Füredi Kapu: végre megvan a sikkasztó elleni jogerős büntetés
Tizenhárom évvel azután, hogy a Magyar Fejlesztési Bank feljelentést tett a Füredi Kaput érintő sikkasztássorozat miatt, megszületett a jogerős ítélet a bűncselekmények főkolomposával szemben. Sz. Tamást 5 év – börtönben letöltendő – szabadágvesztéssel sújtotta a Szegedi Ítélőtábla üzletszerűen elkövetett sikkasztás és különösen nagy vagyoni hátrányt okozó – szintén üzletszerűen elkövetett – költségvetési csalás miatt. A 2024. októberi határozat szerint Sz. Tamás a büntetés kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. A bűnügyben a férfi feleségeként feltűnő K. Tímeát 400 ezer forint pénzbüntetéssel sújtották – tudta meg a Cívishír.
Korábban részletesen írtunk a csődbe döntött debreceni Zöld Híd „lakóparknál” is feltűnő „értékesítőről”, aki korábban a Füredi Kapu beruházóit és lakásvásárlóit károsította meg.
Sz. Tamás a kétezres években tűnt fel a helyi politikai-gazdasági életben. A névadó Füredi úton – tehát a város frekventált területén – 2006-ban kezdődött jelentős ingatlanfejlesztés az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank és az Erste Bank beruházásában. E pénzintézetek az első ütemben felépíteni kívánt mintegy 200 lakás kivitelezésére a Firebird-Füredi Kapu Zrt. néven létrehozott projektcéggel szerződtek – ennek volt a vezetője Sz. Tamás.
Már az építkezést is súlyos kétségekre okot adó események kísérték. Alvállalkozók maradtak kifizetetlenül, közöttük volt, akit egyenesen a padlóra küldött az, hogy bár teljesített, a munka ellenértékét sosem kapta meg. 2011-re a helyzet odáig fajult, hogy az MFB feljelentést tett a rendőrségen.
Három év nyomozás után Sz. Tamás és a felesége mellett mások ellen is vádjavaslat született. Kiderült, hogy a kivitelezés mellett a lakások értékesítését is magánál tartó Firebird – tehát Sz. Tamásék – a vevőktől kapott pénzek egy részét lényegében elsikkasztották. Az akkori nyomozati iratok 1,3 milliárd forint kárról és kétszázat meghaladó számú sértettről szóltak. A vállalkozó másfél évet ült előzetes letartóztatásban. Eközben a rászedett lakásvásárlók számára idegőrlő vesszőfutás kezdődött, hiszen hiába fizettek, a pénz nem érkezett meg az Erste Bankhoz, így a ingatlan a banknál maradt…
Sikkasztás
372. § (1) Aki a rábízott idegen dolgot jogtalanul eltulajdonítja, vagy azzal sajátjaként rendelkezik, sikkasztást követ el.
Tovább itt.
Költségvetési csalás
396. § (1) Aki
a) költségvetésbe történő befizetési kötelezettség vagy költségvetésből származó pénzeszközök vonatkozásában mást tévedésbe ejt, tévedésben tart, valótlan tartalmú nyilatkozatot tesz, vagy a valós tényt elhallgatja,
b) költségvetésbe történő befizetési kötelezettséggel kapcsolatos kedvezményt jogtalanul vesz igénybe, vagy
c) költségvetésből származó pénzeszközöket a jóváhagyott céltól eltérően használ fel, és ezzel egy vagy több költségvetésnek vagyoni hátrányt okoz, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Tovább itt.
Tavaly őszi cikkünkben részletesen beszámoltunk a Szegedi Törvényszéket és a Szegedi Ítélőtáblát kétszer megjáró, ily módon tűrhetetlenül hosszan elhúzódó büntetőeljárásról. A mostani döntés lényegében helybenhagyta a Szegedi Törvényszék 2023 februárjában – a megismételt elsőfokú eljárás során – hozott ítéletét. Sz. Tamást 175 rendbeli üzletszerűen elkövetett sikkasztás bűntettében mondták ki bűnösnek. Ezek közül 13 rendbeli sikkasztást kisebb, 86-ot nagyobb, 75-öt jelentős, egyet különösen nagy értékre követett el.
Szintén bűnösnek mondták ki egy rendbeli különösen nagy vagyoni hátrányt okozó – szintén üzletszerűen elkövetett – költségvetési csalás bűntettben és társtettesként, folytatólagosan elkövetett tartozás fedezetének elvonása bűntettben. A táblabíróság a férfit 5 évre eltiltotta attól, hogy vezető tisztségviselőként foglalkoztathassák gazdasági társaságban, valamint 5 évre a közügyektől is eltiltották.
Vagyonnal szembeni jogellenes cselekmények értékhatárai
Kisebb érték: 50 ezertől 500 ezer forintig.
Nagyobb érték: 500 ezertől 5 millió forintig.
Jelentős érték: 5 milliótól 50 millió forintig.
Különösen nagy érték: 50 milliótól 500 millió forintig.
Különösen jelentős érték: 500 millió forintot meghaladó.
Tartozás fedezetének elvonása
405. § (1) Aki írásbeli szerződés alapján fennálló követelés fedezetéül szolgáló vagyont részben vagy egészben elvonja, és ezzel a tartozás kiegyenlítését részben vagy egészben meghiúsítja, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Tovább itt.
Ratalics László