Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nemmel válaszolnak az akkumulátorokra Hajdúböszörményben

Cívishír | 2025. 04. 01. | 15:37:37
A volt Tungsram-telephely és a Weerts beruházása kelt aggodalmakat a városban.
Nemmel válaszolnak az akkumulátorokra Hajdúböszörményben
Lőrincz-Hadnagy Tibor: békességet kívánunk a várossal (Fotó: Hajdúböszörmény/Horváth Tamás)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A nyugati iparzónában logisztikai csarnokokat építő belga-magyar cég elállt attól az elképzelésétől, hogy új akkumulátorok tárolását tervező bérlőkkel szerződjön, míg az egykori Tungsram-telephelyet megvásároló debreceni vállalkozó úgy foglalt állást, hogy a területén nem teszi lehetővé sem akkumulátorok, sem egyéb veszélyes anyagok gyártását, raktározását; körülbelül száz résztvevővel tartottak közmeghallgatást Hajdúböszörményben.

A mostani fórum közvetlen előzménye, hogy a Weerts még 2022-ben kezdett tárgyalni földvásárlásokról az előző polgármesterrel, Kiss Attilával (Fidesz-KDNP). Végül 2023-ban és a múlt év első felében sikerült megvenniük 13 hektárt magánszemélyektől a város nyugati ipari parkjában. A Weerts akkor úgy készült, hogy a csarnokokat – összesen 250 fő foglalkoztatásával – zömében a debreceni BMW-gyár beszállítóinak adják ki. Ez utóbbiak különböző gépkocsi alkatrészeket tároltak volna, ugyanakkor ragaszkodtak ahhoz is, hogy új autóakkumulátorokat szintén elhelyezhessenek a csarnokokban. 

Miután Kiss Attila 2024 júniusában elvesztette a polgármester-választást és a Fidesz-KDNP kisebbségbe szorult a képviselő-testületben, az új városvezetés tavaly ősszel szembesült a Weerts szándékával. Vagyis azzal, hogy nagyobb mennyiségű akkumulátor tárolása valósulhat meg a sztráda melletti ipari parkban. Ezzel egy időben az aggódó hangok is erősödni kezdtek, sőt egyre ellenségesebbé váltak a közösségi oldalakon.

Nagy Zoltán: semmilyen környezetkárosító hatású beruházást nem támogatunk (Fotó: Hajdúböszörmény/Horváth Tamás)

A március 31-i közmeghallgatás közvetett oka az volt, hogy a debreceni második akkumulátorgyár, a szintén kínai EVE Power összevont környezeti hatásvizsgálati és egységes környezethasználati engedélyeztetése során kiderült, a gyár hatásterülete kis mértékben – külterületen – Hajdúböszörményt is érinti. Az akkori lakossági felzúdulás miatt az új városvezetés közmeghallgatást ígért, de az esemény végül elmaradt.

Levélben fogadkozott Bana László

A fórumon Nagy Zoltán (Mi Hazánk) alpolgármester emiatt elnézést is kért a jelenlévőktől, hozzátéve, az engedélyeztetés keretében tartott decemberi online közmeghallgatás alkalmával éltek a kérdezés lehetőségével. Másrészt hangsúlyozta: a mostani fórummal nem elriasztani kívánják az esetleges befektetőket Hajdúböszörménytől, de azt fontosnak tartják megüzenni, hogy semmilyen környezetkárosító hatású beruházást nem támogatnak, az akkumulátorokkal összefüggő tevékenységeket is beleértve.

A Weerts-ről mindjárt bővebben is lesz szó. Előtte azonban muszáj kitérni a Tungsram egykori telephelyére a keleti városrészben. A három évvel ezelőtt becsődölt izzógyártó által elszennyezett területet 2025 elején vette meg a lokálisan ismert építőipari vállalkozó, Bana László, a Dryvit Profi Kft. és a DP Innovációs Park Kft. ügyvezetője. A böszörményiek közül többen ekkor kezdtek igazán megijedni, tartva attól, hogy újabb egészségkárosító iparág telepedhet meg a városban. A felvetés érthetőbb annak tükrében, hogy a szegedi Multigrade Kft. telephelyén nagy mennyiségű veszélyes hulladékot találtak a Telex cikke szerint.

Bár Bana László a közmeghallgatásra nem tudott eljönni, a levelét Nagy Zoltán ismertette. Az üzletember azt írta, „több, távozását fontolgató bérlővel sikerült szerződést hosszabbítani” és 2025 végéig 300-400 munkahely létesülhet a kkv-parkban. Bana László a „hajdúböszörményiek megnyugtatása” végett kijelentette, a cégek egyike sem végez 

„olyan, környezetre ártalmas tevékenységet, mint az akkumulátorok és egyéb veszélyes anyag gyártása, raktározása stb.”. 

– Ha egy potenciális bérlő ilyen jellegű tevékenységet kíván végezni, úgy nem szerződünk vele. Ezt a korlátozást a partnereinkkel már megkötött bérleti szerződésekbe is belefoglaljuk. Bízunk a telephely újbóli felvirágoztatásában és a lakosok mindennapi életének jobbá tételében – olvasta fel a leírtakat Nagy Zoltán, megjegyezve, Bana ezt a képviselő-testület egyik bizottsági ülésén szóban is előadta. Az alpolgármester hozzátette: a levéltől függetlenül az önkormányzatnak minden lehetséges eszközzel a város által kívánatos keretek közé kell szorítani a telephelyen végzendő tevékenységeket.

A Tungsram már a múlt, a telephelyén viszont több cég is működik (Fotó: Cívishír)

Nagy Zoltán a témával összefüggésben egy bodaszőlői telephelyet is megemlített (ahol a szovjet katonai üzemanyag tárolók működtek), annak a tulajdonosával egyelőre nem sikerült egyeztetni. – Ha állami kiemelt beruházásként érkezne Hajdúböszörménybe ilyen ipari tevékenység, abba az önkormányzatnak nem lehet beleszólása. Akkor csak a lakossági ellenállás maradna, de reméljük, idáig nem fogunk eljutni – mondta végül.

Nyomás alatt a logisztikai társaság

És akkor a Weerts, amelynek az ügyvezetője, Lőrincz-Hadnagy Tibor nem rejtette véka alá: míg 2-3 éve az ügyfeleik elenyésző része (3-5 százaléka) tárolt volna új akkumulátorokat a Hajdúböszörményben felhúzandó, bérbe adandó logisztikai csarnokaikban, addig tavaly megsokasodtak az ilyen igények. Azonban, mivel ők maguk békességet kívánnak a várossal, tudomásul veszik, hogy az önkormányzat elutasítja ezt a tevékenységet. Ennek szellemében – derült ki Lőrincz-Hadnagy Tibor közléséből – 2025 elején az összes ilyen, Hajdúböszörményben akkumulátort tárolni kívánó partnerükkel lezárták a tárgyalásokat, újakkal pedig már nem is egyeztetnek erről. Vagyis a Weerts elfogadta, hogy a csarnokaikban senki sem végezheti ezt a tevékenységet.

Lőrincz-Hadnagy Tibor jelezte: a nyílt viszony már csak azért is elengedhetetlen, mert az önkormányzat bocsátja ki számukra a működési engedélyt. Vagyis semmi értelme a város kijátszásának, mert annak ők is megisszák a levét. Elhangzott: a megkötés rövid távon akadályozza az üzleti terveiket, hiszen szerették volna egy év alatt „belakni” a csarnokaikat, emiatt kevesebb embert is tudnak majd foglalkoztatni. Tízből 8-9 potenciális bérlőt elveszítenek, árulta el az ügyvezető. A Weerts egyébként a csarnokok üzembe helyezése után – csúcsidőszakban – napi mintegy 13 köbméter vízfogyasztással számol. A cég használt akkumulátorokkal egyáltalán nem foglalkozik.

Az eseményen Tömöri Zsolt Sándor (Böszörményi Harmadik Oldal Egyesület) önkormányzati képviselő közölte azt is, hogy a használt akkumulátorokkal összefüggő tevékenységek lehetőségét szintén meg kívánják szüntetni. Ő egyébként sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a téma hangadói nem mentek el a fórumra, pedig kíváncsi lett volna a véleményükre, a kérdéseikre.
Az önkormányzat március végén határozatot fogadott el a Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) felülvizsgálatáról annak érdekében, hogy a település teljes közigazgatási területén megakadályozzák az akkumulátorok előállítását, tárolását, az elhasznált darabok feldolgozását, hulladékként történő tárolását. A HÉSZ-módosítás júniusban térhet vissza előterjesztésként a képviselő-testület elé.

Ratalics László 

További híreink
Bojt kinevelte jövőjét – ezzel elveszítette önmagát
Bojt kinevelte jövőjét – ezzel elveszítette önmagát
Az egykor módos, polgárosodó falu éppen azért kezdett kiürülni, mert a szülők többet akartak a gyerekeiknek.
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Bancsók Károly Tamás szerint a lemaradást nem lehet gyorsan ledolgozni, de már készülnek a rövid és középtávú tervek.
Új csapat, régi kastélykert, friss lendület Zsákán
Új csapat, régi kastélykert, friss lendület Zsákán
A kultúra és a sport együtt erősítheti a bihari település közösségét.
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Önkormányzati képviselőként továbbra is a helyieket szolgálja – írta.
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Gomolyfelhős napok következnek.
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Megszűnt a fokozott tűzveszély.
Elfogták a bojti birkatolvajokat
Elfogták a bojti birkatolvajokat
Öt állatot lopott el a két férfi.
Rendszámtáblákkal trükközött egy szerepi nő
Rendszámtáblákkal trükközött egy szerepi nő
Pechjére megállították a rendőrök.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Bancsók Károly Tamás szerint a lemaradást nem lehet gyorsan ledolgozni, de már készülnek a rövid és középtávú tervek.
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Sztrájkot is kilátásba helyeztek.
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Hatályba lépett a törvény.
Cipőt hív vissza az ALDI
Cipőt hív vissza az ALDI
Határérték feletti vegyi anyagok lehetnek benne.
Hirdetés
Hirdetés
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
A Debreceni Egyetem rektora beszélt a kötöttségekről.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Elhunyt a nemzet művésze
Elhunyt a nemzet művésze
A szitanyomat-technika jeles képviselőjének tartották.
Hirdetés
Hirdetés
Magyar Pétert bírálta a szlovák államfő
Magyar Pétert bírálta a szlovák államfő
Nem tartja jó retorikának a a nemzeti összetartozás napján tett kijelentést.
A Loki legjobbját portugálok szerződtetnék
A Loki legjobbját portugálok szerződtetnék
A debreceniek középpályása iránt komolyan érdeklődnek - írják.
Amerika legnépszerűbb csapata 53 év után bajnok
Amerika legnépszerűbb csapata 53 év után bajnok
Manhattanben vasárnap reggelig tartott az ünneplés.
Gazdaság
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.