Ukrajna és Putyin is szóba került Debrecenben

Bozó Tibor vezérőrnagy fogalmazása szerint „tisztességgel, becsülettel” befejezte feladatát a tizenharmadik váltásként hazatért iraki kiképzés-biztosító magyar honvédségi kontingens; az egység zömét a debreceni székhelyű 24. Bornemissza Gergely felderítő ezred katonái adták – hangzott el az április 26-i visszafogadó ünnepségen. A Magyar Honvédség Parancsnokságának törzsfőnöke emlékeztetett, a felderítő ezred mellett másik tizenhárom hazai katonai szervezet is képviseltette magát az észak-iraki misszióban, ahol a magyarok egy nemzetközi koalíció tagjaiként vesznek részt őrzési, kísérési, tanácsadói szerepekben. A nemrég hazatérő katonák – Hadi Attila alezredes vezetésével – hat hónapot dolgoztak a közel-keleti országban, ahol decemberben a Magyar Honvédség parancsnoka, Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy is meglátogatta őket, kimagaslónak minősítve a feladatellátást.
Bozó Tibor kiemelte az iraki műveleti területen végzett katonai tevékenység „nagy láthatóságát”, vagyis azt, hogy ezeknek a misszióknak a végrehajtására odafigyel a szakma. A főtiszt az orosz-ukrán háborúról szólva megjegyezte: az északkeleti határon „keserű lett a helyzet, a szláv testvérek öli egymást”. A vezérőrnagy beszédéből kitetszett, a háború a jelek alapján folytatódni fog, csak remélik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök józanabb belátásra tér. – Ukrajna egy része romokban hever, a helyreállítás, az utána következő rendezés nem lesz egyszerű – tette hozzá, leszögezve: a történtekből következő lecke, hogy minden nap készen kell állni.
A visszafogadó ünnepség alkalmából több katona elismerést vehetett át. A missziós honvédek rövid pihenő után visszatérnek egységük mindennapos tevékenységéhez. A honvédség az Iszlám Állam elleni, már véget ért háború kapcsán, 2015 nyarától lát el missziós feladatokat Irak északi, főleg kurdok által lakott területén.
RaL






























