Már dolgoznak az új debreceni színházban

Elindult a Latinovits Színház és a teátrummal létrejövő oktatási központ befejezése, a kivitelezők munkához láttak, az összetett feladatra 24 hónapjuk van. A beruházás költsége 5,8 milliárd forint, a várost ebből hozzávetőleg 300 millió forint terheli, 2 milliárd forint állami, a fennmaradó rész európai uniós forrás (a magyar-román regionális fejlesztési alapból).
A kivitelezés megkezdését bejelentő augusztus 19-i sajtótájékoztatón Papp László polgármester emlékeztetett, a létrejövő 9 ezer négyzetméternyi kulturális térrel szerteágazó lehetőségekhez jut Debrecen. A Latinovits Színházat regionális hatású intézménynek szánják, ahol nemcsak színpadi játék lesz főszerepben, hanem a színházi-művészeti szakemberképzés, a posztgraduális oktatás is. Ennek megfelelően a színházban tantermek és előadóterem is helyet kap.
De ami a leendő nézőket jobban érdekli: a tetőterasszal kiegészülő fogadótér (foyer), a 350 néző befogadására alkalmas kamaraszínház (ahol a színpad mérete akár a nézők felengedését is lehetővé teszi a rendezői elképzeléseitől függően), a 150 fős stúdiószínház, az éttermi funkcióval bíró orfeum (kabarék, performanszok majdani tere) vagy a pazar panorámával bíró tánc- és balett-terem mind a korszerűség jegyeit hordozza majd. Mint Papp László fogalmazott, hiszi, hogy a Latinovits katalizálni fogja a Kelet-Szlovákiától Észak-Magyarországon át a Partiumig, Kárpátaljáig terjedő régió kulturális életét.

Pósán László országgyűlési képviselő felidézte, Kossuth Lajosék 1849-ben azért választották az Országgyűlés helyszínéül Debrecent, mert a „legmagyarabb város”, ezt a küldetést pedig (a magyar nyelv és kultúra megőrzését) az új színház is segíteni fogja. Kiemelte, a kormánynak köszönhetően mind a Csokonai Színház felújítás-korszerűsítésére, mind a Latinovits befejezésére megvan a pénz.
A Csokonai Színház igazgatója, Gemza Péter rámutatott, a magyar-román együttműködés eredményeként többet láthatjuk majd egymás művészetét. A két színház közös működése pedig európai szinten is egyedülálló lehetőség. Arról is szólt, hogy 15 szakmai progamot dolgoztak ki annak érdekében, hogy a Latinovits a kultúra új fellegvára legyen.

Tasi Sándor, a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés alenöke megjegyezte, a magyar-román regionális fejlesztési alapból a határ túloldalán is megvalósultak olyan beruházások (mint a nagyváradi Szigligeti Színház és a Körösvidéki Múzeum fejlesztése), amelyek a magyarságot erősítik.






























