Uszoda épül Derecskén
A kormányfői bejelentés szerint két év alatt 32 tanuszoda épül azokban a járási központokban, ahol még nincsenek meg az úszásoktatás feltételei. A program célja, hogy a hátrányos helyzetű térségekben is a lehető legkevesebb utaztatással minden gyermek úszásoktatásban vehessen részt, megtanuljon úszni, kiteljesedjenek az utánpótlás-nevelésben rejlő lehetőségek. A költségvetésben erre a célra 3 milliárd forintot különített el a kormány.
Évtizedes igény
Vitányi István országgyűlési képviselő ismertette a döntés hátterét: a mostani kormány célja a mindennapos testnevelés, a stadionépítések, uszodaépítések támogatásával, hogy a jövő nemzedék megfelelő egészségi állapotát szinten tartsa, az utánpótlás-nevelést erősítse. Fontos összefüggést lát az uszodaépítési program és a 2020-ban Magyarországon megrendezendő úszó-világbajnokság között. Reméli, hogy az uszodaépítések egyik hozadéka lesz, hogy a térség fiataljai és az utánpótlás-nevelés méltó lehetőséget kap mind az ifjúsági, mind pedig a felnőtt világbajnoki küzdelmekre való felkészülésre, immár vidékre a leghátrányosabb településekre, járásokra is kiterjesztve a lehetőséget. Derecske azon túl, hogy a leghátrányosabb helyzetű bihari térség második legnagyobb városa, kiemelkedő mutatókkal rendelkezik az európai uniós pályázatok megvalósítását tekintve.
Vitányi István és Bakó István
(Fotó: derecske.hu)
Bakó István, Derecske város polgármestere szerint sok évtizedes igény Derecskén a tanuszoda. Mielőtt járási székhellyé vált volna a település, azelőtt is igyekezett központi szerepet vállalni, a környező települések igényeit kiszolgálni különböző önkormányzati társulások gesztoraként. A most megépülő tanuszoda csak Derecske és közvetlen környezete, Konyár, Tépe és Sáránd települések igényeit figyelembe véve több mint kétezer gyermeknek, 1036 általános iskolásnak, 540 óvodásnak és 490 középiskolásnak teremti meg az úszás lehetőségét a mindennapos testnevelés keretein belül. A derecskei rendvédelmi szakközépiskolás gyermekek eddig is kötelezően vizsgáztak tizedik osztály év végén úszásból, ez most már helyben, utaztatás nélkül megoldódik. Az uszoda megépülésével a mindennapos testnevelés bevezetéséből eredő elhelyezési problémák is megszűnnek a járási székhelyen és vonzáskörzetében.
A derecskei projekt két medence, egy nagyobb 1,9 mélységű 25 méteres és egy 8-szor 12 méteres gyakorlómedence, tanmedence megépítését tartalmazza, természetesen kiszolgálóhelyiségekkel, öltözővel és hőlégbefúvásos tetőszerkezettel. A kedden nyilvánossá vált döntés szerint a tanuszoda program első két projektje Derecskén és Tokajban valósul meg.


















