Ki kinek tud keresztbe tenni Nyíradonyban? – FRISSÍTÉS
Mivel a két nappal korábbra tervezett ülés többek távollétében meghiúsult, szeptember 26-ra újra összehívta a nyíradonyi képviselő-testületet Tasó Béla (Fidesz-KDNP) leköszönő polgármester; amennyiben határozatképesek lesznek, úgy a napirend alapján arról is szavazhatnak, hogy megtoldják-e a Tasónak törvény szerint járó 3 havi végkielégítést még 3 havi illetménnyel. De van itt más is.
Minden út Tasókhoz vezet
A 7 ezres kisváros menetrendszerűen a Tasók miatt kerül a híradásokba. Ezt a települést vezette a fideszes Tasó László 20 éven át, közben országgyűlési képviselővé vált, 2014 és 2017 között közlekedéspolitikai államtitkárként is dolgozott. Mivel 2014-től már egyetlen politikus sem lehetett egy személyben országgyűlési képviselő és polgármester, Tasó Lászlónak is döntenie kellett, s érthetően a Parlamentet választotta. Azonban a 2019-es önkormányzati választás eredményeként újra egy Tasó állt Nyíradony élén: az országgyűlési képviselő unokaöccse, Tasó Béla, akit masszív fideszes többségű képviselő-testület segített. Nem beszélve a nagybátyjáról, aki a 2022-es országgyűlési választáson ebben az egyéni választókerületben nyert ismételten mandátumot.
Tasó Béla városvezetői munkássága és a Tasó László által 1994 óta kialakított helyi érdekviszonyok, úgy tűnik, egyre inkább megosztják a nyíradonyiakat.
Sorra jelennek meg a képviselő és családjának vagyonosodását firtató cikkek; lombkoronasétány, látogatóközpont, felújított kúria, üzlethelyiségek, gyümölcsfeldolgozó üzem, közjóléti erdők… Közös nevezőjük, hogy állami, EU-s pénzek mozdulnak meg és közvetlenül Tasóékat vagy közvetve hozzájuk kötődő egyesületet, személyeket gazdagítják. S nemcsak a Tasóék által ellenzékinek nevezett média, hanem az Integritás Hatóság is vizsgálódott – az állami szervezet több büntetőfeljelentést tett.
Mintha a politikus kezét már nem fogná a pártja, miközben bizonyos, hogy a nyíradonyi fideszesek egy csoportja nyíltan szembe megy vele. Egyikük, Szilágyi Zoltán – immár függetlenként – 2024 júniusában meg is nyerte a polgármester-választást a fideszes Terdik Jánossal szemben (Szilágyi öt éve még a Fidesz-KDNP jelöltjeként került be a képviselő-testületbe). A mostani választáson Tasó Bélát már el sem indították…
Az önkormányzattól a vagyonkezelő céghez?
Ennyi kitérőt muszáj volt megtenni azok számára, akik nincsenek képben Nyíradonnyal. A szeptember 26-ra összehívott testületi ülésen azonban nem csak Tasó Béla plusz 3 havi pénzéről dönthetnek, ami egyébként 2,8 millió forintjába kerülne a városnak. Van itt előterjesztés egy 6 milliósra becsült, Gencsy Béla utcai közvilágítási beruházásról a Gencsy Kúria mellett. A rendezvényházat a Tasó Lászlóhoz kötődő Gúth-Keled Idegenforgalmi és Természetvédelmi Közhasznú Egyesület üzemelteti. Az unokaöcs közbiztonsági szempontokkal indokolja a 7 lámpaoszlop telepítését a 400 méternyi útszakaszon.
Ennél – ha nem is az anyagi értékénél fogva – pikánsabb a nyíradonyi futókör miatt szükségesnek tartott ingatlancsere. A lényeg: Tasó Béla polgármesterként úgy ment bele egy rekortán futópálya megvalósításába, hogy
az önkormányzat fontos határidőkből kicsúszva elveszítette a projektre járó állami támogatást. A 2023-ban átadott futókör így 113 millió forintjába kerül Nyíradonynak. Ráadásul a rekortán teljesen kiesik a városlakók életéből, hiszen a járásközpont szélén felépített Erdei Harmónia Látogatóközpontnál található. Hogy ez, az erdő nélküli lombkoronasétánnyal vetekedő hasznosságú projekt még kínosabb legyen, a „lakossági futópályának” is köze van a Tasó családhoz: az ugyanis áthalad egy, a politikus tulajdonában álló erdőn és a felesége cégének egyik területén…
Most arról kellene döntenie a városi képviselő-testületnek, hogy cserébe mely önkormányzati tulajdonú ingatlanokat biztosítsa a számukra. Tasó Béla azzal védekezik, hogy ha a képviselő-testület elfogadja az előterjesztést, úgy a nagybátyjáék „kifejezetten rosszul járnak”, mert „improduktív területeket” kapnak a cserével.
Az önkormányzat szempontjából legnagyobb súllyal bíró előterjesztés viszont az, amely révén számos városi tulajdonú ingatlan vagyonkezelési jogát átadnák a Nyíradonyi Vagyonkezelő Kft. számára. Ez a cég ugyan 100 százalékban az önkormányzat tulajdonában van, de nem a polgármester és a képviselő-testület közvetlen irányítása alatt áll. Tasó Béla majdnem húsz ingatlan vagyonkezelési jogának átadását szeretné elérni, beleértve
- a Dél-Nyírség, Erdőspuszták LEADER Egyesület és a Hajdúság-Nyírség Pályázatkezelő Nonprofit Kft. irodáit;
- a Hunyadi, Kossuth, Malom utcákban található, piaci alapon kiadható 9 önkormányzati tulajdonú lakást;
- a Relax Pub and Bowling épületét;
- az Európa Parkban lévő műfüves pályát és vásárcsarnokot;
- a városi sportpályát;
- a polgármesteri hivatalban lévő országgyűlési képviselői irodát, amely az előterjesztés szerint 354 négyzetmétert tesz ki.
Tasó Bélának ez az 5 éves regnálása alatt nem volt fontos, most azonban úgy gondolja – derül ki az előterjesztésből is –, hogy ily módon szorgalmazná az önkormányzati vagyon hatékonyabb működtetését, hasznosítását, értéknövelését.
Ratalics László
FRISSÍTÉS
A szeptember 26-i, csütörtöki ülést követően Tasó Béla a közösségi oldalán megírta: a napirendek közül a kérésére, javaslatára lekerült a végkielégítésével kapcsolatos előterjesztés. Szerinte a döntés a következő, október elsejét követően felálló testület hatáskörébe tartozik.
Megszavazták a Gencsy Béla utcai közvilágítás kialakítását, miként elfogadták azt is, hogy a cikkünkben is említett önkormányzati tulajdonú ingatlanok vagyonkezelői joga a Nyíradonyi Vagyonkezelő Kft-hez kerüljön. Tasó Béla úgy fogalmazott, a döntés az önkormányzat stabil működését hivatott szolgálni. A szóban forgó ingatlanok tulajdonjoga természetesen az önkormányzaté marad, a határozat a vagyonkezelői jogról rendelkezik (a kettő nem ugyanaz).
A képviselő-testület elfogadta azt is, hogy kijelöljék azokat az önkormányzati ingatlanokat, amelyek felajánlhatók a magánterületeken megépített közösségi futópályával összefüggően.