Hármas ünnepen jutalmazták meg Polgár polgárait

Polgáron, a köztisztviselők és közalkalmazottak ünnepén, valamint a helyi önkormányzatok napján adta át Pajna Zoltán, a vármegyei közgyűlés elnöke Tóth József polgármesternek a vármegye önkormányzata által készíttetett, a hajdú-bihariak összetartozását szimbolizáló Bocskai-szablyát a művelődési központ színháztermében szeptember 29-én. Az országgyűlés 2000-ben nyilvánította az önkormányzatok napjává szeptember 30-át annak emlékére, hogy 1990-ben azon a napon volt a rendszerváltás utáni első szabad önkormányzati választás.
Egy másik jeles évfordulóra is emlékeztek a polgáriak az ünnepségen: Polgár 30 évvel ezelőtt kapott városi címet.
Bár voltak Polgár életében nehéz évek, évtizedek, az elődök munkájának, erőfeszítéseinek eredményeként a helység a térség meghatározó településévé vált, ma is kistérségi központként funkcionál – világított rá Polgár fejlődésének irányára Tóth József beszédében, amelyben a több száz évvel ezelőtti alapítástól napjainkig végigkövette a város fejlődését. Az 1950-es évektől Egyektől Tiszagyulaházáig tartott a közigazgatásban a területe. Akkor épült a gimnázium, nagyvállalatok létesültek, pezsgővé vált a város élete. Az akkori vezetőknek elvitathatatlan érdemeik vannak abban, ahogy a város ma kinéz. Tóth József részletezte a város életében új időszakot nyitott rendszerváltás utáni évek fejlesztéseit. Új mentőállomás, új postahivatal, új utak és útalapok, szennyvízhálózat, szennyvíztisztító épült.
A közelmúltban a 40-50 éves közintézmények megújítására koncentrált a városvezetés, azzal együtt, hogy folytatták az útépítéseket, és sok kerékpárút is épült.
– Mára azonban sajnos néhol kiüresedett az önkormányzatiság, nem ez ma a kormányzati prioritás, az önkormányzat nem kedves gyereke a mostani országvezetésnek. Én magam a helyi önkormányzatiság erősítését hirdetem. Az önkormányzatiságnak pedig, nézzünk is bárhová a közéletben, mindenhez köze van. A város választott vezetői mindig keresték az itt élők számára a legjobb megoldást. Ma dolgozunk a jövőn, hogy ne érjék felkészületlenül a 2021-2027-es időszak európai uniós pályázati kiírásai – tért rá napjaink ügyeire a polgármester. Tóth József dicsérte a helyieket, az szolidaritásukat, az összefogásukat, közösségeiket, akik a mostani, nehezebb időszakban is rengeteget tesznek Polgár fejlődéséért. A közszféra dolgozóinak címezve kifejtette: bár a központosítás irányába ment el a közigazgatás, ehhez alkalmazkodva magas szinten látják el feladataikat. Számukra kiszámítható életpályát, nyugodt, biztonságos megélhetést kellene biztosítani.
Többek, jobbak legyenek
– Ezt a beszédet vártam a polgármestertől. Ki, ha nem az önkormányzat vezetője áll ki az önkormányzatért, az önkormányzatiságért, az abban dolgozókért – kezdte ünnepi beszédét Pajna Zoltán, aki elmondta, hogy ő maga 29 éve van a közszolgálatban, majd az 1990. szeptember 30-hoz kapcsolódóan egy személyes élményt osztott meg. – Az akkori miniszterelnök Debrecenben tartotta a kampányzáró gyűlést, ahol kapott hideget-meleget, majd távozóban meg is dobálták a politikust – idézte fel az akkor történteket, majd az önkormányzatiság napja alkalmából elmondta,
a közszolgáknak tevékenységükben egy nagyon tág világot kell felölelni, és közülük a legtöbben joggal gondolják úgy, és aszerint is dolgoznak, hogy elődeiknél többet tegyenek és azt jobban is csinálják.
– Akik vállalják a köz szolgálatát, azok nincsenek könnyű helyzetben. Megváltoztak a körülmények, össze kell fogni azoknak, akik együtt tesznek a közért. Ebben Tóth József tevékenysége példaértékű, segíti a vármegye fejlesztését, egyeztet a munkatársaival annak érdekében, hogy minden település a számára legfontosabb fejlesztések támogatásához hozzájusson, egységes és arányos legyen a beruházások odaítélése a vármegyében – mondta a vármegye első embere, aki ezt követően rátért a Bocskai-szablya átadására. Pajna Zoltántól megtudtuk, szükségét érezték annak, hogy Hajdú-Bihar mind a 82 önkormányzatának legyen egy jelképes ereklyéje, amit ha meglátnak, érezzék, a közösség együtt van. A vármegyei ereklye átadása után ő maga is elismerést vett át Tóth József polgármestertől.
Pajna Zoltán megkapta a "Polgár Város 30" kitüntetést.
Az eseményen adta át elismeréseit a polgári önkormányzat. A kapható legmagasabb elismerést, a díszpolgári címet Székely István közgazdász, a polgári ipari park létrehozója kapta. Az eseményt St. Martin fellépése zárta.
CH


















