Európában is páratlan lehetőséghez jut a gyógyszerésztudomány Debrecenben

Tavaly decemberben a Cívishír írt már róla, hogy a kormány bruttó 7,43 milliárd forinttal támogatja egy olyan nemzeti gyártó-kutató-oktató középüzem létrehozását, amely a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának is helyet adna. Március 26-i sajtótájékoztatóján az egyetemi vezetés a részletekről is beszámolt, kiemelve, az előbb említett három tevékenység szerves egysége Európában is páratlan; a beruházás 2023-ra valósulna meg és szintlépést jelentene a hazai vállalati, a regionális és a nemzetközi kapcsolatokban is. A fő célok egyike: gyakorlatorientált, magasan képzett szakemberek képzése Debrecenben, így a város még inkább „láthatóvá válna” egészség-, jármű- és élelmiszeripari regionális központként.
Ennek kapcsán Szilvássy Zoltán rektor a karaalapító professzor, a 2001-ben elhunyt Mezey Géza munkásságát méltatta, Bács Zoltán kancellár pedig azt emelte ki, hogy a Vezér utcai science parkban megvalósítandó beruházással újabb lábat növeszt az egyetem.
E különleges szomszédságba kerül a gyógyszerésztudományi kar: épületének földszintjén – 3 ezer négyzetméteren – középüzemmel, az első és a második emeleten – összesen 5 ezer négyzetméteren – tanszékekkel, előadókkal, az Egészségipari Intézettel stb. Hozzá kell tenni: a karnak – miközben a hallgatói létszám növekszik – jelenleg nincs saját épülete (a klinikákon lévő Elméleti Tömbben működnek).
Bácskay Ildikó, a kar oktatási dékánhelyettese a 2023 közepén átadandó létesítményről elmondta, hogy az egyszerre lesz alkalmas gyógyszergyártásra alkalmas gyorsreagálású üzemként funkcionálni és szilárd gyógyszerformákat (kapszula, tabletta) gyártani. A működés az étrendkiegészítő-gyártásra is kiterjed (főként növényi hatóanyagú termékekre kell gondolni magas minőségi garancia mellett, de természetes eredetű komponensekről is szó volt).
A beruházás különlegessége éppen ez: a hallgatók a kutatások eredményét a középüzem révén a gyakorlatban is kipróbálhatják.
RaL










































