Tasó Béla végül elhárította, hogy megszavazhassanak a számára 2,8 millió forintot
Lezajlott az utolsó képviselő-testületi ülés Nyíradonyban szeptember 26-án; a tisztségéről leköszönő Tasó Béla azt kérte, vegyék le a napirendek közül a polgármesteri végkielégítéséről szóló előterjesztést.
Csütörtök reggeli cikkünket nem megismételve, négy olyan téma került terítékre, amelyek miatt előző nap Tasó Béla jobbnak látta hosszabb magyarázatokba bocsátkozni a közösségi oldalán (alapvetően a 24.hu cikkére reagált, amely szerdán bejárta a kritikus, ellenzéki sajtót). Ami a törvényesen neki járó 3 havi illetményén felül kezdeményezett másik 3 havi pénzt (2,8 millió forintot) illeti, a polgármester „megtisztelő gesztusnak” nevezte Gondor György alpolgármester előterjesztését, de azt kérte, ebben az ügyben majd az új képviselő-testület határozzon.
Megszavazták a Gencsy Béla utcai közvilágítás kialakítását, hét lámpaoszlopról van szó, 6 milliósra becsült kiadással. Ezt a napirendet azzal támadták a sajtón keresztül, hogy a közeli Gencsy Kúriára tekintettel végeznék el a fejlesztést. Márpedig a rendezvényhelyszín évekkel ezelőtti felújítását Tasó László országgyűlési képviselő járta ki, a projektet pedig a szintén hozzá és köréhez kötődő Gúth-Keled Idegenforgalmi és Természetvédelmi Közhasznú Egyesület menedzselte (ez önmagában természetesen nem minősül korrupciónak).
A képviselő-testület elfogadta azt is, hogy majdnem húsz önkormányzati ingatlan vagyonkezelési jogát átadják a Nyíradonyi Vagyonkezelő Kft. számára. Ez a cég ugyan 100 százalékban a város tulajdonában van, de nem a polgármester és a képviselő-testület közvetlen irányítása alatt áll. Tasó Béla úgy fogalmazott, a döntés az önkormányzat stabil működését hivatott szolgálni. A szóban forgó ingatlanok tulajdonjoga természetesen az önkormányzaté marad, a határozat a vagyonkezelői jogról rendelkezik (a kettő nem ugyanaz). Olyan fontos ingatlanokról van szó, mint a központban lévő önkormányzati lakások, a városi sportpálya, az Európa Parkban lévő műfüves pálya és vásárcsarnok, a Relax Pub and Bowling épülete vagy éppen a polgármesteri hivatalban lévő országgyűlési képviselői iroda.
Az ülésen az is eldőlt, hogy kijelöljék azon önkormányzati ingatlanokat, amelyek csereterületként felajánlhatók a magánterületeken megépített közösségi futópályával összefüggően. E magánterületek között találjuk Tasó László egyik erdőjét és a felesége cégének egy területét. Tasó Béla szerint a nagybátyja és annak felesége „kifejezetten rosszul járnak” ezzel a cserével.
Nem ők kérték az ingatlanrendezést, hanem elfogadják a számukra kevésbé fontos improduktív területeket – közölte a polgármester, hangsúlyozva, hogy a jövőben egy 1,5 kilométeres vegyesborítású sétányt és futópályát csatlakoztatnának a 2023-ban megépült lakossági futópályához. Ezt azért lehetett érdemes hozzátennie, mert a futókör jelenleg teljesen kiesik a nyíradonyiak lakókörnyezetéből.
Tasó Béla azt is közölte, hogy a képviselő-testület nem tudta elfogadni a helyi gazdák érdekét szolgáló mezőőri járulék beszedésének felfüggesztéséről szóló rendelettervezet. Ennek az az oka – folytatta –, hogy az üléstől szándékosan távol maradó képviselők hiányában nem volt meg a szükséges számú támogató szavazat. – A képviselők napokban emlegetett „bojkottja” tehát oda vezetett, hogy az általam tett javaslat alapján az aszályos időszak miatt kárt szenvedett gazdálkodók számára ebben az évben felfüggeszteni kívánt mezőőri járulék fizetési kötelezettség megmaradt – jelentette ki.
Ratalics László