Fogjunk süllőt! A karácsonyi asztal királya lesz

Az uszonyai és külseje miatt mesebeli sárkányhoz hasonlít, főleg ha védekezésképp meredeken megemeli azokat. Az egyik legjellegzetesebb tulajdonsága, ami a többi nagyragadozó haltól megkülönbözteti, a szeme. A fényt többszörösen visszaverő (tapetum lucidum) réteg található szemében, mely fehérjékből és kalcium-karbonátból áll. (Néhány keszegfaj esetében is hasonlókat tapasztalunk). Az ilyen szem főleg a mélyvízi, valamint az éjszaka aktív, fényszegény környezetben élő állatokon alakult ki, hogy a kevés fény ellenére a látásuk javuljon. Gondoljunk bele, nem tud pislogni, mint mi emberek, tehát bennünket is mennyire zavarna, ha hunyorogni se tudnánk napsütésben. Mi is a sötét helyet keresnénk.
Hol keressük?
A süllő a szem tulajdonsága miatt is jellemzően a mély vizeket kedveli, tehát ott keressük. Napközben, mondhatom, passzívan pihen a sötétebb vízrétegekben, csak a közvetve mellette felkínált csalit veszi fel. Estefelé, illetve éjszaka viszont megváltozik a helyzet: felemelkedik a magasabb vízrétegekbe. A kishalakat követve meglepően aktívan rabolnak , táplálkoznak. Tapasztalatom szerint sokszor bandákban támadnak a riadtukban szétspriccelő kishal rajokra, viszont szinte sohasem ugranak ki a vízből, sosem látható a hátuszonyuk. Szemérmesen mindig csak a felszín alatt fordulnak vissza, nem mutatják magukat, csak a burvány és a szétrebbenő halak sejtetik jelenlétüket.
Mivel fogjuk meg?
Nappal és éjszaka a letett botos, fenekező szerelésen felkínált élő vagy döglött hallal, halszelettel. Fő tápláléka a sneci, szinte mindenki erre esküszik. Érdemes tehát még küszt fogni, ahol lehet, és lefagyasztani, mert nemsokára teljesen elvermelnek.
Természetes halcsalival lehet még nagy területet vallatni, ha aktívan mártogatva a fenékhez közel keressük célhalunkat. Hasonlóan eredményesek a műcsalik közül a twisterek, gumihalak és egyéb, mélyen vontatható műcsalik. Jellemző színek a csillámos, flitteres zöld, motorolaj színű flitteres, sárga, fluoreszkáló zöld. Javaslom, hogy a csillámos flitter minden műcsalinál elsődleges legyen.
Naplementekor megváltozik a helyzet, szürkületben igazán aktívak: a felszínhez közel jelennek meg a süllők, ekkor a felszíni vagy inkább egyméterig merülő wobblerek a nyerők. Az átlagméret ez esetben 5-7 centiméter legyen, főleg sárga, fehér, neonzöld és ezek kombináciit javaslom, de a természetes színek sem haszontalanok. Figyeljük, hol spriccelnek a kishalak, és arra dobjunk. Naplemente után 2 vagy 3 óra szünet következik, majd újra aktívak, megint szünet, és a hajnali derengésben, amelyik még nem lakott jól, szintén aktivizálja magát. Ez a ritmus évszaktól függően rövidül vagy hosszabbodik.
Hol van a legközelebbi lehetőség?
Debrecen mellett legközelebb a Látóképi tározó a süllőző horgász célvize, hiszen évek óta jellemzően süllőt telepítenek ide. Mély és tiszta vizében remekül érzik magukat. Az a szóbeszéd járja, hogy harcsára felkínált nagy csalihalon 15 kilósnál is nagyobb süllőt fogtak két éve.
Néhány éve volt szerencsém egy régi irattárban betekinteni a tó kialakításának terveibe. A meglevő gát földanyagát a tómederből deponálták ki. Ahol a gépi kitermelés kezdődött, nemcsak tőlünk a meder felé, hanem balról vagy jobbról a gát felé is medertörést tapasztalunk. Na, ezek a süllőbányák! A partról könnyen elérhetők, rossz szokás szerint nem kell a mederközép felé keresni a halat! Várom az ötleteket, hol lehet a kettős törés!
Horváth Zoltán












