COVID-19: vallomásra készül a megvádolt hajgyógyász

Nem vallotta magát bűnösnek és nem kívánt lemondani a tárgyaláshoz fűződő jogáról, ezért büntetőper kezdődik azzal az orvosi végzettséggel rendelkező 60 éves férfival szemben, aki 2021 márciusában a COVID-19 elleni védőoltások veszélyességéről posztolt a Facebook-oldalán; a rémhírterjesztéssel vádolt P.-Sz. Csaba ügyében április 2-án tartottak előkészítő ülést a Debreceni Járásbíróságon.
A weboldalán önmagára „hajgyógyászként” hivatkozó vádlott a 2021 februárjában elrendelt veszélyhelyzet idején bonyolódott videós okfejtésbe a limfociták, a vírustermelő sejtek, az mRNS-vakcina és a megbetegedés kapcsolatáról a közösségi médiában. Másnap azzal folytatta, hogy „aki fél, nyugodtan oltassa be magát, így legalább tudni, hogy nem rákban fog meghalni”.
A vád azt rója a debreceni lakcímmel rendelkező, de jelenleg Borsod-Abaúj-Zemplénben élő P.-Sz. Csaba terhére, hogy az akkor 500 követővel rendelkező Facebook-oldalán állított valótlanságok alkalmasak voltak a járványügyi védekezés akadályozására. Ezért 900 ezer forint pénzbüntetést indítványoztak ellene azzal, hogy törölje az ügyészség által sérelmezett internetes bejegyzéseket.

A férfi az előkészítő ülésen jelezte, nem ért egyet azzal, hogy bűncselekményt követett el, vallomásában pedig a szakmai álláspontját kívánja elmondani. Mint a védő megjegyezte, P.-Sz. Csaba a terhére rótt közlésekkel csak a szakmai legjobb tudása szerinti meggyőződését fejezte ki négy évvel ezelőtt. A vallomás május 12-én hangozhat el a Debreceni Járásbíróságon, ugyanis a büntetőper első tárgyalását erre a napra tűzték ki.
Rémhírterjesztés
337. § (1) Aki közveszély színhelyén nagy nyilvánosság előtt a közveszéllyel összefüggésben olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely a közveszély színhelyén alkalmas az emberek nagyobb csoportjában zavar vagy nyugtalanság keltésére, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Aki különleges jogrend idején nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely alkalmas arra, hogy a védekezés eredményességét akadályozza vagy meghiúsítsa, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
P.-Sz. Csaba – akit azóta több mint 10 ezren követnek a Facebookon – nem most kerül először a sajtóérdeklődés középpontjába, a 2000-es években a Heves vármegyei Egercsehiben háziorvosként dolgozott, amikor aláírásgyűjtés indult miatta.
Ratalics László









































