Ötletességért nem mennek a szomszédba Hencidán

„Hencidától Boncidáig folyt a sárga lé”, azaz az aranyló bor vagy a sáfránnyal sárgított húsleves, tehát nagy lakoma volt – tartja a mondás, aminek annyi alapja van, hogy a bihari kis falu, Hencida és a Kolozsvártól nem messze lévő Bonchida létező települések. Az pedig már a rendszerváltás utáni szabadság terméke, hogy egymásra talált a két falu, és 1993-ban hivatalosan is testvértelepülések lettek. A kapcsolat csúcsa 2006-ban lehetett, amikor Fónyad László, Hencida akkori polgármestere népes bonchidai delegációt fogadott falujában.
– Mindebből mi maradt mára? – kérdeztük Szémán Lászlót, akit tavaly júniusban immár a negyedik alkalommal választott vezetőjévé az 1200 lakosú Hencida. – Az önkormányzat és a lakosság részéről gyakorlatilag semmi, a két falu református egyháza között van még kapcsolat, de nagyon régóta nem jártak egymásnál – tudtuk meg. Aztán Szémán László elmondása alapján az ötletességére, találékonyságára építő, egyébként igencsak szűkös lehetőségek között gazdálkodó falu képét tudjuk a Cívishír olvasói elé tárni.
Új lesz a kamerarendszer
– Nagyon sok mindent kellene itt megvalósítani, el vagyunk maradva. Amire nagy szükség volna, annak támogatására nincs pályázati kiírás. Például az önkormányzati épületek felújítására. Ez régebben megtörtént a művelődési házunkkal, a közelmúltban az óvoda épületével, a polgármesteri hivatalban pedig nyílászárókat cseréltünk. A községházára ráférne kívülről is a felújítás, de védőnői szolgálat, a családsegítő szolgálat épületére is. Nyertünk támogatást és befejeződött az óvodakonyha korszerűsítése, az Arany János utcában 400 méteren újraaszfaltoztuk az utat, más utcában javítottuk, és felújítottuk a ravatalozót. A napokban írják ki a Magyar Falu Programban fejlesztési pályázatait, reméljük, benne lesz a középületek felújítása is. Persze van helye a pénznek, amire lesz lehetőség, arra pályázunk. A Versenyképes Járások Programban 6,9 millió forint jut Hencidának. Ezt kamerarendszer kiépítésére szeretnénk fordítani, kiváltva ezzel a nagyon régi, már nem üzemelő figyelőrendszert. El kell kezdenünk legalább a központban, a frekventált helyeken ki kell építeni – sorolta Szémán László.
Eladásra termelik a zöldséget
Aztán „elővettük” a múltat, amikor még sok közmunkást foglalkoztatott a hencidai önkormányzat. Épült járda szerte a faluban, a fűnyíró traktornak garázs, a sportpályán lelátó és öltöző, a piacra elárusítóhelyek, a művelődési ház rendezvényeire asztalok és padok, helyben készített térkővel burkoltak közterületet, beton mederelemekkel a vízelvezető árkokat. Sőt, még az egyik utcában a tönkrement aszfaltutat is 15-20 centi vastag betonnal öntötték le, aztán a kátyúzásra is betont használnak – mert közlekedni kell. Most már jóval kevesebb a közmunkás. Amellett, hogy helyben a legnagyobb foglalkoztató az önkormányzat és van egy mezőgazdasági szövetkezet is, sokan eljárnak dolgozni Berettyóújfaluba és Debrecenbe. A mezőgazdasági programot folytatják, eladásra termelik a zöldséget. Kicsit csökkent a földterület, mert a temetőt bővíteni kellett, és a forró, aszályos nyarakkal is küzdenek. Megvan a szociális program is, abban a belvízelvezetőket tartják karban, járdát építenek, kátyúznak.
Új lakók Romániából
– Bár az autópálya a falu határában van, gazdaságban mégsem érezzük a hatását. Le- és felhajtó legközelebb Gáborjánban van, néhány kilométerre, és ipari parkunk sincs. Ha lenne, nem tudom, jönne-e ide valaki. Közlekedés szempontjából viszont jó, mert gyorsabban és biztonságosabban eljutunk bárhová. Ez pedig a lakosságszámra is kedvezően hat, a csökkenés minimális már. A fiataljaink többnyire elmennek, mert munka Újfaluban és Debrecenben van. Én azt mondom, lakni bárhol lehetne, hiszen Berettyóújfalu nincs negyedóra, Debrecen meg félóra. De elköltöznek, talán a kényelem miatt. Érkeznek viszont új lakók, főleg Romániából – beszél a jövő tendenciáiról a polgármester.
És mivel nem csak „teste”, hanem „szíve” és „lelke” is van egy településnek, a kultúrára, az egykor híres képzőművészeti alkotótáborra is rákérdezünk. Ez utóbbi már régen nincs, kultúra azonban a Hencidai Együtt Egymásért Egyesület jóvoltából van. Falunap, gyereknap, idősek napja, karácsony – ezek a legfontosabb eseményei, amelyeket, ha pénzzel nem is, de a művelődési házban helyiség biztosításával tudja támogatni azönkormányzat, és ha kérik, minden másban segítik a civil szervezetet.

















