Káoszban dolgozott, most hazatér a debreceni orvoscsoport

Halálos áldozat, több száz sérült, kőzápor, felgyújtott épületek, gépkocsik: ilyen körülmények között töltötte az elmúlt hetet az augusztus 6-án Bejrútba érkezett debreceni orvoscsapat. A Debreceni Egyetem Különleges Orvos- és Mentőcsoportja a Külgazdasági és Külügyminisztérium felkérésére gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket vitt a robbanás által letarolt libanoni fővárosba, ahol Késmárky András csapatvezető szerint mintegy 300 ember vált hajléktalanná.
– Három orvossal és egy mérnökkel több állami és katonai kórházat látogattunk meg, nemcsak Bejrútban, hanem Szidónban is jártunk. A robbanás következtében kritikus állapotú gyerekek és felnőttek akut kezelése mellett törekedtünk az adományok egyenlő szétosztására. A robbanás okozta károk helyreállítása folyamatos, már amennyire tőlük telik, hiszen a libanoni kormány politikai, míg az ország súlyos gazdasági válsággal küszködik. A tüntetések folyamatosak. A helyzet kilátástalan, sokan az utcán koldulnak, szakembereket találni az elvégzendő munkákhoz nagyon nehéz. Tovább ront a libanoni közállapotokon az a 2 millió szíriai és palesztin menekült, akik menekülttáborokban élnek, egy részük rendkívül kis pénzért helyieknek dolgozik. Nemcsak a libanoniakat, hanem őket is el kellene látni, miközben a kórházak pusztán a súlyos betegek gondozása következtében megteltek – közölte Késmárky András a hazaindulás előtt készített videóban.
A DEKOM feladatai közé tartozott az is, hogy feltérképezzék a helyzetet a további nemzetközi segítségnyújtás szempontjából. Ebben a libanoni magyar nagykövettől komoly segítséget kaptak, a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy érdemben egyeztethettek egy sor kórházvezetővel.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium részéről Menczer Tamás államtitkár augusztus 13-án a Facebookon mondott köszönetet a csapatnak.






























