáénak 11 ezer 460 hektárral.
Csökkenő vetésterületek
Hajdú-Biharban 2024-ben csökkent az őszi kalászosok vetésterülete. Drasztikusan, 53 százalékra esett vissza a káposztarepcéé 2023-hoz képest. Ugyancsak kevesebb cukorrépát, csemegekukoricát és a zöldborsót vetettek. A cukorrépa területeink is csökkentek. Szerény, egyszázalékos növekedést mutatott a kukorica vetésterülete, a napraforgóé stagnált, a szója azonban erős kiugrást mutatott. 2023-hoz képest tavaly négyszeresére nőtt a területe.
Csak az őszi árpa termése volt jónak mondható
A száraz tél és tavasz hatására a kalászosok termései mennyiségben és minőségben is elmaradtak az előző évitől. A téli csapadékhiány miatt a tavaszi bokrosodás nem volt megfelelő, majd a vízhiány okán a szárba indulás is elmaradt a várttól. A csapadék az érésidő végén érkezett meg, hatására megszaporodtak a kalászbetegségek, rovarkártevők. Május közepétől érkező esők a kapásoknak jót tettek. A kalászosok aratása a szokásosnál hamarabb, már június közepén elkezdődött. Az őszi árpa az egyedüli kalászos, amely többet termett a 2023-as évinél, minősége jó volt. Az őszi búza jó-közepes eredményeket hozott, a gond inkább a minőséggel volt, magas lett a takarmánybúza aránya. Napraforgótáblákban egy új gombabetegség ütötte fel a fejét. A kánikulát és a csapadékszegény időjárást a napraforgó viszonylag jól tűri, de ezek a légköri viszonyok ezúttal már terméskiesést okoztak. Szója az aszály hatására sok esetben képtelen volt megtartani a virágait, és a már kialakult hüvelyek is helyenként lehullottak. Ezek összességében jelentős termésveszteséghez vezettek. Burgonya az aszályos időjárás ellenére megfelelő hektáronkénti átlagot és minőséget termett, főleg a vármegye észak-keleti területén és a hajdúszoboszlói öntözött földeken volt átlag feletti hozamú. Hetekkel hamarabb kezdődött a kukorica betakarítása. Termésmennyisége nagyon változó volt, 2-10 tonna/hektár között mozgott.
Akár kétszerese is lehet
Mindez előtt azonban Tóth József (DK) két új témát vezetett fel hozzászólásában. Elsőként üdvözölte, hogy felvetésére elindult a folyamat, miszerint Polgár, Folyás és Újszentmargita kerüljön be a Tisza-tó fejlesztési társulásba. Ezt egyébként Tiba István országgyűlési képviselő is támogatja. Majd kérdésként fogalmazta meg, hogy hol tart a Versenyképes Járások Program hajdú-bihari megvalósítása. Ez utóbbira Pajna Zoltán (Fidesz-KDNP) közgyűlési elnök válaszolt. Elmondta: mind a tíz járásban túl vannak az informális egyeztetésen, ahol megegyeztek abban, hogy járásonként minél kevesebb konzorcium jöjjön létre, és ezzel összefüggésben a települések igyekezzenek közösen megfogalmazni célokat és mellőzzék a speciális megoldásokazt igénylő projekteket. A Versenyképes Járások Programban a debreceni járás 500 millió, a többi járás 250-250 millió forint támogatást igényelhet. A vármegyei közgyűlés elnöke a beérkezett fejlesztési igények és a Versenyképes Járások Program végrehajtási rendszeréről szóló rendelet szerint a járási keret kétszereséig indokolással ellátott előterjesztésben tehet javaslatot a járás egészére legszükségesebbnek tartott fejlesztési igényekre, továbbá azok támogatásának mértékére. A benyújtott fejlesztési igényeket a várhatóan április 14-16. között tartandó Járási Fejlesztési Fórum tárgyalják meg, és a fejlesztési igényeket a járási keret kétszerese mértékéig javaslatot tesz a miniszternek azok támogatására. Döntés június közepén várható.























































