Téglás: így nevel közösséget egy város

Gyermeknapot tartottak Tégláson május 25-én, ám a szokásosnál jóval többről volt szó, mint néhány ugrálóvárról és cukorkaszórásról. A város főtere és környezete ezúttal nem csupán egy rendezvény, hanem maga Téglás elevenedett meg gyermekiszem magasságból. A helyi önkormányzat, a civil szervezetek és az intézmények összefogtak, hogy megmutassák: ez a város egy élhető, sokszínű, összetartó közösség, ahol a legkisebbeknek is van helyük, sőt, szerepük.
A program ötletgazdája Szabó Csaba polgármester volt, aki – nem először – nemcsak a település ügyeit tartja szem előtt, hanem annak jövőjét is. És a jövő a gyerekeknél kezdődik. A gyermeknap ennek szellemében nemcsak ünnep, hanem értékközvetítés és közösségépítés is volt. A városvezetés fontosnak tartja a civil szervezeteket, a tevékenységüket – az idén minden eddiginél több támogatás jutott a civileknek.
Jurta, palacsinta, fészek
A Cívishírt Kerekes-Bíró Éva kulturális referens vezette végig a programkavalkádon. Az élmények sora a Turáni Sólyom Hagyományőrző Egyesület jurtájában kezdődött, ahol honfoglaláskori öltözetben meséltek gyerekeknek a közel1200 évvel ezelőtti idők játékaikról és az akkorigyerekek életéről. Innen egyenesen a Téglási Alkotóműhelyhez vezetett az út, ahol gyöngyfűzés és fagyöngyös alkotás várt minden apró kézre. Az elkészült műveket természetesen haza is vihették az ifjú alkotók.
A Bek Pál Kertbarátkör ivólevet, a Bekapcsollak Téglás Egyesület lekváros palacsintát kínált – méghozzá nem is keveset. Közben a Téglási Teátristák zenés-gyermek táncházat tartottak, félóránként újabb és újabb lendülettel, Sáreczki Gyula és Kiss-Dankó Katalin vezetésével. A legnagyobb játékteret a Bárczay Anna Városi Óvoda foglalta el: festés, ügyességi játékok, labirintusos kincskeresés, és még sorolhatnánk.
A helyi könyvtárosok csillámtetoválással, a családsegítő szolgálat napellenzős simléderek készítésével készült – alkalmazkodva a napsütéshez.
A program egyik legnépszerűbb eleme a vadásztársaság standja volt, ahol a gyerekek megtanulhatták felismerni az állatok nyomait, fészkeket tanulmányozhattak, sőt, ízelítőt kaptak abból is, hogyan vigyáznak a vadászok a természet egyensúlyára. Ott a hagyományos kapros dübbencs és lekváros kalács kínálása mellett gumicsizmadobó-versenyt is rendeztek.
A bölcsődei stand a legkisebbeknek nyújtott kikapcsolódást nagy mozgásos játékokkal. Ezek az utóbbi évek városfejlesztésének részeként kerültek Téglásra, most pedig mobil formában is helyet kaptak a téren. A helyi sportegyesület focis ügyességi játékokat hozott, amelyeknél nem egy szülő is elgondolkodhatott: lehet, hogy épp most rúgott bele először a labdába egy jövőbeli tehetség?
A Hajdú Közlekedésbiztonsági és Mentő Egyesület komoly bemutatóval érkezett: tűzoltóautó, quad, mentési gyakorlatok. A gyerekek felmászhattak a járművekre, kipróbálhatták a sisakokat, de ami még fontosabb, megtanulhatták, hogyan kell szakszerűen újraéleszteni egy bajba jutott embert. Egy baba formájú gyakorlóbábu segítségével saját kezükbe vehették az életmentés alapjait – szó szerint.
A háttér biztosítását a polgárőr egyesület látta el, zavartalanul, professzionálisan, a tőlük megszokott jelenléttel.
A rendezvény végén a multifunkciós közösségi ház vetítőtermébe vonultak be kicsik és nagyok, hogy megnézzék a Bogyó és Babóca című mesefilmet. Nosztalgikus pillanatok ezek, amikor a szülők újra felfedezik, milyen érzés moziban ülni, mesét nézni, együtt lenni.
A téglási gyermeknap tehát több volt, mint esemény. Egy tudatos városi identitásformálás, ahol a legkisebbek is megérezhetik, mit jelent közösséghez tartozni, mit jelent egy városért élni, benne felnőni – és talán egyszer majd tovább is építeni azt. Mert aki gyerekként boldogan szaladgált a főtéren, az talán felnőttként is visszatér – már nem játékkal, hanem felelősséggel. És Téglás ezt nagyon is jól tudja.







































