Óriási lehetőséget kapott a derecskei fiatal

Egy 17 éves derecskei, Debrecenben tanuló diák kapta azt az ösztöndíjat, amelyről Tóthné Timár Katalin, az AFS (American Field Service) debreceni körzetének elnöke dönthetett a közelmúltban. A történet előzménye, hogy Tóthné Timár Katalin 1997 óta tartó, kimagasló színvonalon végzett munkáját a nemzetközi cserediák-szervezet Galatti-díjjal jutalmazta 2024-ben. Ezzel a díjjal nemcsak a debreceni pedagógus tevékenységét ismerték el, hanem az AFS lehetőséget biztosított arra is, hogy a díjazott maga válasszon ki egy olyan tehetséges fiatalt, akit érdemesnek tart arra, hogy egy ösztöndíj keretében valamelyik külföldi országban töltsön három hónapot. Katalin végül Erdei Védát választotta. Döntését azzal indokolta, hogy két diák volt esélyes az ösztöndíjra, ám míg a másik jelöltje, egy 15 éves fiú még csak nemrég kezdett el önkénteskedni az AFS-nél, addig Véda és családja már évek óta aktívan részt vesznek a debreceni körzet életében.
Hét gyerek nyüzsgött a lakásban
– Védáék három éve fogadnak be diákokat, volt olyan is, hogy egyszerre két külföldi tanuló lakott náluk – mondta Katalin. – A családban egyébként öt gyerek él, közülük ketten örökbe fogadott gyerekek. Egyikük Véda, aki hároméves korában került a nevelőszülőkhöz. Van egy bátyja, akit szintén örökbe fogadtak, valamint egy másik bátyja és két kisebb testvére, akik a szülők vér szerinti gyermekei. Így, amikor befogadták a külföldi diákokat, egyszerre hét gyermek is nyüzsgött a lakásban. Véda anyukája ráadásul három évvel ezelőtt elveszítette a férjét, és azóta egyedül neveli a gyermekeit, ennek ellenére szívesen fogad be a családba olyan fiatalokat, akik az AFS segítségével szeretnék megismerni Magyarországot, ezen belül Debrecent.
– Kicsit gondolkoztam rajta, de azért hamar eldöntöttem, hogy szeretnék élni ezzel a lehetőséggel, amit nagyon köszönök Tóthné Timár Katalinnak – válaszolta Véda arra a kérdésünkre, hogy mit szólt, amikor megtudta, hogy megkaphat egy ilyen különleges ösztöndíjat. – Anyukámtól tudtam meg a hírt. Éppen aludtam, amikor feljött a szobámba, és közölte, hogy én lettem a kiválasztott. Nagyon meglepődtem, de ez egy olyan hatalmas lehetőség az éltemben, amire örömmel mondtam igent. Védának a döntés meghozatalát követően még egy kiválasztási folyamaton is végig kellett mennie, az AFS ugyanis szigorú feltételekhez köti, hogy ki vehet részt egy-egy ilyen programban. Budapesten, egy kétnapos tréningen többedmagával mérték fel az alkalmasságát, például azt, hogy tud-e csapatban dolgozni, milyen a kommunikációs képessége, könnyen teremt-e kapcsolatokat, hogyan viselkedik idegen társaságban. Különböző nehézségek elé is állították a jelölteket, így vizsgálták azt is, hogy hogyan tud megoldani például egy olyan helyzetet, amikor eltéved egy idegen országban, és csak magára számíthat.
– Nagyon fontos, hogy Véda gyorsan be tudjon illeszkedni, hiszen egy három hónapos ösztöndíjat nyert el – magyarázta Katalin. – A tréningen nagyon jó eredményeket ért el, így immár semmi akadálya, hogy ősszel el is utazzon. Az már biztos, hogy szeptember elejétől november végéig Olaszországban tanul majd, de az még nem dőlt el, hogy az ország melyik részében, és így azt sem derült még ki, hogy melyik ottani fogadócsaládhoz kerül.
Tanulás, munka, sport
Véda jelenleg a debreceni Magiszter Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola diákja. A tanulás mellett munkát is vállal: az Aquaticum Mediterrán Élményfürdőben csúszdakezelőként és medenceőrként dolgozik, de szeretné elvégezni az úszómesteri tanfolyamot is. A sportra is szán időt, Derecskén a helyi kézilabdacsapatban játszik. Jövőre érettségizik, és úgy tervezi, hogy később is szeretne a sporttal foglalkozni, szívesen lenne kézilabdaedző vagy akár személyi edző. Katalin ugyanakkor megjegyezte: az ösztöndíj többek között arra is kiváló alkalom, hogy kinyissa a világot azok előtt a fiatalok előtt, akik lassan a pályaválasztás előtt állnak. – Szerintem Véda is sok mindent egészen máshogy lát majd, ha visszatér Olaszországból, és mire túljut az érettségin, elképzelhető, hogy olyan irányba szeretne továbbtanulni, amit most még esetleg el sem tudna képzelni.
Nagyon várom már, hogy elutazhassak – így Véda. – Új embereket, új ízeket ismerhetek meg, gyakorolhatom az angol nyelvet, és addigra olaszul is elkezdek tanulni, hogy ott fejleszthessem tovább a tudásomat. Kis félsz azért van bennem, mert ugyan Olaszország nincs messze, de azért mégis egy másfajta kultúrába, más mentalitással élő emberek közé csöppenek majd. Néha kicsit elbizonytalanodom, hogy jó döntést hoztam-e, de olyankor anya mindig megerősít benne, hogy ez valóban egy kiváló lehetőség a számomra.
Visszaadni valamit a sok szeretetből
Véda elmesélte azt is, hogy később, ha önálló életet kezd, szintén szívesen fogadna be külföldi cserediákokat, sőt azt mondja, mindenképpen lesz majd örökbe fogadott gyereke, mert szeretne valamit másnak visszaadni abból a sok szeretetből, amit ő kapott az eddigi élete során. „Nagyon jó érzés, hogy engem befogadtak, és remélem, hogy valamikor én is meg tudom majd menteni egy gyermek életét azzal, hogy magamhoz veszem.” – fogalmazott.
Búcsúzóul Tóthné Timár Katalin elmondta, hogy az AFS debreceni szervezete gőzerővel dolgozik azon, hogy fogadócsaládokat keressen azoknak a diákoknak, akik majd ősszel érkeznek egy teljes évre Debrecenbe. De előtte még májusban egy hónapra Indiából jönnek tanulók Magyarországra: az első két hétben hazánk különböző tájaival ismerkednek, utána pedig valószínűleg debreceni fogadócsaládoknál is laknak majd, és persze iskolába is járnak. Az elmúlt években a program egyik csúcspontja az a nemzeti est volt, ahol a debreceni önkéntesek és a cserediákok közös szervezésében a saját országukat mutatták be, és nem utolsó sorban az indiai ízekkel is megismertetették a résztvevőket.
Takács Tibor































