Már van ötlet a Roncsbár feledtetésére
A debreceni Archi-Bar Építész Stúdió Kft. nyerte a Dósa nádor téren megvalósítandó belvárosi közösségi könnyűzenei központ tervpályázatát; a beruházás, amelyet aligha lehet megúszni kétmilliárd forint alatt, a kalkulációk szerint 2026 elején érkezne a kivitelezés szakaszába; a cél a Roncsbár kényszerű bezárásával keletkezett űr betöltése egy még színvonalasabb klubbal.
A nyáron kiírt tervpályázat november 8-i eredményhirdetésén Papp László hangsúlyozta: az elmúlt öt év színházberuházásai után nemzetközi szintű könnyűzenei produkciók fogadására is alkalmassá tennék a várost. Azért vágnák a fejszét könnyűzenei központ megvalósításába, mert Budapesten kívül alig vagy egyáltalán nincs olyan klub, amelyik a világban is jegyzett, kedvelt, felkapott előadóknak képes fellépési lehetőséget biztosítani. Nem rejtette véka alá, hogy a „Roncsbár bezárása hozzájárult e beruházás napirendre kerüléséhez”, miként a Debrecenben tanuló 70 ezer diák igényeinek szintén muszáj megfelelni.
– Arra hiába várunk, hogy a piac megtegye az első lépést és százmilliókat, milliárdokat invesztáljon egy, a 21. századi követelményeknek megfelelő létesítménybe. A város iparűzésiadó-bevétele viszont megugrott, sőt most következik egy újabb szintlépés – utalt a nagy gyárak közelgő indulására. Szeretném teljesíteni azt az ígéretemet – tette hozzá –, miszerint a debreceniek érezhessék és élvezhessék a gazdasági léptékváltás előnyeit. Márpedig ez éppen ilyen fejlesztés.
A tervpályázatra térve örömét fejezte ki a 23 pályamű miatt, megjegyezve, a kiírásban komplex igények szerepeltek, hiszen egyszerre van szó koncerttermek, vendéglátóegységek, szálláshelyek és kiállítóterek elhelyezéséről három meglévő épületben.
A nyertes Archi-Bar Építész Stúdió Kft-vel – az év végéig, 2025 elejéig – tervezési szerződést kötnének a helyi tehetségeknek is helyet biztosító könnyűzenei központ engedélyes és kivitel terveinek elkészítésére. Egy évvel később pedig már a kivitelezés is elkezdődne Papp László közlése szerint. Készen állunk arra, hogy elindítsuk Magyarország egyik legjobb klubjának létrehozását – jelentette ki a polgármester.
A pályázat eredményeit Gábor István főépítész ismertette. Mint mondta, a győztest 3 millió forinttal honorálták, míg a további díjazásra, pályaművek megvásárlására összesen 8,5 millió forintot fordítottak. A szakember szerint a szakma nem véletlenül mozdult rá a pályázata, ugyanis „nehéz térszervezésben összetett programot kellett szétosztani a téregyüttesben”.
A zsűri az Archi-Bar pályamunkájában látta a legérvényesebb megoldásokat a térszervezés, a funkciók kialakítása, a téregyüttes változatosságának kérdéseiben. Miközben minden beavatkozás a meglévő értékek megőrzését, továbbgondolását, új funkcióba helyezését szolgálta, s összességében a leginkább működőképes intézmény képét mutatta fel – hangzott a főépítészi indoklás.
Nyílt titok, hogy a projekt egy „új Roncsbár” kialakítását szolgálja, miután a város legnépszerűbb szórakozóhelyének területén a Fórum bevásárlóközpont terjeszkedik. A debreceni koncert- és éjszakai életet biztosan visszaveti a népszerű klub megszűnése, s egy ekkora város vezetésének muszáj megoldást találnia a fiatalokat és középkorúakat egyaránt érintő problémára. A könnyűzenei központnak területet biztosító ingatlan a Dósa nádor tér 2. és 3. szám, valamint a velük hátulról szomszédos Liszt Ferenc utca 7. szám alatti Színészház telkének összevonásával jönne létre. A beruházás különösen izgalmas abból a szempontból is, hogy végre átjárhatóvá válna a Dósa nádor tér és az Ady tér. Kérdéses, hogy mi lesz a Színészházzal, Papp László erről a Csokonai Nemzeti Színház évadnyitó ülésén beszélt.
A városvezető a Cívishírnek elmondta: európai uniós forrással biztosan nem számolhatnak, de állami pénzzel sem reális kalkulálni, tehát ezt a beruházást az önkormányzat költségvetéséből kell kigazdálkodni.
Mennyibe kerülhet?
A tervpályázat nyertese a költségbecslésében 1,8 milliárd forintban jelölte meg a szükséges összeget, de biztos, hogy ennél több pénzre, kétmilliárd feletti forrásra lesz szükség. – Három ingatlant kell a pincétől a tetőszerkezetig felújítani, jelentős szerkezeti, statikai beavatkozásokat elvégezni. A pályaművek már a katasztrófavédelmi, tűzrendvédelmi előírások figyelembe vételével készültek – tudtuk meg a polgármestertől.
Fontos: az önkormányzat csak egy határig viszi el a beruházást, tehát a szerkezeti, gépészeti, burkolási munkák jelentős részben megtörténnek, ám a belsőépítészeti tennivalók már az üzemeltetőre maradnak és az ő igényei szerint valósulnak meg.
– Az üzemeltetőről akkor döntünk, amikor a kivitelezés során fontossá válik az üzemeltetői szempontok ismerete. Ez praktikusan azt jelentheti, hogy mire elindul a kivitelezés, már az üzemeltető kiválasztása is megtörténik. Az ő feladata, költsége lesz a belsőépítészeti kialakítás, amely révén a saját tetszésére szabja a helyet. Az akusztikai beruházások, a hangterelők, a hangelnyelők költsége sem az önkormányzatot fogja terhelni – jelezte Papp László, hozzátéve, nem szabad, hogy a szomszéd épületek lakóit zavarja a klubélet.
Nemcsak a Dósa nádor téren, hanem a Víg Mozi épületében is „mozgolódik” az önkormányzat. A hosszú ideje kihasználatlan hely ügyében szintén tervpályázat várható, ugyanis gasztronómiai és könnyűzenei karaktert adnának a számára a jövőben.
Ratalics László