Százmilliókat csalhatott ki egy „régi csibész” Debrecenben

Lakásépítésre szerződött; a 2023-as határidőre a társasházat nem húzta fel, miközben százmilliós nagyságrendű tartozást halmozott fel egy ismert debreceni vállalkozó; V. A. ellen a rendőrség jelentős kárt okozó csalás bűntett megalapozott gyanújával nyomoz – értesült a Cívishír. Szerkesztőségünket egy debreceni károsult kereste meg, miután egyre kisebb esélyt lát a pénze visszaszerzésére, ráadásul a rendőrségben is megingott a bizalma.
Megtudtuk: az önmagát építészként és projektmenedzserként is reklámozó, közel 20 éves szakmai tapasztalatra hivatkozó V. A. egy Doberdó utcai hétlakásos társasház ígéretével vonzott magához potenciális vevőket. Ezt a Doberdó utca 4. szám alatt felépítendő házat az egyéni vállalkozó a mai napig hirdeti a „Beruházásszervező Iroda” honlapján. A probléma „mindössze” annyi, hogy aki eddig befizetett nála lakásra, az a mai napig hiába várja az átadást, miközben a társasháznak helyet adó, ténylegesen a férfi tulajdonában álló ingatlanra több mint 30 cég és magánszemély jegyeztetett be követelést összesen mintegy 300 millió forint értékben.
Lássuk a felvezetőnkben említett, a Cívishírhez forduló – háromgyermekes – házaspár történetét!
– 2022 elején kezdtünk lakáskeresésbe, a bennünket megkárosító férfival a debreceni Otthon Centrumon keresztül kerültünk kapcsolatba. Pontosabban egy ottani ingatlanügynök ajánlotta a vállalkozót, mondván, a Böszörményi út 170. szám alatt már felépített egy társasházat. Akkor még nem tudtuk, hogy valójában ez az épület sem készült el teljesen; azóta ismerünk más, becsapott vevőt, ezzel a beruházással összefüggően is folyik nyomozás – vezette fel az eseményeket a férj.
A házaspár tehát az ingatlanügynökre hallgatva találkozott V. A-val, aki azt ígérte: 2022 márciusában hozzákezd, 2023 július végéig pedig befejezi a Doberdó utcai társasház építését. A házaspár – 65 millió forint ellenében – egy 67 négyzetméteres lakás, garázs és tároló helyiség megvásárlásáról kötött adásvételi szerződést V. A-val 2022 júniusában. Huszonötmillió forintot készpénzben kifizettek, amelyhez 10 millió forint CSOK társult, míg 15 millió forintot az előbbihez kapcsolódó kamattámogatott hitelből fedeztek volna. A szerződés értelmében a Doberdó utcai ingatlanon 105/691 arányú telekhányadhoz jutottak a vásárlással.

– A társasház kivitelezésének márciusi kezdése csúszott. Augusztusban V. A. lakógyűlést hívott össze, ahol megismertük a többi vevőt. Akkor hétből öt lakás már elkelt, V. A. pedig azt hangoztatta, hogy egyet megtart magának. Közölte azt is, hogy szeptemberben tényleg elkezdi a munkát. Az alapot valóban kiásták, ám a beruházás ezzel leállt. Siettette viszont a pénzátadást, mondván, építőanyagokat, nyílászárókat kell vásárolnia. 2023 januárjában V. A. az általa üzemeltetett Régi Csibészek nevű belvárosi vendéglátóhelyre invitált. Újra ígérgetett, de mindössze annyi történt, hogy valamennyi építőanyagot kivittek a Doberdó utcai telekre, semmi más – hallottuk a házaspártól.
2023 tavaszától aggodalmaik még inkább erősödtek, hiszen egyre több, az ingatlant terhelő jelzálogbejegyzés született. A tartozások jellege arra utalt, hogy V. A. nem fizetett a Régi Csibészek működésével összefüggő árukért, szolgáltatásokért (a Múzeum utcai bisztró be is zárt). Mivel a vállalt átadási határidőre nemhogy a lakásátadás nem valósult meg, de a társasház építésének megkezdése sem, a házaspár 2023 augusztusában feljelentést tett a Debreceni Rendőrkapitányságon.

– Amikor a nyomozónak elmondtam a történetünket, legyintett, „az a pénz már nem lesz meg”. Kiderült, hogy a rendőrségen a Böszörményi úti társasházzal összefüggő visszaélések miatt ismerik már a vállalkozót. Azt valószínűsítették, hogy az általunk tett feljelentés miatt induló büntetőeljárást egyesítik V. A. más ügyeivel, és 2024 elején vádjavaslattal adják át az ügyészségnek. Azonban azt is el kell mondanom, hogy a feljelentésünkről nem kaptunk se jegyzőkönyvet, se más iratot. Tavaly három alkalommal érdeklődtem az előadónál, nagyjából annyit sikerült megtudnom, hogy „V. A. nem együttműködő” és „várnak az igazságügyi könyvvizsgáló szakvéleményére”. Se nekem, se a jogi képviselőnknek nincs tudomása arról, hogy a vállalkozót meggyanúsították volna az átverésünk miatti bűncselekménnyel – közölte a károsult pár férfi tagja, aki már abban is elbizonytalanodott, hogy a rendőrség elboldogul-e egy nem túl összetett, viszonylag könnyen bizonyítható bűncselekmény felderítésével.
V. A. azzal tűnt fel a helyi nyilvánosságban, hogy a Kerekestelepi Fürdő és Kemping Fejlődéséért Egyesület elnökeként a neves brit rockénekesnő, Bonnie Tyler fellépésével ünnepelték a strand fejlesztését 2016 nyarán.
A vállalkozó az eredetileg 2023 nyarán átadandó Doberdó utcai társasházi lakások közül többet jelenleg is árul azzal a megtévesztéssel, mely szerint a projekt idén kezdődött és 2026 elejére fejeznék be. A Böszörményi úti lakóház esetében 2025. végi átadást ígér, ebben a beruházásban szintén több ingatlant értékesítene. Miközben a valóság az, hogy a beruházás évek óta áll és a Cívishír információ szerint több vevő fut a pénze után.

A megkárosított házaspár férfi tagja idén januárban az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához fordult panasszal, sérelmezve egyebek mellett a rendőrnyomozó által a számára adandó tájékoztatás hiányát és az eljárás elhúzódását. Cikkünk megjelenéséig a biztos nem jelzett vissza a panaszosnak arról, hogy mire jutottak az eset kivizsgálásával.
Neki egyébként 2024 augusztusában sikerült beszélnie utoljára a vállalkozóval, de a találkozó eredménytelenül zárult. V. A. a telefont nem veszi fel, a lakcímén nem érhető el, a Facebookon letiltotta olvasónkat. A Beruházásszervezés.hu-n azonban a „vállalkozó” továbbra is árulja a Doberdó utca 4. szám alatt felépítendő lakásokat 934 ezer forintos négyzetméterenkénti áron, immár 2025 augusztusi átadással…
Az ominózus telekre mások mellett a Gulyás Tüzép, a Kazár Tüzép, a Debreceni Közterület-felügyelet, a Groupama Biztosító, az OTP Factoring Zrt. is végrehajtást kért.

A Cívishír a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányságtól azt szerette volna megtudni, hogy nyomozati szakban van-e még a büntetőeljárás, van-e gyanúsított és amennyiben van, úgy mikor születhet vádjavaslat. Szintén rákérdeztünk arra, hogy milyen nyomozati cselekmények történtek eddig, s milyen bűncselekményekről szól a gyanúsítás. Közlésük szerint a Debreceni Rendőrkapitányság jelentős kárt okozó csalás bűntett miatt folytat vizsgálatot, a nyomozók egy személyt hallgattak ki gyanúsítottként, valamint a vagyonvisszaszerzés érdekében több ingatlant zár alá vettek. Ennél többet az eljárás érdekeire hivatkozva nem mondtak. A jelentős vagyoni hátrányt a Btk. az 5-től 50 millió forintig terjedő értékre alkalmazza. Mivel esetünkben a csalások felvetik az üzletszerűség fogalmát is, a V. A.-ra kiróható szabadságvesztés felső határa 8 év is lehet.
Amennyiben Önnek is van egy története a témával összefüggően, kérjük, írja meg a szerkesztoseg@civishir.hu címünkre. Köszönjük!
Frissítés: cikkünket követően jelentkezett V. A. és találkozót kért. „A leírtakat elismerem, annak felelőségét vállalom” – olvasható a Cívishírnek küldött levelében, amelyben arról ír, hogy a Doberdó utca 4. szám alatti beruházásuk azért áll, mert a Böszörményi út 170. alatti társasházat sem tudták befejezni. Folytatása következik.
Ratalics László





















































