Nem érkezett lázas ember a megszüntetésre ítélt milánói járattal

Harminchárom utas érkezett a február 28-án, késő este Debrecenben landoló milánói járattal, amelyet a Wizz Air március 16-al megszüntet a kereslet jelentős csökkenése miatt. A helyzet drámai változására jellemző, hogy amikor február 25-én az utasforgalmi adatok változásáról érdeklődtünk a légitársaságnál, még szó sem volt ilyesmiről. De az is igaz, hogy míg a hétfői repülőre 126 utas szállt fel az észak-olaszországi repülőtéren, addig a péntekire negyedannyi.
Bár erről péntek éjjel senki sem adhatott hivatalos tájékoztatást, a megvizsgált utasok és a személyzet egyik tagját sem kellett egészségügyi biztonsági intézkedéssel kiemelni. Vagyis senki sem bizonyult lázasnak.
A hét eleji testhőmérséklet-mérésekről készült felvételek okot adtak a találgatásra. Ezúttal a halántékon végezték el a három másodperces vizsgálatot.
Bár a kormányszóvivő és a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs szóvivője egyaránt arról beszélt a napokban, hogy egészséges emberek ne használjanak szájmaszkot, az összes rendőrön, reptéri dolgozón és orvoson sebészi maszkot vagy FFP3 maszkot láttunk). Előbbiből az újságírók is kaptak, hogy vegyék fel, sőt gumikesztyűt is (egyébként az FFP3-ról olvasni azt, hogy hatékonyabban véd a vírust hordozó nyálcseppek ellen). A késői órán jelen volt a repülőteret üzemeltető cég ügyvezetője, Vajda János és az egészségügyi ellenőrzést végző Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet vezetője, Papp Csaba is.
[Beillesztett cikk: Repülővel senki sem érkezett lázasan Debrecenbe Olaszországból]
Az utasok közül többekkel beszéltünk, félni senki sem félt a 2019-nCoV koronavírustól. Egy idősebb szatmárnémeti nőt kifejezetten bosszant „a felhajtás”, ő annak az orvosnak hisz, akit két hónapos olaszországi tartózkodása során a televízióban hallott. Nem kell jobban tartani ettől a betegségtől, mint egy hétköznapi influenzától – hangsúlyozta, hozzátéve, ő Olaszország olyan részén vendégeskedett, amelyik nem érintett a fertőzésekben.
Egy egri házaspár unokázni volt, ők egy Milánóhoz közeli városban töltöttek el néhány napot az Olaszországban élő gyereküknél. A lakásból kevéssé mozdultak ki, de így is érzékelték, hogy Itália a koronavírus ellenére a hétkönapi életét éli az utcákon, az üzletekben vagy akár a játszótereken. A parkokban még több is a gyerek, lévén az iskolákban tanszünetet rendeltek el.
[Beillesztett cikk: Koronavírus: több magyar is felszállt a milánói járatra Debrecenben]
Kijelenthető: ha igaz, hogy a koronavírus még nem fertőzött Debrecenben, akkor is megvan a betegség első áldozata a cívisvárosban. Méghozzá maga a milánói járat, amelyet nemcsak az Olaszországban, hanem Svájban dolgozó magyarok és a Romániából érkezők is előszeretettel használtak. A Debreceni Egyetem külföldi hallgatóinak és a hozzátartozókhoz utazó idősebb korosztálynak is hiányozna, ha a járat a 2019-nCoV csillapodása után nem térne vissza.
RaL






























