Új MR-készülék a debreceni klinikán – csökken a várakozási idő

Az „Onkológiai és kardiológiai eszközpark fejlesztése a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában című pályázaton” nyert 800 millió és a 283 millió forint saját forrás felhasználásával az onkológiai és a sürgősségi ellátást segítő, gyorsító új MR-készüléket kapott a Klinikai Központ. Az ünnepélyes átadót október 18-án délután tartották az MR Diagnosztika épületében. Ez eseményen ünnepi köszöntőt mondott Balla György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja, Szabó Zoltán, a Klinikai Központ elnöke és Berényi Ervin, a Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója.
Mindhárman hangsúlyozták: az új készülékkel jelentősen csökken, adott esetben meg is szűnhet a várakozási idő a vizsgálatra.
Balla György történelmi áttekintést adott a magyar radiológia fejlődéséről, és abban kiemelte Debrecen szerepét: az egyetem 1921. november 4-én nyitotta meg a röntgen tanszéket. Debrecenben 3,5 millió ember kiszolgálására 1994-ben kezdte meg működést az első MR-készülék úgy, hogy az itt dolgozók már ismerték a használatát, hiszen korábban a fővárosban debreceni szakemberek működtették az MR-berendezéseket. Az új készülék, csatlakoztatva a már meglévőkhöz, további stabil diagnosztikai támpontot ad a klinikai orvosoknak.
Szabó Zoltán újfent elmondta, hogy a debreceni fekvőbeteg-ellótó rendszer 2021 elején kezdődött integrációjával az ország egyik legnagyobb egészségügyi intézménye jött létre, és ezzel optimalizálták a betegutakat. Ezután rátért a klinika képalkotó részlegének tevékenységére, ahol 100 orvos és 200 szakdolgozó 2022-ben 50 ezer CT- és 25 ezer MR-vizsgálatot végzett. Az új fejlesztésekkel növekednek ezek a számok.
Berényi Ervin beszédében azt emelte ki, hogy a radiológián keresztül az összes orvosi szakmát szolgálják. Az új műszer működése a mágneses rezonancián alapul, továbbá az onkológiai ellátásban a terápia meghatározása miatt nagyon fontosak az MR-vizsgálatok.






























