Debreceni közbiztonság: már a gengszterek se a régiek

Nem bagatellizálnánk a bűneseteket, de semmi nem fémjelzi jobban a debreceni közbiztonság javulását annál, minthogy a városi rendőrkapitány éves beszámolójában már helyet követel magának egy, valamelyik hipermarketben telefonos pultot feltörő tolvaj vagy annak a két férfinak az ügye, akik elvittek egy körre egy kisteherautót egy telephelyről. Tíz, de még öt évvel ezelőtt is elképzelhetetlen lett volna, hogy ilyen piti esetekkel találkozzunk a „kiemelt érdeklődést kiváltó bűncselekmények” sorában.
Persze, a koronavírus-járvány miatti kijárási tilalom ide, home office oda, Debrecenben is voltak ennél súlyosabb atrocitások tavaly. Például megpróbáltak késsel kirabolni egy vénkerti ábécét, vagy a hátulról, a nyakánál átkarolva a földre rántottak egy külföldi nőt a klinikákon (tőle pár ezer forintos sikerült is zsákmányolni). Vagy említhetjük a Darabos utcai trafikrablás egyelőre felderítetlen elkövetőjét, bár ez a Debreceni Rendőrkapitányság beszámolójába azért nem került bele, mert a fegyveres rablásokban egy „szinttel” feljebb, a megyei rendőr-főkapitányságon nyomoznak.
Nem hozott újdonságot 2020
A Debrecen közbiztonságáról szóló 2020-as, a polgármester által már elfogadott rendőrségi beszámolót átlapozva szembeötlő a vagyon elleni bűnesetek számának visszaesése. Míg 2010-ben bőven meghaladta a 4 ezret a lopások, betörések száma, addig 2020-ban már nem érte el az ötszázat. A tíz évvel korábbi 385 autófeltöréshez képest tavaly írd és mondd, 12-t jelentettek (2017 óta ötven alatt van).
Ha kifejezetten a lakásbetöréseket vesszük (a pincék, tárolók, melléképületek stb. feltörésével együtt), 461-ről 61-re esett az ilyen bűnesetek száma. A beszámoló szintén tartalmazza, hogy a tavaly Debrecenben elkövetett 938, elzárással is sújtható szabálysértésből 567 volt tulajdon elleni.
Hasonlóan örvendetes, hogy 2019 óta nem követtek el emberölést Debrecenben, miközben 2010-től 2018-ig 2 és 9 között ingadozott a számuk (halálos testi sértés miatt 2014-ben indult eljárás utoljára).
A súlyos testi sértések (2010: 292, 2020: 100) és a garázdaságok (2010: 331, 2020: 141) nem mutatnak ennyire meredeken eső tendenciát, de azért ebben is számottevő a javulás.
Egy város közbiztonságáról alkotott képben meghatározók a rablások; Debrecen e tekintetben szintén nagyot javult (2010: 77, 2020: 13), tegyük hozzá, 2019-hez (7) képest van valamennyi visszalépés.
A beszámolóban Uzonyi Attila rendőrkapitány mindezt úgy kommentálta: a bűnesetek 2019-hez képest nem mutatnak érdemi átrendeződést, maguk cselekmények pedig leginkább a lakóterület jellegéhez igazodnak. Így a családi házas övezetekre és a kertségekre a betörések, a lakótelepekre az autó-, pince- és lakásfeltörések, a belvárosi szórakozóhelyekre az erőszakos, garázda jellegű bűncselekmények a jellemzőek.
Mindezek után nem meglepő, hogy az összes regisztrált (tehát a rendőrség tudomására jutott) bűncselekmény száma soha nem volt annyira alacsony (2079), mint 2020-ban. Hiszen ez a tíz évvel korábbi mintegy 21 ezres esetszámnak csak a tizede.
RaL





























