Mezősas gyors volt – nem kell pénzt visszautalni
Meglepte az önkormányzatokat a Magyar Államkincstártól szeptember elején kapott levél, amelyben az állt, hogy a TOP Plusz támogatásra kiutalt előleget fizessék vissza, mégpedig igen rövid, ötnapos határidővel.
Az üggyel kapcsolatban a Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzatához fordultunk kérdésekkel. A Vármegyeháza sajtóreferense megerősítette a Cívishír értesülését a támogatási előleg visszafizetéséről, majd arról tájékoztatott, hogy a pályázat kedvezményezettjei nem egy, hanem két körben kaptak tájékoztatást az előleg visszafizetéséről, mégpedig szeptember 9-és szeptember 16-án. A visszafizetésről – írta a sajtómunkatárs – egy 2021-es kormányrendelet határoz, tehát nem újkeletű a jogszabály. A tájékoztató levélben az állt, hogy amennyiben a pályázat kedvezményezettje az említett jogszabály hatálya alá esik, és nem nyújtott be a támogatási összeg 10 százalékát meghaladó kifizetési kérelmet, köteles visszafizetni az előleget. Bár mindkét levél tárgya tájékoztatás, azok – tartalmukat tekintve – többek annál, hiszen a szeptember 9-én kelt levélben ötnapos határidő szerepel, továbbá feltüntették a Magyar Államkincstár bankszámlaszámát is, ahová a fel nem használt előleget kötelesek visszautalni. A jogszabály minden olyan településre vonatkozik, amelyek a TOP Plusz projektekben előleget vettek igénybe. A visszafizetés összege azonban attól függ, hogy a pályázat nyertese hol tart az adott beruházás megvalósításában. Egyik levélben sem szerepelt, hogy szankcionálnák a fel nem használt előleget vissza nem fizetőket.
A visszakért támogatásról azonban nem kell lemondani a nyerteseknek, a második levél ugyanis már leírta, hogy a kedvezményezettek ismételten igényelhetnek előleget az elfogadott likviditási tervük alapján.
– Ez nem újkeletű kormányrendelet, csak éppen eddig nem alkalmazták – világította meg a Magyar Államkincstártól kapott levelek hátterét Tóth József, Polgár polgármestere. Itt a hónapokkal, de egyes esetekben már egy évvel ezelőtt, a TOP Plusz pályázatokra utalt pénzekről van szó. A kormányrendelet szerint, ha egy éven belül nem kezdődik meg a felhasználás, például előleglehívással, akkor egy év elteltével a kincstár számlájára vissza kell utalni a pénzt. Az erről szóló levelet kapta meg szeptember 9-én a pályázatban érintett összes önkormányzat. – A levél átvétele utáni napon a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) értekezletén jeleztem, hogy ez a visszautalás váratlanul érte az önkormányzatokat, még akkor is, ha csupán azokra a beruházásokra vonatkoznak, amelyek még el sem kezdődtek vagy a teljesítés még nem ért el egy bizonyos szintet. Polgárnak sajátságos a helyzete: a levelet megkaptuk 9-én, 14-én vissza kellett volna utalni az összes pályázatunk valamennyi előlegét, de az egyiknél már megvolt a közbeszerzési eljárás, aláírtuk a kiviteli szerződést, jogosultak voltunk a támogatás felhasználására, és 18-ig el kellett volna kezdeni a kifizetést a vállalkozónak. Levélben kértem a vármegyei közgyűlés elnökét, járjon el a kincstárnál és az irányítóhatóság vezetőjénél, hogy ne kelljen visszafizetnünk a pénzt, amit egy bő héten belül újra meg kellett volna igényelnünk. Ebben a közgyűlési elnök korrekten eljárt, megoldódott a problémánk. Egy másik pályázatunk előlegét, 135 millió forintot visszautaltunk – részletezte Tóth József, Polgár első embere.
Jónéhány polgármestertől megkérdeztük, hogy a településének mennyit és mikor kell/kellett visszafizetni. Többen nem akartak nyilatkozni, néhányan azonban adtak tájékoztatást, igaz szűkszavúan.
Kiss Tibor, Sárrétudvari polgármestere annyit mondott, hogy egyelőre tájékozódnak, várják a konkrétumokat, és most úgy tűnik, a visszafizetés nem jelent problémát az önkormányzat életében.
Váncsod első embere, Szalay Csaba viszont problémásnak ítélte a helyzetet – három beruházásukból kettőt érint 90 millió forint összegben.
Szeli Zoltán, Tiszacsege polgármestere egy 200 millió forintos „Élhető település” programos beruházás előlegének visszafizetéséről beszélt. Bízik benne, hogy visszakapják majd a befizetett pénzt.
Menyhárt Károlytól, Létavértes polgármesterétől megtudtuk, ők még csak ezután döntenek arról, hogy mennyit fizessenek vissza, hiszen a művelődési ház előcsarnokában egy lépcsőépítés amiatt húzódik, mert ahhoz módosítaniuk kellett a rendezési tervet, közben pedig elszaladtak az építőanyagárak. Az azonban biztos, hogy a külterületi út felújítására kapott pénzt visszafizetik, mert a gazdák nem járultak hozzá az általuk használt út korszerűsítéséhez. És ha a gazdáknak nem fontos, hogy milyen úton járnak, akkor a javításba az önkormányzat nem fektet pénzt.
–Nem érint bennünket a pénzvisszafizetés, mert mi már tavasszal elköltöttük a pályázati támogatást, megépítettük az utat. Persze nem láttuk előre, hogy ha nem kezdjük el a beruházást, akkor az előleget vissza kall fizetni. Úgy voltunk vele, hogy minél hamarabb készüljön el az út, a pályázat beadásakor már megvoltak a tervek – válaszolta a Cívishírnek Somi László, Mezősas polgármestere.
– CH –