Felvételi: csúcsot döntött a Debreceni Egyetem

Minden korábbinál több hallgató kezdheti meg tanulmányait szeptemberben a Debreceni Egyetemen. Az általános felvételi eljárás eredményei kihirdetését követő napon, július 24-én tartott sajtótájékoztatón Bartha Elek oktatási rektorhelyettes és Ölvetiné Szabó Beáta beiskolázási és továbbképzési igazgató számolt be az idei adatokról a Rektori Tanácsteremben. A számok nemcsak a helyi, hanem az országos trendekbe is bepillantást engednek, hiszen a Debreceni Egyetem kínálata és struktúrája jól leképezi a hazai felsőoktatási viszonyokat.
Az idén országosan 129 ezer 730 diák jelentkezett felsőoktatási intézménybe, és közülük 95 ezer 907 főt vettek fel. Debrecenbe 8 ezer 224 hallgató nyert felvételt, ami az eddigi legmagasabb szám, megelőzve a 2022-es csúcsot is, amikor 8 ezer 19 elsőéves kezdhette meg tanulmányait. Ezzel a Debreceni Egyetem megtartotta előkelő helyét az országos rangsorban: továbbra is az Eötvös Loránd Tudományegyetem után a második legnépszerűbb intézmény, a vidéki egyetemek között pedig toronymagasan vezet.
A rektorhelyettes elmondta, hogy már áprilisban sejteni lehetett a jelentkezési adatokból, hogy kiemelkedő év elé néznek. Az összesen közel húszezer jelentkező közül 11 ezer 67-en jelölték meg első helyen a Debreceni Egyetemet, ez pedig a tapasztalatok szerint jó előjelnek számít. A felvételi arány 74 százalék lett, ami valamelyest elmarad a korábbi évek mutatóitól, de még így is erős eredménynek számít.
Bartha Elek ismertette a részletes adatokat is: alapképzésre 7 ezer 161-en, mesterképzésre 2 ezer 236-an, osztatlan képzésre 1 403-an, míg felsőoktatási szakképzésre 267-en nyertek felvételt. A keresztféléves eljárás során 425-en jutottak be az egyetemre. Az angol nyelvű képzések iránt is nőtt az érdeklődés, ezekre összesen 2 ezer 429 hallgató került be, míg doktori képzésre 230 főt vettek fel. Mindezeket összeadva, az augusztusi pótfelvételi eljárással együtt körülbelül 12 ezer 000 új hallgatóval számolnak szeptembertől.

A felvett hallgatók számának növekedése a képzési szinteken eltérően alakult: az alapképzésben kilenc százalékos, az osztatlan képzéseknél 11 százalékos, míg a mesterképzéseken 21 százalékos emelkedést regisztráltak. Ezzel szemben a felsőoktatási szakképzések száma drasztikusan, 70 százalékkal csökkent. A rektorhelyettes ennek kapcsán megjegyezte, hogy ez utóbbi nem tekinthető az egyetem fő profiljának, szemben a mesterképzéssel, ahol kifejezetten örvendetes a bővülés.
Finanszírozási formák szerint az állami ösztöndíjas hallgatók száma 7 százalékkal nőtt, míg az önköltséges képzésekben 16 százalékkal több diák kezdheti meg a tanulmányait, mint az előző évben. A legnépszerűbb képzési területek közé idén a pedagógusképzés került az élre, ezt követi az orvos- és egészségtudományi terület, harmadikként a gazdaságtudományi képzések, majd a műszaki terület következik.
A karok közül a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar 29, a Műszaki Kar pedig 25 százalékkal növelte a felvett hallgatók számát. Ezzel szemben a Zeneművészeti Karon 15 százalékos csökkenés történt, aminek oka a korábbi évek magasabb felvételi létszáma.
Az angol nyelvű képzések népszerűsége is folyamatosan nő, és nemcsak az orvosképzésre korlátozódik. Az idei számok alapján az Informatikai Karra 374, az Általános Orvostudományi Karra 357, míg a Műszaki Karra 302 külföldi hallgatót vettek fel angol nyelvű képzésre. A mesterszakok közül a tanári szak vezeti a népszerűségi listát.
A hallgatók területi megoszlásáról is beszélt a rektorhelyettes: Debrecenben 6 ezer 363, Hajdúböszörményben 1 091, Nyíregyházán 361, Szolnokon 305, Siófokon pedig 101 elsőéves kezdheti meg a tanévet. A tanárszak külön is figyelmet érdemel: ezen a területen jelentős bővülést tapasztaltak, hiszen tavaly 385-en, idén pedig már 600-an kezdhetik meg tanulmányaikat.
A legnépszerűbb tanárszakok között az angol, a történelem és a testnevelés szerepelnek.
Ölvetiné Szabó Beáta a pótfelvételi lehetőségekről adott tájékoztatást. Mint mondta, ez az eljárás azok számára biztosít második esélyt, akik az általános felvételiben nem nyertek felvételt, vagy nem is jelentkeztek. A részletes információk július 30-án jelennek meg a felvi.hu oldalon. A pótfelvételiben egyetlen képzési helyet lehet megjelölni, így a döntés különösen nagy figyelmet igényel. Bár az eljárásban jellemzően önköltséges képzések indulnak, az agrár-, a műszaki- és a sporttudományi képzési területeken állami ösztöndíjas helyek is elérhetők lesznek.
A jelentkezési határidő augusztus 7., eddig kell feltölteni a szükséges dokumentumokat, elutalni a díjakat, és véglegesíteni a jelentkezést. A ponthatárok kihirdetése augusztus 27-én várható, a besorolási döntéseket szeptember 1-jén kapják meg a jelentkezők. Az egyetem a pótfelvételi eljárásban mintegy ezer főre számít. Újdonságként a sporttudományi területen sportmentál tréner mesterszak is indul a Természettudományi és Technológiai Kar gondozásában, amely a sportolók mentális felkészítésére és támogatására fókuszál.
CH






























