Kiderül, kik a megye legerősebb középiskolásai

Tizenkét csapat részvételével rendezte meg a Debreceni Szakképzési Centrum Brassai Sámuel Műszaki Technikuma a vármegyei crossfit versenyt március 30-án délután. A verseny már egy évtizedes múltra tekint vissza, és ez év újdonsága, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében lévő Tiszaújvárosról is érkezett egy csapat. A verseny jelentőségéről Demeterné Orosz Erzsébetet, a Brassai műszaki technikum igazgatóját kérdeztük.
– A versenyt szervező iskolának ez egy nagyon jó alkalom arra, hogy felhívja a figyelmet önmagára, és a crossfit rendezvényünk iránt is egyre többen érdeklődnek. Most szerte a vármegyéből 12 iskola küldte el csapata nevezését. A versenyzésen túl a rendezvény szolgálja a diákok egészségét, javítja a fizikai erőnlétüket, valamint a csapatban való együttműködésüket. Nagyon fontos a mozgás, a fiatal korban még inkább. Fiúkról van szó, nekik kifejezetten lényeges a testedzés, testépítés. Konditerem és kondipark is működik az iskolánkban, a testnevelők pedig felfigyelnek azokra a diákokra, akiket be lehet nevezni a versenyekbe. Őket tudatosan készítik a megmérettetésre. Ez nem diákolimpiai verseny, hanem egyedi kezdeményezésű sportprogram. Ilyen nem nagyon van az országban. A most első alkalommal versenyzőket küldő tiszaújvárosi iskolával nemrég vettük fel a kapcsolatot, az ő intézményüknek is Brassai a neve. Az idén ünneplik iskolájuk fennállásának 50. évfordulóját, ebből az alkalomból egy kosárlabda mérkőzésre meghívták a csapatunkat, most pedig ők a mi invitálásunkat elfogadva, ugyancsak nagy örömmel jöttek el a sportversenyünkre.
Testnevelés órán is csinálják
Azt már Szabó Gábortól, a házigazda középiskola testnevelő tanárától tudtuk meg, hogy hét feladatot kell egymás után leküzdeni a versenyzőknek. Az első a 20 kilós rúddal a guggolás és annak magasba emelése, a második lebegőfelülés, a harmadik a fekvőtámasz, a negyedik kötélmászás, az ötödik a súly váltottkezes emelése, ezt követi a dobozra ugrás, a végén a húzódzkodás. Ezekből kell összesen százegy ismétlést megcsinálni minél rövidebb idő alatt.
– Azt, hogy mindezt gyorsan meg tudja csinálni, ahhoz mindenképpen kellett előkészület. A versenyfelhívást egy hónappal ezelőtt küldtük ki az iskoláknak, és persze vannak intézmények, akik már korábban eljöttek a crossfit megmérettetésünkre, ezért célirányosan tudtak készülni. A verseny célja, hogy ráirányítsuk a fiatalok figyelmét arra, hogy az erőállóképesség, a funkcionális erő, a gyorserő ne maradjon ki az edzésmunkájukból. Ezek a feladatok egytől egyig egyszerűek, testnevelés órán vagy a sportági felkészülés során is végzik ezeket. De így, egy feladatsorra felfűzve, nemigen találkoznak ezekkel. Az elmúlt évtized tapasztalata, hogy a gyerekek felkészültsége, állóképessége változó, és ennek megfelelően mindig más iskola csapata kerül ki győztesen. Az viszont állandó, hogy mindig nagyon kiélezett a verseny. Itt vannak a rendészeti iskolások, a katonai szakközépiskolások, és a szakképzési centrum többi iskolájában is vannak nagyon jól felkészült diákok. A verseny résztvevői sportbarátságokat kötnek, a kollégák találkoznak egymással, ráirányítjuk a köredzésre a figyelmet, hogy ha fejlődni szeretnének, vegyék fel az edzésmunkájukba ezt a jellegű mozgást.










































