A Sensirion milliárdokból bővíti debreceni gyártóüzemét
A Sensirion – a digitális mikroszenzorok és rendszerek vezető gyártója – újabb 5000 négyzetméterrel bővíti a már meglévő, hasonló nagyságú debreceni gyártóüzemét a Határ úti ipari parkban. A beruházás első üteme várhatóan év végére, míg a második ütem 2025 első negyedévére valósul meg és jelentős mértékben növeli az érzékelőmodulok gyártási kapacitását – hangzott el a február 6-i alapkőletételen. A bővítést az előző üzemhez hasonló módon, egy úgynevezett build to suite konstrukció keretében a Szinorg Universal Zrt. és a XANGA Investment&Development cégcsoport finanszírozza. A Sensirion velük hosszútávú bérleti szerződést kötött.
A Sensirion Hungary Kft. első gyárának alapkőletételét 2020 júniusában tartották, majd a gyárat 2021 szeptemberében felavatták.
– Különleges érzés az, amikor valakinek megadatik a lehetőség, hogy valaminek a születésénél is jelen legyen, aztán a növekedését is figyelemmel követhesse – kezdte beszédét Papp László, Debrecen polgármestere. Hangsúlyozta, a Sensirion különleges érték a város életében.
– A Sensirion egy olyan vállalat képviseletében ad munkát sok debreceninek, amely vállalat leginkább igazodik, illeszkedik Debrecen gazdaságfejlesztési stratégiájához – közölte. Kiemelte, a Sensirion döntéshozói 2020-ban döntötték el, hogy Debrecent választják, akkor, amikor a világ nagyon komoly kihívásokkal nézett szembe. A világjárvány nem igazán kedvezett a gazdaságfejlesztési elképzeléseknek, de a cég mégis úgy határozott, a fejlesztést végre fogja hajtani a cívisvárosban. – Nagyon bízom benne, hogy ez a második ütemű fejlesztés visszaigazolása annak, hogy jó döntés született néhány évvel ezelőtt. És jó döntés született azzal kapcsolatban is, hogy a Sensirion egy olyan vezetőre bízta ennek a gyáregységnek a fölépítését, akivel most már több mint két évtizede együtt építjük Debrecen gazdaságát, Ábrahám Lászlóra – mondta.
Felidézte, hogy bár Ábrahám László nem Debrecenben született, de itt menedzselte egy nagyvállalat gyárépítését és irányította annak működését hosszú időn át, valamint számos más vonalon is sokat tett le az asztalra a város fejlesztése érdekében. Papp László kiemelte, a beruházás több milliárd forint fejlesztési értéket jelent, emellett megduplázzák a foglalkoztatottak számát. – Eddig száz, a következő időszakban újabb 100 fős munkaerőigény jelentkezik.
Jean-Francois Paroz, Svájc magyarországi nagykövete elmondta, a magyar és a svájci kormány céljául tűzte ki, hogy erősítsék a gazdasági kapcsolatokat a két ország között. – Öröm látni, hogy a Sensirion második otthonra talált Debrecenben, és segít nekünk továbbfejleszteni egy „magyar Genfet”.
Franziska Brem, a Sensirion termelési tevékenységéért felelős alelnöke felidézte, körülbelül négy éve döntötték el, hogy gyártócsarnokot építenek Debrecenben, és ez jó döntésnek bizonyult. A város sok mindent kínál a cégnek, többek között infrastruktúrát, a fejlesztési lehetőségeket és a magasan képzett szakembereket. – Itt mi főleg autóipari és orvosi termékekkel foglalkozunk, és mind a két irány megköveteli a magas technológiai fejlettséget, valamint a kiemelkedően jó minőséget – hangzott el, majd köszönetet mondott Ábrahám Lászlónak és csapatának, továbbá a városnak, hogy a „nehéz természetű” svájci emberek szinte otthon érezhetik magukat Debrecenben.
– Nemcsak irodai és gyártóüzemi részekkel bővül a cég, de korszerű logisztikai központtal is – kezdte Török Imre, a Sensirion Hungary Kft. karbantartási és infrastrukturális vezetője. – Ez a bővítés fontos lépés annak érdekében, hogy folyamatosan szállíthassunk ügyfeleinknek magas minőségű érzékelő modulokat – elegendő mennyiségben – a jövőben is. A Sensirion egy globális vállalat, termékeit több mint 100 országba szállítja. A debreceni gyártóüzem kapacitásbővítési döntése az elmúlt két év pozitív tapasztalatára és a várható érzékelő és modulmegoldások iránti növekvő keresletre épül – közölte.
Elhangzott, a bővítmény a meglévő épülethez fog kapcsolódni, és mentes lesz a fosszilis energiaforrásoktól, a felhasznált energia jelentős részét maguk fogják termelni geotermikus szondákkal, hővisszanyerővel és hőtárolóval, valamint napenergiával. A szenzorok gyártásához gyakorlatilag csak villamos energiát használnak fel, melynek döntő többségét helyben állítják elő. Az építkezés során a legkorszerűbb anyagokat használják fel, és a környezeti fényt, zajt és hőtermelést a mérnökök minimálisra csökkentették amellett, hogy az automatizált rendszerek segítségével versenyképes gyártói, technológiai teret hoznak létre. – Kiemelt szerepet kap az ergonómia is, mellyel a dolgozóink számára optimális környezetet igyekszünk létrehozni. Mozgásérzékelő vegyes világítási rendszer, szén-dioxid szinte szabályozott légtechnika, hő- és páratartalom szabályozás, csak hogy néhányat említsek – sorolta, hozzátéve, a meglévő gyár a nyári hónapokban már 50 százalékban önellátó, ennek is köszönhető, hogy 2022-ben elnyerték a Fenntartható Debrecen nagydíjat.
Herdon István, a XANGA cégcsoport vezérigazgatója úgy fogalmazott, „beruházási boom” van Debrecenben. – A Sensirion képviseli azt az iparágat, amelyet mindig emlegetünk, amikor korszerű technológiával rendelkező, magas hozzáadott értékű, innovatív termelővállalkozások betelepülésére várunk. A szenzor, a szenzortechnológia a jövő iparága – hangsúlyozta, hozzátéve, ez az iparág sikerre van ítélve. – A XANGA üzleti modellje 20 éve változatlan. Kulcsrakész szolgáltatói infrastruktúrát fejleszt, majd a beköltöző, magas hozzáadott értéket előállító vállalkozások saját technológiájuk és eszközök telepítésével kezdhetik meg működésüket – ismertette.
Ábrahám László, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezetője azt mondta, Svájcban megvolt a csúcstechnológia, Debrecenben pedig megvan a tudás, és bízik benne, a fejlesztés ugyanolyan sikeres lesz, mint az első ütem lett. Kiemelte, a fehérgalléros állományból csupán egyetlen kolléga távozott az évek alatt, és reményét fejezte ki, hogy a cégkultúrát tovább tudják vinni.
A Sensirion megbízására a XANGA és a Szinorg Zrt. cégcsoportok mintegy 4 milliárd forintot beruházva építi meg az újabb, high-tech gyártócsarnokot. Az ide telepített gépek értéke eléri a 4,5 milliárd forintot.
FR