Rosszul érintheti a debreceni repteret a kormányzati megszorítás

Ha nem is teljesen világos még, hogy pontosan milyen formában, de Debrecent is érinti az a szeptember 19-i „megszorító” kormányhatározat. Ez 130 pontban sorol fel országszerte olyan beruházásokat, projekteket, amelyeket az Orbán-kormány leállít, csökkenti az állami finanszírozásukat, megszüntető a többletfinanszírozásukat.
A kormányhatározat értelmében 1,5 milliárd forintra szűkítették azt a központi költségvetési forrást, amelyet a repülőtér esetében egy korábbi, 2022 eleji rendelkezésben még 3,05 milliárd forintban határoztak meg. Ebből a pénzből akkor 698 millió forintot versenyképesség-növelő támogatásként, 2,35 milliárd forintot fejlesztési és kutatási programokra adott a kormány. Emlékeztető: amikor 2022 januárjában az állam vált többségi tulajdonossá a légikikötőt üzemeltető Debrecen International Airport Kft-ben, a tulajdonosi jogok gyakorlójának a Külgazdasági és Külügyminisztériumot jelölték ki, idén nyáron azonban áttették a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz.
A pénzelvonás a reptérrel szomszédos Déli Gazdasági Övezet iparipark-fejlesztését is érinti. Ennek az esetében egy 2023 februári kormányhatározatot módosítottak azzal, hogy az abban e célra akkor megjelölt 17,5 milliárd forintot elvették a végrehajtásért felelős HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség Nonprofit Zrt-től.
Egy másik, nem túl jelentős rendelkezés szerint a BMW gyárának is helyet adó Északnyugati Gazdasági Övezetben létrehozott Macs Ipari Park vasútállomás melletti konténerterminál üzemeltetéséhez szükséges eszközbeszerzés 14,6 millió forintos többletforrását az építési és közlekedési miniszternek kell biztosítania.
A költségvetési kiadáscsökkentési program a határátkelőket is érinti; Hajdú-Biharban három ilyen van, a magyar-román határon az ártándi, a létavértesi és a nyírábrányi állomás. A kormány 2021 őszén elrendelte ezeknek is a teljes körű fejlesztését, valamint egységes építészeti (arculati) koncepció kidolgozásáról határoztak. A felújítások előkészítésére országos szinten 833 millió, az építészeti koncepcióra 225 millió forintot irányoztak elő többletforrásként. A mostani kormányhatározat arról szól, hogy további központi költségvetési többletforrás ebben az ügyben nem szükséges.
Ratalics László






















































