Jézus jeruzsálemi bevonulására emlékeznek Debrecenben

A keresztény világ számára a virágvasárnap különleges bibliai ünnep. A debrecenieknek néprajzi vonatkozású nap is, mely több mint tíz éve, összművészeti formában mutatja be Jézus diadalmas jeruzsálemi bevonulását barkaszentelés és ökumenikus liturgia kíséretében. Az idei virágvasárnapi programsorozat részleteiről a Svetits Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégiumban tartottak sajtótájékoztatót április 2-án – közölte az önkormányzat.
Papp László polgármester kiemelte, hogy idén már kilencedik alkalommal indulunk virágvasárnapi keresztútra március 13-án. Mint mondta, a menet a korábbi évekhez hasonlóan a Nagytemplom elől indul. – A délelőtti szertartások után, a templom falai közül kilépve, délután az ökumené jegyében a felekezetek egymással kéz a kézben indulhatnak el erre a csodálatos keresztútra, amely bár vallási, egyházi tradíciókat tekintve nagyon-nagyon régmúltban gyökerezik, de mégis a városi életben egy picit különleges alkalom. Tízéves lesz jövőre a városi keresztút gondolata, és én nagyon büszke vagyok arra, hogy Debrecen az a város, amelyik ebben a nagyon gyorsan változó, kicsit úgy érezzük sokszor, hogy az Istentől távolodó világban meg tudja mutatni, hogy a hit, a vallás, az Isten szeretete, Jézus feltámadása az mekkora erővel bír mindannyiunk számára – fogalmazott. Megjegyezte, a virágvasárnapi keresztútnak minden évben van egy központi gondolata, amely felé fordulnak. A korábbi években a család, a nemzet és a béke álltak a középpontban, az idei évben pedig a fiatalok felé fordul a figyelem.
Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke úgy fogalmazott, hogy nem csak ökumenikus szempontból fontos a keresztútjárás, hiszen a 21. század embere és a 21. század világa is keresztutat jár. A püspök arról is szólt, hogy a debreceni keresztút az legyen példamutatóan békességes, egymásra figyelő, az énekekben szólaljon meg az a tiszta hang és tiszta üzenet, amely áthatja a városunkat és a városunkon keresztül ezt a világot.
Kocsis Fülöp, a Hajdúdorogi Főegyházmegye érsek-metropolitája kiemelte: az idei keresztút főként a fiatalokat célozza meg. Azt szeretnék, ha minél több emberhez eljutna a hívószó. Az érsek-metropolita emlékeztetett: Krisztus értünk szenvedett, mert szeret bennünket. Hozzátette: az egyház nemcsak magyaráz, nemcsak tanít, hanem bevon. Hozzásegít ahhoz, hogy mi is éljük át ezeket az eseményeket. A misztériumjátékok, a liturgia, a rítus, a rituálék az egyházban mindig azt szolgálják, hogy az ember minél jobban bekapcsolódjék, szereplője legyen az eseményeknek. Kocsis Fülöp úgy fogalmazott a keresztútjárás nem Krisztus szenvedésének az enyhítésére van, hanem azért, hogy minél jobban megértsük a megérthetetlent. Ezért fontos, hogy minél többen induljunk el, tegyük meg ezeket a lépéseket, és ezáltal közelebb kerülhetünk Krisztushoz, ahhoz a szeretethez, amellyel az Isten szeret minket.
Krakomperger Zoltán, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye általános helynöke azt emelte ki, hogy szeretnénk megismerni, megszeretni és a gyakorlatba átültetni azokat az erényeket, amelyeket Krisztus tanúsított a történelmi keresztút járása során. Úgy fogalmazott, a kereszt nem agyonnyomni akar, mint terheinknek, megpróbáltatásainknak, szenvedéseinknek a szimbóluma, hanem a kereszt fel akar bennünket emelni a teljes szentháromság, Isten kimondhatatlanul boldog életközösségébe. Az elmélkedő keresztútjárás erre ad lehetőséget, erről szerezhetünk személyes tapasztalatot.
Bódor Edit, az esemény főszervezője tudatta, a keresztút hat állomást ölel fel: Kossuth tér, Dósa nádor tér, Régi Városháza, Csonkatemplom, Csokonai Teátrum és a Szent Anna Székesegyház. Ezeken a helyszíneken az egyházak képviselőivel felolvassák a keresztúttal kapcsolatos gondolatokat, mindemellett pedig olyan művészeti produkciókat is bemutatnak, amelyeket a városunkban élő alkotóművészekkel közösen állítottak össze.
Program
- 15.00 barkaszentelés és emlékezés Jézus jeruzsálemi bevonulására a Debreceni Református Nagytemplom előtt
A virágvasárnapi ünneplésben közreműködnek: a Debrecen Helyőrségi Zenekar, a Kuckó Művésztanya, Martin Brass Rézfúvós Együttes, a Főnix Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttes, a Forgórózsa Táncegyüttes, a Debreceni Hajdú Táncegyüttes, a Hortobágy Néptáncegyüttes, a Debreceni Népi Együttes és a Sol Oriens Kórus képviselői. - 15.30 városi keresztútjárás
A városi keresztút a történelmi egyházak püspökeinek vezetésével indul a Nagytemplomtól a Szent Anna Székesegyházig, érintve a következő állomásokat:
Kossuth tér (főnixmadaras szökőkút) – Szent István-szobor (Dósa nádor tér) - Régi Városháza – Csonkatemplom – Csokonai Teátrum – Szent Anna Székesegyház
Művészetükkel szolgálnak a Csokonai Nemzeti Színház színművészei - 18.00 zenés istentisztelet – Dominica Palmarum a Debrecen Helyőrségi Zenekar közreműködésével a Debreceni Református Nagytemplomban
Igét hirdet: Sajtos Szilárd alezredes, kiemelt, vezető tábori lelkész
Vezényel: Pál István őrnagy, karmester
A keresztút stációit az alábbi egyházak fogadják örökbe: Debreceni Baptista Gyülekezet – Debreceni Evangélikus Egyházközség – Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye – Debreceni Szent Háromság Magyar Ortodox Egyházközség – Hajdúdorogi Főegyházmegye – Tiszántúli Református Egyházkerület
A virágvasárnapi keresztúton szolgálatukkal közreműködnek:
- Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke
- Kocsis Fülöp érsek-metropolita, Hajdúdorogi Főegyházmegye
- Palánki Ferenc megyéspüspök, Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
- Asztalos Richárd igazgatólelkész, Debreceni Evangélikus Egyházközség
- Kiss János lelkipásztor, Debreceni Baptista Gyülekezet
- Krakomperger Zoltán általános helynök, Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
- Sipos Barnabás parókus, Debreceni Szent Háromság Magyar Ortodox Egyházközség
- Szarka Gergely parókus, Debreceni Görögkatolikus Parókia
- Zsoldos Tibor lelkipásztor, Debrecen Kistemplomi-Ispotályi Református Egyházközség
A keresztút állomásainál elhangzó művészeti produkciók mindig új elemmel gazdagítják az keresztutat. A keresztút stációit szimbolizáló hat helyszínen a Csokonai Nemzeti Színház színművészei tisztelik meg jelenlétükkel a debreceni ökumenikus keresztutat, és a szakrális ünnep üzenetéhez méltó művészi produkciókat adnak elő.





























