Kína bejelentkezett Egyekre


A kínai gazdaság szédítő méreteihez képest aligha tűnik többnek egy porszemnél a Hajdú-Bihar megyei Egyek. A település polgármestere azonban úgy jött haza a Távol-Keletről, hogy jó esély van rá, a kínaiak nemcsak szétnéznek, hanem be is fektetnek a Tisza-parti faluban.
Kína nem álom, hanem lehetőség – ez a mondat többször is elhangzott azon a május 20-i találkozón, amelyet Egyek polgármestere, Miluczky Attila tartott a balmazújvárosi járás települései vezetőinek. Az önkormányzati étterem falai között saját fotókkal és videófelvételekkel illusztrált élménybeszámolót tartott, de a képek mögött konkrét számok, tervek, helyi lehetőségek húzódtak meg.
A Cívishírt is meghívta az eseményre a polgármester, aki az előadás után részletesen is nyilatkozott portálunknak a nem mindennapi útról – egy olyan útról, amely akár fordulópont lehet Egyek gazdasági életében.
A kapcsolat nem új, csak mélyül
Miluczky Attila a magyar gazdasági küldöttség tagjaként járt a Sárga-tenger partvidékén, ahol mintegy harminc kínai üzembe nyertek betekintést. Az utat kínai üzleti partnerek kezdeményezték és szervezték – nem puszta udvariasságból, hanem stratégiai céllal. A cél ugyanis az, hogy Kína erősítse jelenlétét az Európai Unióban, és ebben a nyitásban a magyar vidék, azon belül is Egyek egy személyes kapcsolat révén potenciális partnerré lépett elő. A mintegy öt és félezer lakosú Tisza-menti településen ugyanis már több alkalommal járt kínai üzletember, potenciális befektető. Mostanra érkezett el azonban az idő arra, hogy a kapcsolatot szorosabbra fűzzék.
– A kínaiak célja az volt, hogy személyesen győződjek meg arról, miben gondolkodnak, milyen technológiákat alkalmaznak, hogyan lehet ezeket adaptálni. Nem akarják ránk erőltetni a terveiket – magyarázta a polgármester. – Látni akarták, hogy az, amit hoznának, mennyire hasznos és elfogadható a helyieknek.
Miluczky Attila elmondása szerint már 13 éve kapcsolatban van egy kínai tolmáccsal, akinek segítségével több kínai üzletember is járt Egyeken. Volt, aki vásárolt is ingatlant a településen – nem az ipari parkban, hanem egy olyan telket, amely elhelyezkedése miatt elnyerte a tetszésüket. Ezek az első lépések, de a cél az ipari park – és azon keresztül a munkahelyteremtés.
– Aprólékosak, nagyon figyelnek a részletekre, és uralják is a azokat. Egyekre egy konténerházat már felállítottak irodának. Tesztelik, tevékenységük számára mennyire megfelelő a klíma, a környezet, hiszen ők fokhagymaültetvényben gondolkodnak, és az általuk a településünkön megvásárolt ingatlanon már próba-fokhagymaültetvényt is létrehoztak – mondta a polgármester.
A kínai partner két fő gazdasági lába a konténergyártás és a fokhagymatermesztés. És nem csak tervezik: a konténergyártó cég már jelezte, hogy két hektárt vásárolna az ipari parkban.
Konkrét lehetőségek
Az utazás során Miluczky Attilának figyelmét három mezőgazdasági és egy ipari technológiai megoldás ragadta meg különösen, amelyek szerinte a leginkább hasznosíthatók Egyeken.
Az üvegházi, fóliás növénytermesztés, amely a napenergiát kiválóan hasznosító, különleges, félig lapított ívű fóliasátrakban történik. Fekete hőtároló elemek, szenzorvezérelt klímaszabályozás, automatikusan betakaródó fóliák – mindezek lehetővé teszik, hogy az itthoninál magasabb értékű termékeket is biztonságosan termesszenek. A polgármester szerint ez áttörést hozhat: – Sokkal jövedelmezőbb, mint a hagyományos búza, napraforgó vagy kukorica – tette hozzá.
A már említett fokhagymatermesztésben is nagy lehetőségeket lát a faluvezető. Jártak a kínai „fokhagymavárosban”, Jiningben, ahol 484 fokhagymafajtát termesztenek. Onnan a napokban már ellátogatott egy szakember Egyekre. A gazdasági delegációnak bemutatták a fokhagyma-feldolgozó gépeket gyártó üzemet is; ez a partner is érdeklődött az egyeki lehetőségek iránt. Utána a fokhagyma-feldolgozó gyárban jártak, ott évente 800 ezer tonna fokhagymát dolgoznak fel, és a világ legnagyobb élelmiszercégeinek szállítják, mégpedig a cégek megjelenítésének megfelelő csomagolásban.
Miluczky Attilára nagy hatással volt a teljesen automatizált csirkefarm, amit ugyancsak adaptálhatónak lát Egyekre. Az 1500 négyzetméter nagyságú és naponta ötvenezer tojást termelő üzem működéséhez egyszerre elég egyetlen ember. Automata etetés, szállítószalag, zene az ólakban, különleges fajtájú kínai tyúkok, kivételes higiénia. A polgármester szerint ilyen beruházás egyedi lehetőséget teremtene az önkormányzatnak és a helyieknek.
A konténergyártásban rejlő potenciál külön figyelmet érdemel. A naponta ezer darab konténerházat előállító cég már felvette a kapcsolatot a helyiekkel. A tulajdonos az egyeki ipari parkban két hektárt szeretne megvásárolni.
Nem „olcsó” Kína
A kínai iparról alkotott közkeletű sztereotípiákat is igyekezett árnyalni a polgármester. Egy használtgumi-feldolgozó üzem például nemcsak a legmodernebb technológiával működik, de a falai tűzálló bevonattal vannak ellátva, és a környezetszennyezést jelző szenzorai összeköttetésben vannak az országos környezetvédelmi hatóságokkal.
– Ha a hatóságnál kétszer kigyullad a piros lámpa, lakat kerül a gyárra – érzékeltette a kínaiak környezetvédelem iránti elkötelezettségét Miluczky Attila. – Ezt tapasztalva úgy látom, az újrahasznosításban is lenne lehetőség Egyeken.
A kínai fizetésekről szólva elmondta: a bérszínvonal már-már eléri a magyart, de az ottani életvitel miatt abból többet is tudnak vásárolni, megtakarítani. A gyártósorokon nagyrészt robotok dolgoznak, hibátlanul.
A beszélgetés végén a polgármester egy kulturális megfigyelést is megosztott: – A kínaiak nagyon büszkék a hatezer éves kultúrájukra. Minden döntés, amit meghoznak, ebbe a szellemiségbe ágyazódik, ezt szeretnék közvetíteni a világnak. Ez az egyik kulcsa annak, miért lett Kína az elmúlt húsz év gazdasági nyertese. Kína egyébként egyenlő húsz Németországgal – hússzoros a területben és a népességben, az egyenlőségjel a technikára és a technológiára vonatkozik. Az, hogy ebből Egyek is részesedhet, nem illúzió: lehetőség!
– CH –









































