Rekordokat döntöget a Debreceni Egyetem

Több mint 30 ezer hallgatójával és legszélesebb hazai képzési kínálatával a legnépszerűbb vidéki felsőoktatási intézménynek számít a 2020/2021-es tanévben a Debreceni Egyetem; mint ez évi összegző kiadványukból is kiderül, több nemzetközi rangsorban sikerült előrelépni, miközben az innováció és a sport területén már követendő mintául szolgálnak idehaza.
A Debreceni Egyetem több küldetésben jár élen egyszerre: nemcsak számos tudományág világszerte elismert képzőhelyeként működik és Kelet-Magyarország legmeghatározóbb szellemi központjává válik, de kutatóegyetemként a versenyszféra, az üzleti élet, a debreceni önkormányzat és a kormányzat összefogását is elősegíti mind helyi, mind határon túli kutatási, fejlesztési programokban.
Ami az oktatást illeti, 14 karon és 24 doktori iskolában több mint 1700 oktató tevékenykedik, miközben a hallgatókat egyebek mellett 72 alapszak, 84 mesterszak, 6 osztatlan képzés és 69 angol nyelvű képzés szolgálja nyolc campuson. Az egyetemre az idei ősszel mintegy 6700 hallgatót vettek fel, a legtöbben a gazdaságtudományok, az orvos- és egészségtudományok, a pedagógusképzés, a bölcsészettudományok, valamint a műszaki tudományok miatt választották az intézményt.
A Debreceni Egyetem egyre vonzóbb a külföldiek számára, az öt évvel ezelőtti 4,5 ezerhez képest mára majdnem 6300-an vannak (a teljes hallgatói létszám ötöde). Őket leginkább az orvos- és egészségtudományi és a műszaki képzés vonzza ide Ázsiából (52 százalék), Európából (23 százalék) és Afrikából (20 százalék).
Büszkeségre adhat okot, hogy az intézmény 2014 óta a legjobb helyezést érte a londoni székhelyű Quacquarelli Symonds rangsorában: több mint 100 helyet javítva, a legjobb 530 felsőoktatási intézmény közé került 2020-ban.
Vakcinaüzem Debrecenben
A nagyberuházások közül meg kell említeni a javában épülő learning centert (a képen a látványterv) az Egyetem téri campuson. A 3 milliárd forintos tanulóközpont célja összehozni a különféle nemzetiségű diákságot egy-egy kultúra sajátos igényeinek is megfelelve.
Szintén jól halad az innovációs központ majdnem 4 milliárdos beruházása az egyetem debreceni ipari parkjában; a létesítményben elsősorban egészség- és járműipari kutatócégek, startupok dolgoznak majd egymás kölcsönös inspirálásának reményében.
Míg előbbi kettővel 2021-ben elkészülnek, addig a szintén debreceni oltóanyagüzemben 2023-ban indulhat el a kissorozatú vakcinagyártás. Ez a 4 milliárdos beruházás Európában is egyedülálló lesz, lévén, egy helyen valósul meg a piacképes termékeket ígérő kutatás, fejlesztés, innováció és részben az oktatás is.
A Debreceni Egyetem Magyarország legnagyobb költségvetésű felsőoktatási intézménye a maga 187 milliárd forintos mérlegfőösszegével, amelyből az intézmény 188 milliárdos bevételt és 131 milliárdos kiadást számolt el. Az egyetem – hallgatói juttatások nélkül – 34,7 milliárd forint állami támogatásban részesül és 35,2 milliárd forintot fizet be adók és járulékok formájában az állami költségvetésbe.
Egészségünk őre: a sport
A Debreceni Egyetem fókusza nem véletlen az egészségipar, hiszen a klinikai központ és a Kenézy egyetemi kórház révén évente több mint 3 millió beteg gyógyulását segítik elő. Mindezt 1086 orvossal, 4144 egészségügyi dolgozóval, 2843 klinikai ágyon. Különleges fejlesztésük 2020-ból a magyar és angol nyelvű UD Mediversity mobilalkalmazás (ingyenes). A telefonos app internetkapcsolat nélkül is segít gyorsan és könnyen eligazodni a klinikai és kórházi szolgáltatások között.
Hatalmas léptekkel tör előre az egyetem a sport területén. Évről évre növekszik a versenysportoló hallgatók száma (a mostani 318-nak a felével rendelkeztek 2015-ben), miközben a 23 szakosztályával a legnagyobb egyetemi klubbá vált DEAC színeiben több mint 2700 fiatalabb és idősebb sportoló versenyez. Nemrég fedett teniszközpontot adtak át, miközben a képzések terén az idei szeptemberben elindult a gyógytestnevelő-egészségfejlesztő szak.





























