Saját pénzből emelnek bért Polgáron

– Egy nagyon komoly szakmai előkészítő munka után a képviselő-testülettel és annak bizottságainak teljes egyetértésével elfogadtuk Polgár 2025. évi költségvetését, ami következetes, kiszámítható és betartható. A kiadási és bevételi oldalon 3 milliárd 625 millió 945 ezer forint szerepel. A kötelezően ellátandó feladatok finanszírozására megvan a pénz, az önként vállalt kiadásokat kellett újragondolni – összegezte Polgár ez évi költségvetésének legfőbb jellemzőit Tóth József polgármester.
A városvezető hangsúlyozta: az önként vállalt kiadások sorában mindent megelőzött az önkormányzat munkavállalóinál érzékelhető bérfeszültség kezelése, tompítása.
Azon túl, hogy a minimálbér és a garantált minimálbér tekintetében ők is végrehajtották a kormányzati intézkedéseket, az önkormányzat dolgozói közül azoknak a közalkalmazottaknak, köztisztviselőknek, akik nem kerültek bele a központi forrásból elvégzett bérrendezésbe, Polgár saját forrásból 5,7 százalékos béremelést adott. Emellett mindenki kap három alkalommal a minimálbér 10 százalékát elérő összegű utalványt, amelyért a napi élethez szükséges árucikkeket lehet vásárolni több helyi boltban. A polgármester reméli, lesz olyan helyzetben a város költségvetése, hogy – az év végéhez közeledve – az idén is tudnak pénzt adni az önkormányzati dolgozóknak.
A bérhez kapcsolódó kiadások összesen mintegy másfél milliárd, a dologi jellegű költségek 800 millió forintot tesznek ki a büdzsében.
Emellett vannak a leginkább a pályázatokhoz köthető, a fejlesztésekhez kapcsolódó juttatások. Ide tartoznak a városközpont közterületein és utcáiban elkezdett beruházások, azok folytatása. Várják az európai uniós forrásokat, ez Polgáron 400 millió forintból megépülő bölcsődét eredményez majd. Ennek támogatási szerződését aláírták, csupán a pénz hiányzik. Szeretnék a Leader pályázaton keresztül a Polonkai-ház korszerűsítésének második ütemét megvalósítani. És a Versenyképes Járások Program lehetőségeit is várják a környező településekkel együtt. Itt a közszolgáltatások fejlesztése, kerékpárút-beruházás élvez elsőbbséget. Természetesen vannak saját forrásból finanszírozott fejlesztéseik is, ide tartozik a járdafelújítás, az önkormányzati utak rendbetétele. Mindemellett a helyi lakosságnak azt az elvárását is tudják teljesíteni, hogy Polgár tiszta, virágos és biztonságos legyen.
A költségvetés tartaléka csökkent az előző évekéhez mérten, hiszen a helyi iparűzési adóból korábban befolyt, felhasználható összegnek az idén csak körülbelül a fele lesz meg. Az előző évinél közel 80 millió forinttal többet, 192 millió szolidaritási hozzájárulást kell fizetni. Ezzel együtt az iparűzési adóból idén kevesebbet terveztek be. A tavalyi 450 millióval szemben az idén 286 millió forintra számítanak.
– Ebből a szempontból a pozíciónk rosszabb, mint az előző években, ugyanakkor abban maradtunk, hogy folyamatosan monitorozzuk, figyeljük a saját költségvetésünk végrehajtását, és ha kell, akkor akár negyedév vagy félév után korrigáljuk, módosítjuk. Én azt remélem, hogy ha nem változnak a külső körülmények, nem lesz kormányzati, finanszírozási vagy éppen elvonási ügy, akkor ez a költségvetés megvalósítható és garantálja a biztonságos működésünket – tájékoztatta a Cívishírt Tóth József.
CH

















