Elismerte pedagógusait a Debreceni Egyetem
Pedagógusnap alkalmából rendezett ünnepséget a Debreceni Egyetem június 6-án az egyetem főépületének Aulájában. Az eseményen adták át a Klebelsberg Kunó-díjat, a Debreceni Egyetem Tanárképzéséért-díjat, valamint a Jausz Béla-díjat. A megjelenteket Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Forisek Péter tanárképzési főigazgató köszöntötte.
Mint azt Béres Zsuzsa, a rendezvény moderátora elmondta, a Debreceni Egyetem a tanárképzésben hosszú évtizedekre visszatekintő hagyománnyal rendelkező felsőoktatási intézmény, amely a gyakorlóiskolái révén kiemelkedő szerepet tölt be a város és a megye köznevelésében. Az egyetem és a köznevelés közötti szoros kapcsolat, a hosszútávon is gyümölcsöző szakmai együttműködés zálogai az itt végzett óvodapedagógusok, tanárok, akik ma a régió elismert tanárai, nevelői. A gyakorlóóvodák, gyakorlóiskolák pedagógusainak köszönhetően pedig már kollégává értek az egykori hallgatók.
Ennek az összetartozásnak az érzése, és a jövőbeni közös munka eredményességének ígérete hívta életre az egyetemi pedagógusnapi megemlékezést, ami alkalmat ad arra, hogy elismerjék a legjobbak teljesítményét.
Szilvássy Zoltán személyes hangvételű gondolatait tolmácsolta az egyetemi Aulában összegyűlt pedagógusoknak. Elmondta, pedagógusszülők gyermeke, és a szülők szerették volna, ha ő is folytatja e családi hagyományt. Ajándékba színes ceruzákat, vonalzót, radírt, majd a szülei szakterületének és elvárásának megfelelő témájú könyveket kapott. Majd a napjainkra is jellemző témára tért át: – A végzős középiskolás a világ legműveltebb embere, mert birtokában van a tudomány által addig létrehozott szinte valamennyi eredménynek. Az egyetemre kerülve ez a tudás fakul, illetve specializálódik. Köszönet a pedagógusoknak, akik azt a sokoldalú műveltséget megadták az egyetemre érkező diákoknak – mondta.
Bács Zoltán az emberi élet fontos szakaszának nevezte azt az időszakot, amit az óvodától az érettségiig a pedagógusok nevelése, tanítása mellett töltünk el – ráadásul ezt a Debreceni Egyetem intézményeiben. Mint mondta, jó látni, hogy az elmúlt öt-hat évben rendkívüli mértékben megnőtt a debreceni, hajdú-bihari iskolákból a Debreceni Egyetemre érkezettek száma. Nem mindegy, hogy a gyerekek mit hallanak, a diákok hová vágynak érettségi után. A tagintézmények pedagógusai megbecsült tagjai az egyetem közösségének. Az egyetem igyekszik szépíteni az iskoláit, hogy abban a gyerekek jól érezzék magukat. Reméli, a szép környezet, a tanárok és az egyetem hívó szava itt tartja a diákokat, hiszen Debrecen szépül és egyre jobb életfeltételeket kínál.
Forisek Péter az ókori görögöknél a gyermekek nevelését végző paedagogus-ig nyúlt vissza köszöntőjében, amelyben hallgatóságát végigvezette a pedagóguspálya gyermeket, embert nevelő feladatain. Debrecent a XVI. századnál hozta be a képbe, abban a században, ami a magyar történelem számára nem túl fényes időszak. Viszont a korabeli gyászos események között iskolavárossá vált Debrecen, szolgálva ezzel az ország felemelkedését. – A debreceniek ekkor iskolát alapítottak, a jövőbe fektettek és intézményük gazdag nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező iskolává lett – mondta, majd a debreceni diákok és tanárok elkötelezettségét, tudását, hivatástudatát hangsúlyozva jutott el napjainkig, amikor már a város, az egyházak és a szakképzők is részt vesznek a tanításban, nevelésben. Mindennek a jelentősége, immár beleértve a Debreceni Egyetemet is, jóval túlnyúlik a Tiszántúlon. Megújult, gyakorlatorientálttá vált a tanárképzés. Hivatásuk iránt elkötelezett, tudományokban jártas tanárokat képeznek, amelyet az élő szakmai kapcsolaton keresztül segíti a mentorprogram is.
Az ünnepi köszöntők után az elismerések átadásával ért véget a Debreceni Egyetem pedagógusnapi ünnepsége.
Klebelsberg Kunó-díjban részesült: Csősz Tímea Erika, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolájának vezetőtanára.
Debreceni Egyetem Tanárképzéséért-díjban részesült: Kiss Gabriella, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolájának vezetőtanára.
Jausz Béla-díjban részesült: Kopjári István, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolájának vezetőtanára; Új Imre Attila, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolájának vezetőtanára; Buglyó Roland, a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégium vezetőtanára; Fekete András, a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégium vezetőtanára; Tóth Sándor, a Debreceni Tankerületi Központ Debreceni Fazekas Mihály Gimnáziumának tanára, dr. Valastyánné Szigeti Andrea, a Debreceni Tankerületi Központ Debreceni Csokonai Vitéz Mihály Gimnáziumának tanára.
A Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Elnökségének Elismerő Oklevelét kapta: Bács Zalán Mihály, testnevelő tanár-történelemtanár szakos hallgató; Kiss Dávid Mihály, informatikatanár-történelemtanár szakos hallgató; Papp Hunor, magyartanár-etikatanár szakos hallgató.