Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Átadták a Műszaki Kar megújult épületét

unideb.hu | 2026. 04. 02. | 18:11:52
A debreceni Egyetem az elmúlt öt évben 13,6 milliárd forintot költött a műszaki képzés fejlesztésére.
Átadták a Műszaki Kar megújult épületét
A frissen átadott épület (Fotó: unideb.hu)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Befejeződött a Debreceni Egyetem Műszaki Kar felújításának és bővítésének második üteme. Több mint háromezer négyzetméteresre bővült és két emeletes lett a „B” épület, a régi terek teljesen megújultak. A létesítménybe a kar Műszaki Alaptárgyi Tanszéke, a Dékáni Hivatal és a Tanulmányi Osztály költözött be, a második emeleten pedig nyolc új tantermet alakítottak ki.

Az átadó ünnepségen Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) kuratóriumi elnöke kiemelte: a Műszaki Kar az elmúlt években látványos fejlődésen ment keresztül. Egyre több hallgató választja ezt a pályát, egyre erősebb a kapcsolat az iparral, és egyre világosabb az a szerep is, amelyet Debrecen betölt. Debrecen ma már nem csak egyetemi város, hanem ipari és technológiai központ is – húzta alá Kossa György. 

A kuratóriumi elnök kifejtette: a város az elmúlt években tudatos és bátor gazdaságfejlesztési politikát folytat. Ennek eredményeként ma már számos nemzetközi vállalat választotta Debrecent beruházása helyszínéül, amelyben a Debreceni Egyetem szerepe megkerülhetetlen. A város fejlesztési törekvései és az egyetem képzési rendszere ma már szorosan egymáshoz kötődik. Debrecen munkahelyeket teremt, és ipari lehetőségeket hoz a térségbe.

Az egyetem pedig felkészíti azokat a fiatalokat, akik ezekben a vállalatokban tudásukkal és tehetségükkel értéket teremtenek, ez egy valódi partnerség. 

– Köszönöm Debrecen városának ezt az együttműködést és partnerséget. Azt a következetes munkát, amellyel a város vezetése az egyetemmel együtt gondolkodva építi Debrecen jövőjét. Ebben a partnerségben a Műszaki Kar kiemelt szerepet tölt be. A mérnökképzés ma már nem képzelhető el korszerű laborok, jól használható tanulóterek és inspiráló közösségi terek nélkül. A modern mérnököt nem lehet régi struktúrák között elképzelni. Az innovációhoz olyan környezet kell, amely támogatja a kísérletezést, az együttgondolkodást és az alkotást. Ezért különösen fontos az a fejlesztési program, amelynek egyik állomásához ma érkeztünk el – mutatott rá a kuratóriumi elnök.

Kossa György szerint a Műszaki Kar „A” és „B” épületeinek megújítása nem csupán egy beruházás a sok közül, ez befektetés a jövőbe. Az új és megújult terek azt üzenik a hallgatóknak, itt érdemes tanulni, itt érdemes dolgozni, és itt érdemes jövőt tervezni – fogalmazott a kuratóriumi elnök. Hozzátette: a modellváltást követően, az elmúlt öt évben a Debreceni Egyetem 13,6 milliárd forintot költött a műszaki képzés fejlesztésére.

Bács Zoltán, a DE kancellárja felidézte: 12 éve kezdődött a műszaki és mérnöki oktatás modernizálása, elsőként a National Instruments és a Continental jelezte fokozott igényét a villamosmérnök és járműmérnök szakemberek iránt, majd 2017 körül megkezdődtek a tárgyalások a BMW-vel. A terület fejlesztésének koordinálására létrehozott Műszaki Kabinetben az érintett cégek vezetői mellett egyetemi és állami szakemberek vettek részt, többek között Palkovics László miniszter is. 

A Debreceni Autóipari Központ fejlesztésére vonatkozó kormányhatározat nyomán az egyetem 29,5 milliárd forintot kapott a Műszaki Kar épületeinek felújítására és bővítésére, a természettudományi képzéseknek otthont adó Kémiai Épület korszerűsítésére – ami jelenleg is folyamatban van – és a Járműlabor létrehozására, amely az egyetem Tudományos Innovációs Parkjában épült fel – sorolta Bács Zoltán hozzátéve, hogy a Műszaki Karon szinte egymást érik a különböző beruházások, a létrejövő új laborokat cégek is segítenek tartalommal megtölteni.

– Felnőttünk a feladathoz, és felnőttünk más intézményekhez, sőt meg is előzött a Debreceni Egyetem Műszaki Kara más műszaki területen érdekelt intézményeket. Az Informatikai Karral, a Természettudományi és Technológiai Karral együtt több mint nyolc ezer hallgatónk tanul műszakinak számító területen, így az egyetem ebben is kiemelkedő – hangsúlyozta Bács Zoltán. 

A DE kancellárja megjegyezte, hogy az Ótemető utcai campuson tovább folytatódik a négy ütemben zajló korszerűsítés, jelenleg a 60-as években átadott régi főépület felújításán dolgoznak, majd végül a kollégium, a tornaterem és a konyha korszerűsítése következik.

– Ez az épület nem csupán falakból, tantermekből és irodákból áll, ez az épület a jövőről szól. Ha visszanézünk, jól látszódik a fejlődés. 2006-ban még körülbelül 2000 hallgató tanult ezen a karon, ma pedig már több mint 3000. Ez nem véletlen. Ez annak a következménye, hogy Debrecen tudatosan építkezik– szögezte le Debrecen alpolgármestere.

Barcsa Lajos kifejtette: az elmúlt években ideérkező beruházások, az új munkahelyek, a nemzetközi vállalatok megjelenése új pályára állították a várost. Ez az épület a Debreceni Egyetem, a kormány és a város közös munkájának az eredménye. Annak a felismerésnek, hogy ha van munkahely, tudás is kell hozzá. És ha van tudás, akkor lesz jövő is. A Műszaki Kar fejlesztése mögött komoly kormányzati forrás áll, amely lehetővé tette, hogy ilyen korszerű környezet jöjjön létre Debrecenben – hangsúlyozta. Debrecen alpolgármestere kiemelte: a fiatalok ma már nem kényszerből maradnak itt, hanem azért, mert itt is meg tudják valósítani az álmaikat. Itt tanulhatnak modern körülmények között, itt szerezhetnek piacképes tudást, és innen indulva akár a világpiacon is helytállhatnak.

Pósánné Rácz Annamária, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára úgy vélte, hogy a DE nemcsak helyi, hanem országos és nemzetközi szinten is elismerést vált ki környezetéből, amit például a nemzetközi rangsorok is bizonyítanak. A DE hazai viszonylatban az ország második legnagyobb egyeteme, a vidéki intézmények között pedig az első. Néhány napja az Év Egyeteme 2026 díj két kategóriájában is a csúcsra ért a DE, az intézmény hallgatói létszáma az elmúlt öt évben 13 százalékkal emelkedett, melyből a műszaki képzési területen tanulók részesedése 29 százalékkal nőtt – sorolta. 

– Az együttműködés az egyetemen belül kiterjed több karra és képzési területre is. Így a mérnökképzés nem elszigetelt, hanem része egy nagyobb kutatás-fejlesztési ökoszisztémának. Az a cél, hogy az egyetem – és ezen belül a műszaki képzési terület – bekapcsolódjon a nemzetközi, áruipari és technológiai innovációs hálózatokba. Összességében a debreceni műszaki képzés erőssége abban rejlik, hogy meghatározó vállalati szereplőkkel, például a BMW-vel közösen fejlesztett képzéseket kínál, valós ipari környezetet hoz be az oktatásba, modern technológiákon alapul, és piacképes diplomát nyújt a hallgatóknak – jelentette ki a KIM helyettes államtitkára.

Pósánné Rácz Annamária kiemelte, hogy a DE MK-n végrehajtott fejlesztések számos előnnyel járnak a hallgatóknak, akik például versenyképes, a munkaerőpiacon keresett tudást kapnak. Az oktatók korszerű munkakörülmények és kutatási feltételek között dolgozhatnak. Az itt működő cégek pedig biztos munkaerő-utánpótlásra számíthatnak. 

A megújult épületet Husi Géza, a Műszaki Kar dékánja mutatta be az átadáson résztvevőknek. Elmondta: a kar egyre emelkedő hallgatói létszámára tekintettel döntöttek úgy, hogy a megújult és kibővített „B” épületbe költöztetik a régi főépületből a Műszaki Alaptárgyi Tanszéket, valamint az oktatással kapcsolatos összes igazgatási irodát, a Dékáni Hivatalt, a Tanulmányi Osztályt, illetve a Hallgatói Önkormányzatot. A ráépített második emeleten nyolc új tantermet alakítottak ki.

– Nagyon jól tudjuk majd használni ezt az épületet, melynek tervezésébe a Műszaki Kar Építészmérnöki Tanszékének oktatói és hallgatói is bekapcsolódtak. Szeretném megköszönni az itt végzett munkát a kivitelező Épkar Kft-nek. Az építés minősége pontosan tükrözi azt, amit karunk a külvilág felé szeretne sugározni – fogalmazott Husi Géza. 

A kari vezető hozzátette: csak ebben az évben 3100-an jelentkeztek hozzájuk, ami lehetőséget adna a hallgatói létszám további emelésére, de nem akarnak duplázni. Ehelyett a várossal, a városi cégekkel, az EDC-vel és a kamarákkal szorosan együttműködve inkább megpróbálják meghatározni, hogy milyen munkaerő szükséglet várható négy, öt év múlva. 

További híreink
Ismét beindult a habbal oltó a Semcorpnál
Ismét beindult a habbal oltó a Semcorpnál
Most úgy tűnik, téves riasztás történt a debreceni gyárban.
Hőség: lassabb haladás a debreceni vonalon
Hőség: lassabb haladás a debreceni vonalon
A sínek hőmérséklete is van, ahol meghaladta a határértéket.
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Kiemelten fontos, hogy senki ne induljon el víz nélkül otthonról - hívják fel a figyelmet.
Francia csatár érkezett a Lokihoz
Francia csatár érkezett a Lokihoz
Három évre szóló szerződést írt alá Debrecenben.
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Járműjavítóban épül meg az új Közlekedési Múzeum
Járműjavítóban épül meg az új Közlekedési Múzeum
A miniszter szerint indokolatlan volt a beruházás Debrecenbe történő áthelyezésének terve.
Baleset a 2-es villamos vonalán
Baleset a 2-es villamos vonalán
A helyszínelés alatt ingajárat viszi az utasokat Debrecenben.
Új elnökhelyettes a debreceni klinikai központban
Új elnökhelyettes a debreceni klinikai központban
Illés Árpád átvette megbízását.
Autót vett a lopott pénzből a hadházi tolvaj
Autót vett a lopott pénzből a hadházi tolvaj
Egy építkezésen dolgozott, oda tört be.
Szabadtéri tüzek szerte Hajdú-Biharban
Szabadtéri tüzek szerte Hajdú-Biharban
Számos helyen kellett oltani.
Semcorp: együttműködünk a hatóságokkal
Semcorp: együttműködünk a hatóságokkal
A debreceni vállalat tovább erősíti környezetirányítási rendszereit - írják közleményükben.
Új elnökhelyettes a debreceni klinikai központban
Új elnökhelyettes a debreceni klinikai központban
Illés Árpád átvette megbízását.
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
A felsőoktatási intézmény kérdőívét több mint 7500-an töltötték ki.
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
A leköszönőket elbúcsúztatták.
Orvosokat avattak Debrecenben
Orvosokat avattak Debrecenben
Átvették diplomájukat a végzősök.
Újabb felmérés az Egyetem térről
Újabb felmérés az Egyetem térről
Semmi ne történjen többé Debrecenben a lakosság bevonása nélkül – közölte Tárkányi Zsolt.
Őssejtekből csontsejteket képeztek debreceni kutatók
Őssejtekből csontsejteket képeztek debreceni kutatók
Új lehetőségeket nyílhatnak a fogászati és traumatológiai beavatkozások során.
Újraválasztották a debreceni professzort
Újraválasztották a debreceni professzort
Az általa irányított testület feladata sokrétű.
Egyetem tér felújítása: már kitölthető a kérdőív
Egyetem tér felújítása: már kitölthető a kérdőív
A debreceni közélet is megpezsdült a tervezett rekonstrukció hírére.
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
A Debreceni Egyetem rektora beszélt a kötöttségekről.
Egyetem téri park: Papp László is beszállt
Egyetem téri park: Papp László is beszállt
A debreceni polgármester konzultációt kezdeményez.
Megújul az Egyetem tér
Megújul az Egyetem tér
A debreceni park több ütemben alakul át.
Hirdetés
Hirdetés
Ismét beindult a habbal oltó a Semcorpnál
Ismét beindult a habbal oltó a Semcorpnál
Most úgy tűnik, téves riasztás történt a debreceni gyárban.
Hirdetés
Hirdetés
Hőség: lassabb haladás a debreceni vonalon
Hőség: lassabb haladás a debreceni vonalon
A sínek hőmérséklete is van, ahol meghaladta a határértéket.
Mentő érkezett a körösszakáli balesethez
Mentő érkezett a körösszakáli balesethez
A Rákóczi utcában kellett a segítség.
Hirdetés
Hirdetés
Megzavarták a hajdúszoboszlói betörőt
Megzavarták a hajdúszoboszlói betörőt
Üres kézzel távozott, ráadásul el is kapták.
BL-győztest igazolt a Debrecen
BL-győztest igazolt a Debrecen
A spanyol játékos a Barcelona akadémiáján nevelkedett.
Gazdaság
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
A kormány alapvető célja a csatlakozás feltételeinek teljesítése - mondta.
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Hőség: home office az államigazgatásban
Azt kérik, 18 és 21 óra között ne használjuk a légkondicionálót.
Új utak, új lehetőségek Hajdúböszörményben
A 700 millió forintos beruházásnak köszönhetően a tervezettnél hosszabb útszakasz újulhat meg a városban.
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Gép- és eszközbeszerzéseken, valamint az új urnafalak létesítésén túl van a település; tervben a gondozási központ felújítása.
Támogatott tartalom
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Ismét berobban a nyár a fürdővárosban.
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.