Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Olyan Fidesz-kritikus standupot „nyomott”, hogy a debreceni közgyűlés csak nézett

Cívishír | 2024. 08. 30. | 16:53:17
Máskor is szeretettel várjuk! – reagált Papp László.
Olyan Fidesz-kritikus standupot „nyomott”, hogy a debreceni közgyűlés csak nézett
Lukács Zsolt igazi „thug life” életérzést hozott. Idősebb olvasóinknak: Lukács Zsolt természetesen nem napszemüvegben és spanglival a szájában jelent meg. Amit látnak, az a mi fotómontázsunk, egy, a menőségre utaló, a fiatalabbak számára ismerős mémet idézünk fel ilyen módon. (Fotó: Cívishír-montázs)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Színes képzelőerővel, bátorsággal, jó szónoki képességekkel megáldott szereplők híján kevés emlékezetes mozzanatot jegyezhettünk az ősszel kifutó önkormányzati ciklus közgyűléseiből. Gondola Zsolt Zoárd hozzászólásai nyomokban felvillantottak ezekből valamennyit (főként humort), míg Papp László polgármesteri szerepfelfogásából adódóan mindenkinek szeretne megfelelni. Varga Zoltán egy időben előszeretettel nyomasztotta zsurnalizmusba oltott populizmussal a közgyűlés tagjait, amelyet a cinizmus összes regiszterén képes volt mély átéléssel előadni. De aztán ráunt, alig hallatja baritonját. Közgyűlési tudósítóként tehát megtanulta az ember értékelni a múltat: Kósa Lajos ellenzéket ekéző, maratoni, a valóságot trükkös csúsztatásokkal felhabart, kabaréelemekkel tűzdelt szónoklatait, amelyek arra a hétre kiváltották a Fábry-show-t. Vagy Ágoston Tibort, aki általánosságban nagyon nem kedvelte a cigányságot, a zsidóságot, de ezt úgy adta elő, hogy az úri szalonokban is megnyalhatták utána a tíz ujjukat…

Az asztrofizikától Szijjártóig

Azonban augusztus 29-én üstökös húzott át a szellemi szürkületen: nagydarab volt, bemelegítős, hátul kopaszodó – és debreceni. Dr. Lukács Zsolt az akkumulátorgyárak miatti aggodalmak jegyében zajlott közmeghallgatás keretében kért szót, majd a mikrofonnal a kezében a városvezetés asztala felé indult. Volt, aki ijedten markolt a székkarfába – vannak itt teremőrök?!

Doktor Lukács ekkor jelezte, kíváncsi emberként sok minden érdekli az „asztrofizikától az élet biológiai alapjaiig”, most viszont két „politikai természetű kérdést szeretne feltenni a polgármester úrnak”. – Két kérdés, amelyeken el szoktam gondolkodni, s Ön a Fidesz egyik prominens politikusaként, úgy gondolom, tud ezekre válaszolni – hangzott el. A városvezetés úgy tekintett rá vissza, mint akik jelenést látnak.

„Az Önök 2010 előtti politikai magatartása finoman szólva sem korrelál a 2010 utáni politikai magatartásához a multinacionális nagytőke magyarországi beruházásainak ügyében. Emlékezzünk vissza, hogy 2008-ban Gyöngyösön az indiai Apollo Tyres szeretett volna gumigyárat építeni. Akkor Szijjártó Péter szót emelt a beruházás ellen, a helyi Fidesz pedig népszavazást kezdeményezett, mondván, a gumigyár környezetszennyező. Szijjártó Péter még egy papot is odavitt, aki szenteltvízzel megáldotta a területet. Ennek hatására az Apollo Tyres visszavonult. A slusszpoén, hogy 2014-ben az Önök kormánya 7 milliárd forintos támogatást* adott ugyanennek a cégnek a gyöngyöshalászi beruházására. Tehát amit Gyurcsány Ferencék akartak megcsinálni, azt nemzetárulásnak minősítették, amit már Önök tettek meg, azt bölcs politikai döntésnek, amire az országnak szüksége van.” 

Dr. Lukács eredetileg sem tűnt megilletődöttnek. Még inkább lendületbe jött

„Vagy említhetném Ven Csia-pa kínai miniszterelnök 2008-as magyarországi látogatását Gyurcsány Ferenc meghívására, a gazdasági kapcsolatok bővítése érdekében. A Fidesznél erre azt mondták, hogy hazaárulás, kommunistákkal nem tárgyalunk, Balog Zoltán későbbi emberierőforrás-miniszter úr tibeti zászlókat lengetve tüntetett a Kossuth téren Szijjártó Péterrel közösen. Vagy amikor Gyurcsány Ferenc aláírta a gázszerződés meghosszabbítását az oroszokkal, és Orbán Viktor a Magyar Demokrata 2007. január 3-i számában úgy nyilatkozott, »Tegyük világossá: nem akarunk a Gazprom legvidámabb barakkja lenni!«. Adódik a logikus kérdés, hogy amit Önök akkor hazaárulásnak minősítettek az MSZP-SZDSZ kormány részéről, akkor 2010 után az miért lett bölcs, nemzetépítő döntés? Én ezt nem értem, a formális logika szabályai szerint Önök valamikor nem mondtak igazat: vagy 2010 előtt, vagy 2010 után, de valamikor semmiképpen sem mondtak igazat. Felvetődik a kérdés: most miért higgyünk Önöknek? Ez az egyik kérdésem.”

Lukács Zsolt az augusztus 29-i közgyűlésen (Fotó: Debrecen.hu)

Majd dr. Lukács – a papírformának megfelelően – a második számú kérdéssel folytatta

„Polgármester Úr művelt ember, 2014 óta vezeti a várost, ismeri a magyar közigazgatást, jogász, ráadásul gyakorló jogász is volt, tehát ismeri a hazai jogrendszert. És művelt emberként látja azt, hogy az államigazgatás 1989 óta rohad, de az utóbbi két-három évben egyre inkább esik darabokra. Látjuk a MÁV-ot, Lázár János miniszterként két év alatt nagyobb káoszt okozott, mint az elmúlt 200 év, amióta vasút létezik Magyarországon. Az egészségügy szintén haldoklik. Most nem akarok Magyar Péter kórházi dzsemboriaira hivatkozni. Inkább azt mondanám, Jászberényben tavaly óta nem lehet este és hétvégén szülni, Egerben megszűnt a szemészeti ügyeleti szakellátás, Békéscsabán, ha jól tudom, leállt a gyermektraumatológiai ellátás**, a szolnoki kórházban megszüntették az urológia osztályt. A szociális szféra, a közösségi közlekedés, a rendészet… Tavaly két hónapra leállt a nyomkövető rendszer, nem tudták, hogy a házi őrizetesek éppen hol vannak. Egy pedofil futballedző emiatt megszökött. Idén márciusban a határrendészeti rendszerek omlottak össze többször. A minap jártam a Budai Ézsaiás utcai Debreceni Rendőrkapitányságon, ahol áldatlan állapotok vannak, az épületet a szentlélek tartja össze. A takarítószert a rendőrök veszik, és megdöbbenve tapasztaltam, hogy nincs internetelérés a számítógépeken – az Úr 2024. esztendejében. Érdekes.”

– Az államigazgatás minden egyes aspektusának pusztulását látva, mint jogászt, polgármestert, szakembert kérdezem, biztosak benne, hogy a magyar államigazgatás középszintű területi egységei képesek megbirkózni ekkora feladattal, amit öt-hat veszélyes üzem működése jelent? – ért a kérdés és a járkálás végére dr. Lukács, aki debreceni Eminemként „beefelve” Szijjártó külügyminisztert, megérdemelt taps kíséretében a kijárat felé húzódott.

A polgármester nem diabolizál

Aki azt hitte, hogy a megszólított fideszes polgármester csatakiáltásszerű sorosügynöközésbe kezd, szerencsére tévedett. – Hasonló színes előadást ritkán hallunk a debreceni közgyűlésen, szeretettel várjuk máskor is! – reagált Papp László. Kiengedtek a székkarfát markoló kezek. 

– Az ember alapvetően a saját nyilatkozataiért, tevékenységéért vállalhat felelősséget. Magam viszonylag régi bútordarab vagyok a városházán. 1998-ban kezdtem a politikai pályafutásomat, s ahogy említette, 2014 óta vagyok polgármester. Akkor azzal a programmal kaptam bizalmat a debreceniektől, hogy mivel szükséges, ezért helyezzük új alapokra a város gazdaságát. Tíz évvel ezelőtt egy, az akkori viszonyokhoz képest viszonylag jól fejlesztett települést vehettem át az elődömtől, Kósa Lajostól. Egyetlen területet éreztem gyenge láncszemnek, a gazdaságot. Ezt a programot hajtom végre, s úgy gondolom, 2026-2027-re a folyamat lezárulhat – vezette fel a válaszadást a polgármester, majd utána arról beszélt, hogy az ő nyilatkozatai „abszolút kiszámíthatók és visszaellenőrizhetők”.

„Az aktuálpolitikai kérdések alakulásáról – folytatta – sokat vitatkozhatnánk, szerintem nem volt helyes 2010 előtt a külföldi tőkét diabolizálni, ahogy most sem tartom ördögtől valónak a külföldi tőkebeáramlást” – mondta.

Nem volt helyes 2010 előtt a külföldi tőkét diabolizálni – mondta Papp László (Fotó: Papp László/Facebook)

A magát korábban városmenedzserként meghatározó politikus megjegyezte: az ő politikai krédója Debrecen gazdasági megerősítése, márpedig ebben vannak sikereik, utalt a 2014-hez képest több mint megháromszorozódó iparűzési-adóbevételre vagy arra a 90 milliárd forintra, amit a debreceni kkv-szektor nyert el a 2014-2020-as uniós ciklusban. – A jelenlegi kereteknél nagyobb iparfejlesztést én nem tervezek. Másra koncentrálnék a következő öt évben. A gazdaság területén megtermelt eredményeket szeretnénk minél jobban visszaforgatni a debreceni polgárok javára. Szerintem ebben hiteles vagyok, mert nem mondtam mást tíz, de tizennégy évvel ezelőtt sem. Ha a debreceniek egyszer úgy döntenek, hogy köszönjük szépen, ezt nem kérjük tovább, akkor azt is tudomással fogom venni. Most június 9-én nem így döntöttek – korteskedett.

Evolúció és szürkevíz

A második kérdésre sem válaszolt rövidebben. – Jogászként és gyakorló politikusként úgy látom, hogy soha nem lehet megelégedni a tudásunkkal. A fejlődés, a jogi, a gazdasági környezet alakulása mindig új kihívásokat hoz a felszínre. Az „akkumulátor-ügyekben” nagyon sok negatív, az emberek álláspontját befolyásoló példát láthattunk. Számunkra ezek egyben tanulságok, következtetések levonására, problémák kiküszöbölésére alkalmas esetek voltak egy-egy gyár beindítása, működés-építésének engedélyezése során. Látom a hatóságoknál az „evolúciós folyamatot”, aminek az eredménye, hogy a debreceni kormányhivatal sokkal-sokkal szigorúbb feltételek mentén engedélyezi az ilyen típusú tevékenységeket. Ha felhozhatok ilyen önző szempontot, én is itt élek és nem akarok rosszat a gyerekeimnek. A város jövőjét jobbítandó szerződtem erre a feladatra, építeni akarom Debrecent, nem rombolni – hallhattuk. 

Papp László válaszol Lukács Zsoltnak (Fotó: Cívishír)

Azt mondta, a 2023 januári botrányos közmeghallgatás élete egyik legemlékezetesebb eseménye, amely során kiderült, a hatóságoknak és az önkormányzatnak akadnak megoldandó feladatai… Egyebek mellett ezért kezdték el a szürkevíz-felhasználás beépítését a technológiai folyamatokba. Ezek a nagy vízigényű vállalatok – jelentette ki – túlnyomó részben tisztított szennyvizet fognak használni – a technológia és a tudás megvan.

– Arra szerződtem, hogy a hatóságokkal együtt mindent megtegyünk a debreceniek biztonságáért. Ebben nincs pardon. Nem a vállalatok érdekeit képviseljük, hanem a helyi polgárok érdekeit. Az én megítélésem szerint képesek vagyunk megbirkózni ezzel a feladattal, ezen fogunk dolgozni – szólt a válasz Lukács Zsoltnak. 

Ratalics László 

*Az Átlátszó cikke szerint nem 7, hanem mintegy 30 milliárd forint állami támogatást nyújtott a magyar kormány az Apollo Tyres számára a gyárépítéshez.
** Szegeden állt le idén áprilisban a gyermeksebészeti és traumatológiai ellátás, nem Békéscsabán.

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
A hőség átírta a forgatókönyvet.
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Környezetszennyezés történt a debreceni gyárban.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
A 2024-es debreceni balesetben hárman hunytak el; megvolt az első tárgyalási nap.
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
A leköszönőket elbúcsúztatták.
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
A rendőrség szemtanúk jelentkezését várja.
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
A debreceni önkormányzat kiírta a közbeszerzési eljárást.
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
Izgalmas meccsek, közösségépítés a HUNÉP labdarúgó-tornáján.
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Karbantartást végez a szolgáltató.
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
A rendőrség lezárta a nyomozást.
Ügynökakták: benyújtották a törvényjavaslatot
Ügynökakták: benyújtották a törvényjavaslatot
Törlesztenének egy nagy adósságot.
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Létrejön az Egészségügyi Minőségellenőrzési Hatóság
Létrejön az Egészségügyi Minőségellenőrzési Hatóság
Hegedűs Zsolt a szakdolgozók bérrendezéséről is beszélt.
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
Kezdődhet a közmédia teljes átalakítása
Kezdődhet a közmédia teljes átalakítása
Elfogadták a törvénymódosítást.
Kézfej, emberi arc, csontok egy beteghordozó lakásában
Kézfej, emberi arc, csontok egy beteghordozó lakásában
Elrendelték a férfi bűnügyi felügyeletét.
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Az sem lenne baj, ha az új államfő kormánytag lenne - mondta.
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Szoboszlai ruházatából a rendőrség is gúnyt űzött
Szoboszlai ruházatából a rendőrség is gúnyt űzött
Sokan hajmeresztőnek nevezték az outfitjét.
Mesterséges kómában van Bonnie Tyler
Mesterséges kómában van Bonnie Tyler
Sürgősségi bélműtéten esett át.
Rekordbevétellel debütált a Michael Jacksonról szóló film
Rekordbevétellel debütált a Michael Jacksonról szóló film
217 millió dollár egyetlen hétvége alatt.
80 éves Ed O'Neill
80 éves Ed O'Neill
Al Bundy-ként vált világhírűvé.
A '90-es évek „legjobb nője” felett is eljárt az idő
A '90-es évek „legjobb nője” felett is eljárt az idő
Rövid idő alatt a legkeresettebb modell lett.
Taylor Swift még mindig a dobogó legfelső fokán
Taylor Swift még mindig a dobogó legfelső fokán
Hatodik alkalommal lett az év legsikeresebb előadója.
Körözi a rendőrség Molnár Gusztáv színészt
Körözi a rendőrség Molnár Gusztáv színészt
Reagált a történtekre. +Videó.
Ezrek búcsúztatták Brigitte Bardot-t
Ezrek búcsúztatták Brigitte Bardot-t
Koporsóját a Földközi-tengerre néző családi kriptában helyezték el.
Huszonöt évvel ezelőtt hunyt el Zámbó Jimmy
Huszonöt évvel ezelőtt hunyt el Zámbó Jimmy
Sokan máig nem hiszik el, hogy véletlenül főbe lőtte magát.
Hirdetés
Hirdetés
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
A hőség átírta a forgatókönyvet.
Hirdetés
Hirdetés
Ügynökakták: benyújtották a törvényjavaslatot
Ügynökakták: benyújtották a törvényjavaslatot
Törlesztenének egy nagy adósságot.
Hirdetés
Hirdetés
Kaposvári programok, játékok és a tudatos részvétel
Kaposvári programok, játékok és a tudatos részvétel
Hogyan marad a részvétel átlátható, biztonságos és tudatos mindenki számára?
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Gazdaság
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.