Újdonságok a Bölcsészettudományi Karon
Gazdag képzési kínálattal, új alap- és mesterszakokkal, nyelvtanulási és kulturális lehetőségekkel, tehetséggondozási programmal és a tanulmányok magasabb szintű folytatásával – mesterszakokkal és doktori iskolákkal – várja leendő hallgatóit a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kara (BTK).
A kar – az intézmény történetében egyedüliként – az 1912-ben alapított jogelőd Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem 1914-es indulása óta folyamatosan működik, így 2025-ben már a 111. tanévét kezdi meg.
A BTK a felvételire készülőknek az egyik legszélesebb választási lehetőséget biztosítja. A 2025/26-ös tanévre felvételizők alapszakon a tavaly is meghirdetett 19 lehetőség mellett új szakot is találhatnak a kar kínálatában. A felvételi tájékoztató kiegészítésében jelenik meg az újlatin nyelvek és kultúrák alapszak spanyol szakiránya, amely várhatóan népszerű lesz a jelentkezők körében. A nyílt napok tapasztalatai alapján továbbra is nagy érdeklődésre tart számot az anglisztika, a kommunikáció- és médiatudomány, a nemzetközi tanulmányok, valamint a pszichológia, de sok az érdeklődő a történelem és a közösségszervezés iránt is. Ha valaki a tanári képesítés megszerzése mellett dönt, 12 tanári szak – többek között angol, magyar, német, latin, történelem – közül választhat.
A tavalyihoz hasonlóan a 2025-ös felvételi eljárásban is érdemes figyelni a lehetőségeket a jelentkezőknek, hiszen akár intézményenként és szakonként is eltérő feltételekkel, ponthatárokkal találkozhatnak.
– A BTK továbbra is a lehető legkedvezőbb pontszerzési lehetőségeket kínálja magas intézményi pontokat biztosítva az elért eredményekre – tájékoztatta a hirek.unideb.hu portált Takács Levente. A DE BTK oktatási dékánhelyettese kiemelte: az alapszakokra jelentkezőknek például egy komplex középfokú nyelvvizsga ötven plusz pontot ér, míg egy felsőfokú nyolcvanat. További intézményi (többlet)pont szerezhető még más jogcímeken is, arra törekszik a kar, hogy a jelentkezők megszerezhessék a lehetséges száz pontot. – Természetesen ehhez tanulni, nyelvvizsgázni, teljesíteni is kell, de nálunk a legkönnyebb a maximumpont elérése – tette hozzá Takács Levente.
És mi minden várja a hallgatókat a BTK-n, ha sikeresen teljesítették a felvételi követelményeket?
A Bölcsészettudományi Kar a magasan minősített oktatói gárdájára támaszkodva megújuló lehetőségeket biztosít az érdeklődőknek, felvételizőknek. Ezen túlmenően a BTK-n a legszélesebb a nyelvtanulási paletta, mintegy 15 nyelv tanulható, köztük – többek között – japán, kínai, német, holland, lengyel és francia. A nyelvtanulás mellett számos lehetőség nyílik külföldi tanulmányok folytatására, cégeknél eltöltött szakmai gyakorlatra, segítve ezzel a későbbi munkába állást.
Az alapszak sikeres elvégzése után immár minden szakról biztosított mesterképzésben a továbbtanulás lehetősége. Idén angol nyelvoktató és nemzetközi tanulmányok mesterszakokkal bővül a paletta.
Az angol nyelvoktató mesterszak unikális abban a tekintetben, hogy a szokásos négy féléves képzésektől eltérően egy évig, azaz két félévig tart. A szak az angol nyelv elsajátításának elősegítését jól ismerő szakembereket képez, akik nyelviskolákban, tanfolyamokon oktathatnak, hiszen megismerik a legfontosabb nyelvpedagógiai, módszertani vonatkozásokat. Mindezen túlmenően a képzés továbbfejleszti, elmélyíti a felvett hallgatók előzetes angol nyelvi kompetenciáit. A nemzetközi tanulmányok mesterszak az egyik legnépszerűbb alapszak folytatására kínál lehetőséget. A képzés továbbra is két másik kar (Állam- és Jogtudományi Kar, Gazdaságtudományi Kar) közreműködésével valósul meg, így a hallgatók széles körű ismeretekre tehetnek szert az interkulturális, történelmi és nyelvi ismeretek mellett a jog és a gazdaság területén is. A tantárgyak között szerepel – többek között – a biztonságpolitika, a konfliktuskezelés, EU-s jogi ismeretek, regionális tanulmányok és a gazdasági integrációk gyakorlata is.
A kar a diploma megszerzése után is kínál további tanulási lehetőségeket szakirányú továbbképzések formájában. Ezek közül a legnépszerűbbek közé tartozik a rendszerszemléletű coaching, valamint a német nyelvi referens és fordító.
– A hallgatók – végzés utáni – elhelyezkedését a kar gazdasági szereplőkkel fenntartott kapcsolatai segítik. A régióban működő cégek, vállalatok szakmai gyakorlati helyekkel, magyar és idegen nyelven tartott kurzusokkal segítik, hogy a végzettek megfelelő munkahelyeket találjanak. Emellett természetesen hagyományosan fontos terület a BTK számára a kultúra és a tehetséggondozás, így a Művészeti Központ, a Bán Imre Kultúratudományi és a Hatvani István Szakkollégium keretében biztosítja legtehetségesebb, legkiválóbb eredményű hallgatói számára a felkészülést az eredményes oktatói és tudományos kutatómunkára, amely szinte előszobája a PhD-képzésnek, a doktori fokozat megszerzésének. Utóbbira a kar doktori iskoláiban van lehetőségük az elkötelezett hallgatóknak – ismertette a további lehetőségeket Keményfi Róbert dékán.
Mindazok, akik a DE BTK-n szeretnék tanulmányaikat folytatni, bővebb információt találhatnak az egyetem (unideb.hu) és a kar https://btk.unideb.hu/gyere-btk-ra-0) honlapján, emellett a tájékozódást a felvételi rendszerben pályaorientációs fogadóóra is segíti, amely során személyesen érdeklődhetnek a középiskolai kapcsolattartásért felelős munkatársnál, Kavecsánszki Máté egyetemi docensnél (elérhetőség, időpontegyeztetés: kavecsanszki.mate@arts.unideb.hu).