Környezeti szennyezés miatt javasolt óvintézkedést a hajdúnánási polgármester
A Hajdúnánáshoz tartozó Tedejen élők ne fogyasszanak a helyben termelt zöldségekből, helyette az önkormányzat felajánlja a szükséges mennyiséget a településrészen lakóknak a maga által, bio módon előállított terményekből: ezt javasolta Szólláth Tibor a város április 25-i képviselő-testületi ülésén és a polgármester kezdeményezését elfogadták.
A javaslat előzménye az, hogy a tedejiek – közmeghallgatásokon is – évek óta panaszkodnak az ivóvízminőségre és a sertéstelepről áradó bűzre, amit a nyári hónapokban különösen zavarónak tartanak.
Az önkormányzat környezeti hatástanulmány elkészítésével bízta meg a „Kristály-99” Kft. nevű debreceni céget. Az ő múlt év végi méréseik szerint a felszín alatti vizekben a TPH (összes ásványi szénhidrogén) többszörös határérték-túllépést mutatott, míg a „Tedej vízműtelep” vételi pontnál vett ivóvízmintában a mangán és az ammónium is meghaladta a határértéket. (A TPH az összes kőolaj-származékot jelenti, amelyeket egy adott mintából kivonhatnak vagy kinyerhetnek. Ez a kifejezés gyakran használatos az olajszennyezések vagy ipari szennyezések elemzésére, mivel lehetővé teszi az összes kőolaj-származék jelenlétének és mennyiségének azonosítását egy adott helyen vagy környezeti mintában. A TPH elemzés segít megállapítani a környezetszennyezés mértékét és típusát, és iránymutatást nyújt a szennyezőanyagok kezeléséhez és eltávolításához – a szerk.)
Egy évvel korábban különböző talajmintákban mutattak ki határértéket átlépő BTEX komponenseket. (Ezek aromás szénhidrogéneket tartalmazó vegyületek, így benzol, toluol, etil-benzol, xilol, amelyek gyakran előfordulnak kőolajtermékekben és ipari folyamatokban. Ezek az anyagok jelentős veszélyt jelenthetnek az emberi egészségre és a környezetre, mivel néhányuk mérgező és karcinogén tulajdonságokkal rendelkezik. Ezért fontos ellenőrizni és korlátozni az ilyen vegyületek kibocsátását és expozícióját – a szerk.). A felszín alatti vizek ammónium, nitrát és szulfát tartalma már akkor is aggodalomra adhatott okot.
A mostani képviselő-testületi ülésre készített előterjesztés szerint a TPH és BTEX olajszármazékok és kőolajtermékek mennyiségét jelzik a talajban, talajvízben, s az olaj eredetű szénhidrogének évek, akár évtizedek alatt érik el a talajvizet. Vagyis a mintavételi eredmények régebbi szennyeződésre utalnak. Az előterjesztésben az olvasható, hogy egy, a Tedej Zrt.-vel szomszédos területen jelentős mértékű a szennyeződés, miközben az ottani növénytermesztés ezt nem indokolja. Kiderült, hogy a vállalatnál kármentesítési eljárás folyik, s felvetődött, hogy nincs-e összefüggés a két dolog között. Bár az önkormányzat tájékoztatást kért a cégtől a kármentesítés okáról, arról április 19-ig nem kaptak tájékoztatást.
A szennyeződések miatt a katasztrófavédelem is vizsgálódik, az eredmények később várhatók. A sertéstelep miatti bűzt egyébként a már említett hatástanulmány is „zavaró hatásúként” minősítette.
Nagyné Legény Ildikó alpolgármestertől megtudtuk: a képviselő-testület csütörtökön elfogadta a tedeji környezetvédelmi beszámolót és arról is döntött, hogy igyekezzenek megoldást találni – akár szakértők bevonásával is – a bűz és a szennyezések miatti problémák megoldására.
RaL