Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Debreceni ajánlat a TISZA számára

Cívishír | 2026. 05. 13. | 13:42:48
A Civil Fórum megjelölte az együttműködés lehetséges irányait.
Debreceni ajánlat a TISZA számára
Gondola Zsolt Zoárd a debreceni közgyűlésen (Fotó: Debrecen.hu)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az Aranybikát a városnak kérné, a Vágóhíd utcai felüljárót sürgősen újraépítené, az iskolákat visszaszerezné, a helyi népszavazást lényegében ellehetetlenítő jogszabályokat megváltoztatná a Civil Fórum Debrecen Egyesület. Gondola Zsolt Zoárd frakcióvezető május 13-i sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a Fidesz-KDNP által irányított Debrecennek és magának a közgyűlésnek is újra kell gondolnia a viszonyát a kormányzattal. Ők maguk programszerűen megfogalmazták a legfontosabbnak tartott témákat, amelyeket egyszerre ajánlanak a debreceniek és a TISZA országgyűlési képviselői figyelmébe.

A Civil Fórum jelenleg – négy képviselővel – a legerősebb ellenzéki erő a debreceni közgyűlésben, csak ők és a Fidesz-KDNP bírnak frakcióval. Gondola Zsolt Zoárd szerint a teljes következő országgyűlési ciklusra szeretnének „szempontokat szolgáltatni” a városi közgyűlés és a parlamenti képviselők együttműködéséhez. Ha valaki nem tudná, a 2029-ig mandátummal bíró közgyűlés fideszes többségű, míg a három debreceni parlamenti képviselő – Csák László, Tárkányi Zsolt, Tompa Enikő – mind tiszás, ami előrevetít nehézségeket. Ez gyökeresen új helyzet, hiszen 1998-tól 2026-ig mindkét hadszínteret a Fidesz uralta.

– Nem követelünk, hanem kérünk és programot ajánlunk a következő időszakra. Az új kormány működésével kapcsolatban türelemre intünk. Úgy látjuk, Debrecen nyertese lehet a most kezdődő ciklusnak. Természetesen azt is érzékeljük, hogy balliberális mikroszervezetek próbálnak „rákapaszkodni a szerencsekerékre” – utalt a Szikra Mozgalom igen aktív helyi arcai és a momentumos Mándi László szerepléseire. Egyben tiszteletét fejezte ki a TISZA aktivistái felé, megjegyezve, a Civil Fórum célja „megtalálni a hangot és párbeszédet folytatni” az új kormányzattal. 

A Cívishír kérdésére elmondta: a leköszönt fideszes képviselőkkel (Kósa Lajos, Pósán László, Tasó László) egyáltalán nem voltak kapcsolatban. Mivel a Fidesz-KDNP volt hatalmon, ezért mi a közgyűlésben mondtuk el a véleményünket – indokolta Gondola Zsolt Zoárd. Hozzátette: most viszont olyan helyzet állt elő, hogy a közgyűlésben nincs képviselője a TISZA-nak, miközben ők vannak kormányon.

Alább a Civil Fórum szerinti legfontosabb témák, amelyben együttműködnének a TISZA-val. Egyben várják a debreceniek visszajelzéseit arról, hogy az ő véleményük alapján mire kellene koncentrálni.

1. Újragondolnák az önkormányzatok finanszírozását és a feladatok megosztását, mert míg a Gyurcsány-korszakban egyre kevesebb pénzt kaptak a települések a törvényben meghatározott tevékenységeik ellátására, addig az Orbán-érában egy sor feladatot elvontak.

2. Nem engedhető meg az, hogy a mindenkori kormány az állami források elosztásánál előnyben részesítse a saját pártja által vezetett önkormányzatokat, mint az az elmúlt években történt.

3. Eltörölnék a szolidaritási hozzájárulást, mert „az sarc, a helyben megtermelt bevétel ellopása”; az elvonás miatt a tehetősebb önkormányzatok jóval kevesebb pénzt fordíthatnak a település üzemeltetésére, fejlesztésére.

4. A debreceni közösségi közlekedést illesse hasonló mértékű állami támogatás, mint a fővárosit (ez ügyben Debrecennek plusz forrásokat ígért Lázár János a közelmúltban).

5. Állítsák vissza a helyi népszavazás működőképes jogintézményét, hiszen a debreceni iparfejlesztésről – különösen tekintettel a kínai akkumulátorgyárra – sem kérdezték meg a debrecenieket. Az óellenzék „próbálkozott ugyan, de a felkészületlenségükből adódóan kudarcot vallottak”. 

6. Szüntessék meg azt, hogy közmeghallgatásokat online lehet tartani. A helyiek mondhassanak véleményt, találkozhassanak a hatóságok képviselőivel, kérdezhessék őket.

7. Debrecen kaphassa vissza az iskoláit az intézményekhez kapcsolódó finanszírozással együtt.

8. A debreceni repülőtér fejlesztése megtorpant azóta, hogy állami többségi tulajdonba került, ezért a város szerezze vissza a korábbi tulajdonosi pozícióját az üzemeltető cégben.

9. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) által 2021-ben megvásárolt Aranybika kerüljön városi tulajdonba, mert az MCC működése valószínűleg bizonytalanná válik, a szálloda pedig az államé lesz. Bár az Aranybika sohasem volt Debrecen városáé, „álmodjunk nagyot”!

10. Minél előbb kezdődjön el a Vágóhíd utcai felüljáró újraépítése, hiszen az kulcsfontosságú a keleti városrész elérésében; a közösségi közlekedés már egy ideje nem használhatja a felüljárót, miközben a Vágóhíd utcán jelentős lakásprojekt indul.

Ratalics László

További híreink
Új tér születik az Attila téri templom körül
Új tér születik az Attila téri templom körül
Ismét bepillantottunk a debreceni főszékesegyházba. +Fotók
Változás egy debreceni buszjárat közlekedésében
Változás egy debreceni buszjárat közlekedésében
A tanítási rend módosításához igazítják a menetrendet.
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A 24. órában járunk – jelentette ki az államtitkár.
Debrecen: mérgező gáz a levegőben
Debrecen: mérgező gáz a levegőben
A Faraktár utcába riasztották a tűzoltókat.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
A szeretetnek nincs mérőszáma
A szeretetnek nincs mérőszáma
Egyetemista önkéntesek visznek mosolyt a debreceni kórházba.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Sztrájkot is kilátásba helyeztek.
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Hatályba lépett a törvény.
Cipőt hív vissza az ALDI
Cipőt hív vissza az ALDI
Határérték feletti vegyi anyagok lehetnek benne.
Google hirdetés vagy SEO?
Google hirdetés vagy SEO?
Melyikre van inkább szüksége egy vállalkozásnak?
Már szűknek bizonyulnak az intézmények Bocskaikertben
Már szűknek bizonyulnak az intézmények Bocskaikertben
A folyamatosan növekvő lakosságszám miatt bölcsődei, óvodai és iskolai fejlesztésekre készül az önkormányzat.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Maradnak a hat- és nyolcosztályos iskolák
Maradnak a hat- és nyolcosztályos iskolák
Lannert Judit egyeztetett az egyházi iskolafenntartók vezető képviselőivel.
Hirdetés
Hirdetés
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Új vezetője van a Készenléti Rendőrségnek
Új vezetője van a Készenléti Rendőrségnek
Így döntött a belügyminiszter.
Gazdaság
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Sztrájkot is kilátásba helyeztek.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.
Google hirdetés vagy SEO?
Google hirdetés vagy SEO?
Melyikre van inkább szüksége egy vállalkozásnak?