Új főteret kap Nyírábrány

Nyírábrány élete nem a csöndes vegetálásról szól – legalábbis ezt sugallja Nagy Lajos polgármester, aki sorra mutatja be a település fejlesztési terveit, elért eredményeit és a határnyitásból fakadó új helyzeteket. A közel négyezer lakosú falu, amely Debrecentől 30 kilométerre és alig 20 percnyire, közvetlenül a román határ mellett helyezkedik el, olyan átalakuláson megy keresztül, amit sok hasonló méretű település csak távolról figyelhet.
Éke lesz a falunak
A falunak olyan főtere lesz, amely a Csillagok háborúja-rajongóknak is tetszene. A látványos fejlesztéseknek ez a legizgalmasabb része, és a TOP Plusz pályázati program finanszírozásában valósul meg. Ez a beruházási csomag egyébként két helyszínen készül, a főtéri a felszín feletti része, míg a csapadékvíz-elvezető rendszer korszerűsítése a mélyépítési „fejezete” a pályázati támogatásnak. Kezdjük a főtér átépítésével, ahol a munkaterületet már átadták a kivitelezést végző cég részére. A polgármester szerint a tér nemcsak praktikus lesz, hanem esztétikai élményt is kínál majd, hiszen a tervező a Csillagok háborúja iránti rajongása miatt felülről nézve a csillagrombolóra emlékeztető elrendezést alakított ki. Ábrányi Kornél szobránál csobogó lesz, két oldalon padok és díszgömbfák kínálnak majd pihenőt, de megmaradnak a régi, árnyékot adó fák. A tér a művelődési ház és a polgármesteri hivatal felől egy-egy bejáratot kap, téglából kirakott sétányokkal, „Nyírábrány” felirattal. A dizájnt növények, virágok és egy okospad egészíti ki, ahol a fiatalok telefont, az idősek elektromos robogót tölthetnek, továbbá a parkban lévőknek biztosítja az internet elérhetőségét.
A faluvezetés nem titkolt célja, hogy az informatikai és a digitális eszközök a mindennapi ügyintézést is megkönnyítsék. A pandémia idején egy magyar startup csapat kereste meg az önkormányzatot, azóta tervben van az okoseszközök közterekre való telepítése. A főtéri felújítás után a polgármesteri hivatalban egy okosfal kapna helyet, amely akár az ügyfélkapuhoz való hozzáférést is lehetővé tenné.
– A művelődési ház oldalára is tennénk egy okosfelületet – mondja Nagy Lajos –, ott hirdetéseket, turisztikai információkat és helyi vállalkozások reklámjait lehetne megjeleníteni, így még némi bevételhez is juthatnánk. Az informatikai fejlesztések célja, hogy a lakosok is magabiztosabban mozogjanak a digitális világban.
Folytassuk a nyírábrányi településfejlesztési „kisokosunkat” a TOP Plusz pályázat mélyépítésű részével. A belvízelvezető-hálózat korszerűsítése is elkezdődött a településen – jelenleg a II. ütem vár megvalósításra.
A vidékfejlesztési pályázat keretében aszfaltburkolatot kap a Szentannapusztára vezető régi betonút. Hamarosan TOP Plusz pályázati lehetőség során
újra pályázatot nyújtanak be a Homok, a Víz, a Mester, a Sport és a Szőlőskert utca aszfaltozására.
Itt megjegyezte a polgármester, hogy Nyírábrány belterületi úthálózata az elvégzendő utak aszfaltozását követően közel 100 százalékban szilárd burkolatú lesz, amelyet karban is kell tartani, ami nem lesz olcsó.
Az önkormányzat sokat költ intézményei energetikai felújítására. A hőszivattyús fűtés, a hűtő-fűtő klímaberendezések elhelyezése nemcsak az óvodában, de az öregek otthonában is megoldást nyújtott az energiaárak emelkedésével szemben. A központi óvodában – műszaki probléma miatt – tető-, valamint az önkormányzati bérlakásokban nyílászáró- és kazáncserét valósítottak meg.
A település az iparűzési adóbevételéből segíti a saját erős beruházásokat.
A Versenyképes Járások Programban pedig a pályázati kiírásnak megfelelően a Nyíradonyi járás településeivel közösen igazi térségi fejlesztést, mégpedig egészségügyit hajtanak végre: MR-készüléket szereznek be, amely Vámospércsen, a Kistérségi Egészségügyi Szakellátóban lesz elérhető a nyírábrányi lakosok részére is. Ezen kívül ugyanezen programban pályáznak még térfigyelő kamerahálózat bővítésére, valamint a művelődési ház felújítására.
Schengen és a gazdaságfejlődés
A település népessége növekedésnek indult – részben a romániai áttelepülők, részben a Debrecenből való kitelepülők miatt. Mindannyian a nagyvároshoz közeli, nyugodt, falusi környezetet választják. A nyírábrányiak a 48-as főút felújítása után biztonságosan és körülbelül 20 perc alatt beérhetnek Debrecenbe, ugyanakkor egészséges, falusias környezetben élhetnek. Nyírábrányt nemcsak átmenő településként, hanem otthonként is egyre többen választják.
Románia schengeni csatlakozása egyértelműen egyszerűbb határátlépést hozott. A polgármester szerint Érmihályfalva és Nyírábrány gazdasága hosszú távon közeledhet egymáshoz, majd összekapcsolódhatnak. – Romániában gyorsan fejlődik a gazdaság. Az országhatár két oldalán lévő vállalkozók, szolgáltatók, vásárlók előbb-utóbb megtalálják egymást. Hogy ez mikor és hogyan realizálódik, azt még nem tudni, de az irány már látszik – fogalmazott Nagy Lajos, Nyírábrány polgármestere.































