3 gyakori tévhit a babák első évével kapcsolatban
Egy újszülött érkezése mindig nagy öröm az egész családnak. Szülőként természetes, hogy a legjobbat akarjuk biztosítani számára, főleg első szülőként azonban nem mindig egyszerű a dolgunk. Előfordulhat, hogy hiába kérünk tanácsot, mindenhonnan mást és mást hallunk, vagyis nem lettünk sokkal előrébb.
Sajnos, az interneten is számos tévhit kering a babák gondozásáról, amelyek aggodalmat kelthetnek az újdonsült szülőkben. Összeszedtünk 3 olyan hiedelmet, amelyekkel gyakran találkozunk az első évben. Itt az ideje tisztázni őket!
1. tévhit: „A fogzás minden babának nagy fájdalommal jár.”
A fogzás az egyik legrettegettebb időszak a kisgyermekes szülők körében, sokan már előre félnek ettől a periódustól. Azt nevezzük fogzásnak, amikor a baba első fogai áttörik az ínyt és kibújnak. Az általános hiedelem az, hogy minden baba komoly fájdalmat és kellemetlenséget tapasztal a fogzás során. Ez azonban nem feltétlenül igaz.
A fogzásról tudni kell, hogy a folyamat már jóval a fogak kibújása előtt megkezdődik. A fogak az íny alatt helyezkednek el, és fokozatosan nyomják át magukat a szöveteken. Ez az áttörési folyamat bizonyos kellemetlenséggel járhat, hiszen az íny érzékeny, ezért megduzzadhat és viszkethet. Ebből adódhat a fokozott nyáltermelés és a baba fokozott rágási vágya.
A babától függ, hogy miképp zajlik a folyamat, vagyis nincs egy egységes formula. Míg egyes babák valóban nyűgösek és álmatlanok lehetnek, mások szinte észrevétlenül élik meg a fogzás folyamatát. Az érzékenység mértéke csakis a babától függ. Egyes gyerekeknél a fogak áttörése több hónapon át tartó kellemetlenségekkel járhat, míg másoknál a szülők szinte csak véletlenül veszik észre az első fog kibújását.
A fogzást egyébként nem nehéz felismerni. Egyik legjellemzőbb tünete a fokozott nyáltermelés, valamint az íny duzzadása és a fokozott rágási vágy is. A babák ilyenkor gyakran keresnek tárgyakat, amiket a szájukba vehetnek, mert így próbálják enyhíteni az ínyük irritációját.
Természetesen segíthetjük gyermekünket ebben a nehéz időszakban. Egy hűsítő baba rágóka kiváló megoldás, mivel a hideg enyhíti az íny duzzanatát. Ha a baba kedveli a rágást, különféle textúrájú rágókákat is adhatunk neki. A Pippadu online baba-mama bolt kínálatában számos baba rágókát találunk, különféle verziókban. A prémium minőségű, élelmiszeripari szilikon rágókák mellett az egyedi, horgolt rágókák is nagy kedvencek.
2. tévhit: „Nem baj, ha a baba túl van öltöztetve, különben megfázik.”
Az újdonsült szülők egyik leggyakoribb aggodalma, hogy a baba megfázik. Emiatt sokan hajlamosak túlöltöztetni a csecsemőt, hogy biztosan melegen tartsák. Ez a tévhit különösen télen, vagy hűvösebb időben válik problémává, mivel ilyenkor a szülők hajlamosak több réteggel védeni a babát a hidegtől.
Bár a babák még nem képesek olyan hatékonyan szabályozni a testhőmérsékletüket, mint a felnőttek, ez nem jelenti azt, hogy folyamatosan melegben kell őket tartani. A csecsemők általában egy réteggel igényelnek több ruhát, mint a felnőttek, de a túlöltöztetés a testük túlmelegedéséhez is vezethet.
A túlmelegedés felnőttként sem kellemes, csecsemőkorban azonban különösen veszélyes is lehet. A túlmelegedés ugyanis növeli a bölcsőhalál (SIDS) kockázatát. A babák, különösen akkor, amikor alszanak, nem képesek jelezni, ha melegük van. Ráadásul ilyenkor nehezebben is hűtik le magukat. A túlhevülés jelei lehetnek a kipirosodott bőr, a meleg tapintású nyak, vagy ha a baba nyugtalanabb a megszokottnál.
A kockázatok elkerülése végett figyeljünk a baba helyes öltöztetésére. A legjobb megközelítés a réteges öltöztetés. Ha hidegebb van, adjunk rá több réteget, amit könnyen le lehet venni, amennyiben melegebbé válik az időjárás vagy a helyiség. A baba hőmérsékletét a legjobban a nyaka vagy háta tapintásával tudjuk ellenőrizni, ha tehát ezek a területek melegek és nedvesek, valószínűleg túl van öltöztetve.
3. tévhit: „A babák nem tudnak zajban aludni.”
Sokan úgy gondolják, hogy a babáknak tökéletes csendre van szükségük ahhoz, hogy mélyen és nyugodtan aludjanak. Ebből adódóan számos szülő megpróbálja a háztartás minden zajforrását kikapcsolni, és így biztosítani a baba nyugodt pihenését. Azonban a babák nem feltétlenül igénylik a teljes csendet.
Hogy miért nem? Azért, mert az anyaméh sem egy kifejezetten csendes hely. A méhen belül a magzatot folyamatosan különféle hanghatások érték: az anya szívverése, a bélmozgások, a kinti hangok, sőt még a beszélgetések hangjai is elértek hozzá. Vagyis egy baba már a fogantatása óta zajos környezetben van. Így aztán sok baba számára a teljes csend inkább szokatlan, míg a monoton, folyamatos zaj inkább megnyugtató lehet.
Amikor a megnyugtató zajról beszélünk, az kizárólag a fehér zajokra vonatkozik. A fehér zajok sok szülőnek segítenek abban, hogy a gyermekük nyugodtabban és hosszabb ideig aludjon. Egy ventilátor, porszívó vagy egy fehér zajgép hangja elfedi a hirtelen zajokat, mint például egy autó duda vagy a beszélgetés hangjai, amelyek felébresztenék a babát. A folyamatos, lágy zaj megnyugtató a kicsi számára, és hozzájárul a tökéletes alvási környezet kialakításához.